Co oznacza sprawiedliwy dostęp?

Na uczelniach spoczywa obowiązek zagwarantowania nie tylko sprawiedliwego dostępu do studiów, ale także zapewnienia warunków umożliwiających efektywną i bezpieczną edukację oraz uczestnictwo w życiu naukowym w oparciu o wiedzę i kompetencje, w środowisku wolnym od dyskryminacji ze względu na rasę, płeć, język czy religię, orientację seksualną czy tożsamość płciową, jak również ze względu na różnice ekonomiczne, kulturowe, społeczne czy niepełnosprawność. Udział w edukacji na poziomie uniwersyteckim członkiń i członków społeczności tradycyjnie niedostatecznie reprezentowanych może zaoferować dostęp do cennej wiedzy, doświadczeń i talentów, wartościowych dla sektora szkolnictwa wyższego i społeczeństwa w ogóle.

Post przygotowany przez Biuro Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego.