Pierwsza pomoc, apteczki pierwszej pomocy
Pierwsza pomoc to zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego polega na nagłym lub możliwym do przewidzenia w krótkim czasie pogorszeniu się stanu zdrowia, które może prowadzić do poważnego zakłócenia funkcji organizmu bądź uszkodzenia ciała lub utraty życia i wymaga podjęcia natychmiastowych czynności ratunkowych i leczenia.
Polskie prawo (Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, Kodeks Karny) nakłada na świadka zdarzenia obowiązek powiadomienia o nagłym zagrożeniu zdrowotnym pogotowia ratunkowego lub innych służb ratowniczych (straż pożarna, policja), a także udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Zasady udzielania pierwszej pomocy dostępne są pod linkiem
https://portal.abczdrowie.pl/udzielanie-pierwszej-pomocy-przedmedycznej
Na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego zaleca się stosowanie wkładu do apteczki zgodnej z normą DIN 13157 co pozwala na znormalizowanie składu zestawu apteczek. Skład apteczki został ustalony w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Apteczka powinna być dostosowana do rodzajów zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy i zawierać tylko niezbędne środki, w ilościach dostosowanych do ilości osób przypadających na jedną apteczkę.
Sale ćwiczeń dla studentów powinny być zaopatrzone w indywidualną apteczkę. Podstawowy skład apteczki należy dodatkowo zaopatrzyć w zwiększoną ilość środka do dezynfekcji ran oraz pakiet przeciw oparzeniom. Wykorzystane środki i materiały do udzielania pierwszej pomocy powinny być na bieżąco uzupełniane.
Apteczki nie powinny zawierać: ligniny, waty, wody utlenionej, pianki typu ,,Pantenol”, kropli żołądkowych, nasercowych, tabletek przeciwbólowych (ew. innych leków) oraz skalpeli i igieł.
Obsługa apteczek powinna być powierzona wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy. Na każdej zmianie powinna się znajdować jedna osoba przeszkolona w udzielaniu pomocy. Osoby te odpowiadają za dostosowanie składu apteczki do charakteru stanowisk pracy oraz uzupełnianie zużytych materiałów, wycofanie z użycia materiałów przeterminowanych lub uszkodzonych. Osoba odpowiedzialna za nadzór nad apteczką samodzielnie dokonuje oceny czy należy apteczkę uzupełnić o dodatkowe zestawy do udzielania pierwszej pomocy tj. zestaw do płukania oczu, zestaw z opatrunkami hydrożelowymi, zwiększoną ilość środków dezynfekujących w postaci jednorazowych chusteczek.
Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą, i łatwo dostępne. Wyposażenie apteczki powinno znajdować się w szafce, pojemniku lub torbie oznakowanej Białym Krzyżem na zielonym polu.
W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykaz pracowników posiadających uprawnienia do udzielania pierwszej pomocy.
Apteczka - wyposażenie dla pomieszczeń administracyjnych i innych pomieszczeń o podobnym przeznaczeniu i funkcji zgodnie z normą DIN 13157
Apteczka - wyposażenie dla pomieszczeń laboratorium, pracowni, pomieszczeń technicznych zgodnie z normą DIN 13169
Oparzenia termiczne |
Użądlenia przez owada |
Zadławienie/zakrztuszenie |
Porażenie prądem |
Połknięcie substancji chemicznej |
Ugryzienia |
Złamanie 1 |
Złamanie 2 |
Epilepsja/padaczka |
Kleszcz, prawidłowe usuwanie |