Chór "Cantilena"

Sprawozdanie z warsztatów emisji głosu.

,,Każdy śpiewać może, trochę lepiej lub trochę gorzej…..”, ale jednak ambicja związana ze wspólnym śpiewaniem w chórze CANTILENA powodowała, że od dawna myśleliśmy o zorganizowaniu jakiejś formuły doskonalenia naszych umiejętności wokalnych. To było ważne dla nas. I nadarzyła się okazja - w ramach projektu SP UTW ,,Seniorze! Bądź aktywnym mieszkańcem swojego miasta” dofinansowanego przez Miasto Rzeszów - umowa nr 96/2023/PS z dnia 14.08.2023 r.

Warsztaty z emisji głosu prowadziła pani dr hab. prof.UR Anna Marek-Kamińska z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Odbyliśmy 10 godzinnych spotkań w ciągu dwóch miesięcy (od 05.09. do 31.10. 2023r.). Zajęcia odbywały się w stałym miejscu prób naszego chóru, tj. w Osiedlowym Domu Kultury ,,KARTON” RSM przy ul. Ofiar Katynia w Rzeszowie.

Kształtowanie, doskonalenie i nieustanne dążenie do jak najbardziej optymalnego brzmienia stanowi przewodnie założenie prowadzenia chórów i zespołów wokalnych. Nie można kreować postawy artystycznej młodszych czy starszych chórzystów bez świadomego rozwijania ich umiejętności wokalnych. Pokonanie bariery w postaci technicznych problemów fonacyjnych pomaga zespołowi chóralnemu wybrnąć z zasadzek, w jakie obfituje muzyka. Nie lada zadaniem jest długi proces doskonalenia wokalnego pojedynczego chórzysty oraz kształtowanie barwy wszystkich wokalistów w jedno stopliwe i wyróżniające zespół brzmienie. Aby zespół posiadał bardzo dobre brzmienie trzeba dbać o rozwój wokalny i naturalną, wygodną, estetyczną i zachwycającą słuchacza emisję każdego chórzysty. Temu właśnie służyły warsztaty.

Chcąc świadomie kształcić głos, w pierwszej kolejności  poznaliśmy budowę aparatu głosowego, zasady rządzące fonacją i wykonywaliśmy szereg ćwiczeń poznając dobre emisyjne techniki. Każde spotkanie warsztatowe przebiegało w bardzo miłej, swobodnej atmosferze, w konwencji pogodnej zabawy w myśl zdania ,,nie ma głosów brzydkich, są tylko głosy źle postawione”. Każdy głos ma prawo być szkolony i każdy ma szanse na uzyskanie pięknego brzmienia w śpiewie. Przekonaliśmy się, że śpiewanie to składający się na efekt brzmieniowy zespół czynności o równorzędnym znaczeniu. Są to między innymi elastyczny sposób stania, praca mięśni wspomagających kręgosłup, swoboda spadania żuchwy, bliskość języka, prawidłowa technika oddychania podczas śpiewania bez przesadnego rozwierania żeber. Ważnym elementem zajęć było zwrócenie uwagi na utrzymanie prawidłowej sylwetki chórzystów, świadome wykorzystywanie rezonatora głowowego, poczucie precyzyjnej pulsacji, umiejętność śpiewania piano, naturalność śpiewu, wyeliminowanie wysiłku i napięcia. Poznaliśmy spory zasób ćwiczeń wokalnych oraz usprawniających dykcję co ułatwia nam śpiewanie w miejscach niekomfortowych.

Obecnie stosujemy te ćwiczenia jako tzw. ,,rozśpiewkę” przed każdą próbą i bezpośrednio przed wyjściem na estradę gdyż łatwiej się śpiewa z rozgrzanym aparatem głosowym. Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w warsztatach emisji głosu i o wiele bardziej świadomi swoich możliwości wokalnych.

Ewa Piasecka