Biuletyn: prawa studiujących rodziców
Jeśli tutaj jesteś oznacza to, że wkrótce zostaniesz bądź już jesteś rodzicem i próbujesz pogodzić rodzicielstwo ze studiowaniem. Ten krótki biuletyn informacji jest stworzony specjalnie dla Ciebie.
Dowiesz się tutaj o prawach i przywilejach, które posiadasz jako studiujący rodzic. Te informacje zebrane w jednym miejscu mają za zadanie ułatwić Ci ścieżkę edukacyjną.
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale to co zapisane w statucie i regulaminie uczelni wyższej publicznej nie jest tylko i wyłącznie zależne od samej uczelni. Regulacje zapisane w aktach wewnętrznych muszą być zgodne z powszechnie obowiązującym prawem. Dlaczego ta informacja jest dla Ciebie istotna? Bo to właśnie w ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (dalej u.o.s.w) zapisane są konkretne regulacje, które uczelnia jest zobligowana zapewnić studentkom w ciąży i rodzicom.
Pamiętaj: zgodnie z polskim porządkiem prawnym regulacje wewnętrzne, czyli m.in. regulamin studiów musi być zgodny z powszechnym prawem. Kwestię związane z rodzicielstwem regulowane są przez art. 85 wspomnianej ustawy.
INDYWIDUALNA ORGANIZACJA STUDIÓW (IOS)
Studentki w ciąży oraz studiujący rodzice na studiach stacjonarnych mają prawo do odbywania studiów według indywidualnej organizacji studiów (dalej: IOS) przez cały okres studiowania. Dziekan dostając zaświadczenie, że jesteś w ciąży jest zobligowany pozytywnie rozpatrzyć Twój wniosek. Tak samo sytuacja wygląda po urodzeniu się dziecka.
Jeśli nie wiesz, co to indywidualna organizacja studiów warto zapoznać się z tym zwrotem. IOS może być pomocnym narzędziem do pogodzenia studiów z rodzicielstwem.
Studiując w trybie IOS możesz m.in. mieć prawo do modyfikowania zasad odbywania i zaliczania zajęć, zmiany w tygodniowym harmonogramie zajęć poprzez uczęszczanie na zajęcia do wybranych przez siebie grup ćwiczeniowych, zmiany terminów egzaminów i zaliczeń w porozumieniu z prowadzącym. Kwestie te uregulowane są w art. 85 ust. 2 i ust. 3 u.o.s.w. oraz § 22 ust. 2 pkt 5 ust. 3a i ust. 6 Regulaminu studiów na UR.
Pamiętaj: Po otrzymaniu zgody w ciągu 30 dni jesteś zobligowana/y do ustalenia harmonogramu realizacji i weryfikacji efektów uczenia się z prowadzącym, a następnie do przedłożenia go Dziekanowi do zatwierdzenia w terminie 7 dni (§ 22 ust. 5 Regulaminu studiów na UR).
URLOPY
Studentka w ciąży ma prawo do wzięcia urlopu do czasu urodzenia dziecka, a rodzice mają prawo do urlopu, który nie przekracza 1 roku. Jeśli koniec urlopu przypadałby w środku semestru na Twój wniosek może zostać on przedłużony do końca semestru.
Podczas urlopu możesz uczestniczyć w niektórych zajęciach, przystępować do egzaminów lub odbyć praktyki za zgodą Dziekana – wszystko to zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.
Urlop ma być dla Ciebie pomocą, a nie przeszkodą. Jeśli w trakcie urlopu stwierdzisz, że jesteś gotowa/y do powrotu na uczelnię, możesz to uczynić nawet przed upływem okresu, na który urlop został udzielony. Jeśli studiujesz na dwóch kierunkach możesz wziąć urlop na obu lub tylko na jednym z nich. W ciągu 14 dni od dnia zakończenia urlopu masz obowiązek powiadomić właściwy dziekanat o tym fakcie.
Szczegółowe regulacje znajdziesz w art. 85 ust. 1 pkt 3 i ust. 2-4 u.o.s.w oraz § 46 Regulaminu studiów na UR.
WSPARCIE FINANSOWE
Jak każda osoba studiująca na naszym Uniwersytecie możesz skorzystać ze wsparcia finansowego. Jeśli twoje dochody nie przekraczają ustalonego pułapu możesz ubiegać się o stypendium socjalne. Za wyniki w nauce Uniwersytet oferuje stypendium rektora. Szczegółowe wytyczne i wysokość tych świadczeń znajdują się na stronie internetowej uniwersytetu pod poniższym linkiem: https://www.ur.edu.pl/pl/student/stypendia-zapomogi-kredyty-ubezpieczenia/stypendia
Przysługuje Ci prawo do zapomogi, czyli jednorazowego świadczenia w związku z znalezieniem się w przejściowo trudnej sytuacji życiowej. Wniosek należy złożyć niezwłocznie, nie później niż w terminie 4 miesięcy od daty zdarzenia. Wysokość zapomogi określana jest przez Komisję Stypendialną, należy pamiętać, że jest to decyzja uznaniowa. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.ur.edu.pl/pl/student/stypendia-zapomogi-kredyty-ubezpieczenia/stypendia/zapomoga
Kolejną pomocą finansową o charakterze długofalowym jest kredyt studencki. Warunki jego spłaty są korzystniejsze niż w przypadku kredytu zaciągniętego w banku. Spłata zaczyna się dopiero dwa lata po studiach.
Szczegółowe informacje na temat kredytu znajdziesz pod tym linkiem: https://www.ur.edu.pl/pl/student/stypendia-zapomogi-kredyty-ubezpieczenia/kredyty-dla-studentow
Oprócz praw, które gwarantuje uczelnia przysługują Ci również świadczenia od państwa. Warto wiedzieć, że mama, która jest studentką i nie pracuje ma prawo do świadczenia rodzinnego w wysokości 1000 zł na okres 52 tygodni. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się pod poniższym linkiem: https://www.gov.pl/web/rodzina/wiadczenie-rodzicielskie
ZAKWATEROWANIE
Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to zgodnie z Regulaminem świadczeń dla studentów UR (§ 37 ust. 1 i ust. 4 lit. c), osoba lub małżonkowie z dzieckiem mogą ubiegać się o zakwaterowanie w tzw. pokoju rodzinnym. W przypadku przyznawania pokojów jednoosobowych osoba samotnie wychowująca dziecko i kobieta w ciąży jest w grupie osób, które mają pierwszeństwo przyznania tego świadczenia.
Zawsze możesz zwrócić się także do Biura ds. osób z niepełnosprawnością, którzy mogą pomóc Ci uzyskać klucz do tzw. pokoju wyciszeń. W tym pokoju możesz odpoczywać między zajęciami w ciszy czy odciągnąć pokarm.