Dyskusyjny Klub Książki
Relacja ze spotkania w DKK-UTW, 28.10.2021.
Po wielu miesiącach przerwy spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi, w dniu 28 października 2021 r. w gościnnych progach Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie, odbyło się pierwsze w nowym roku akademickim 2021/22 spotkanie 12 członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy UTW-UR. Spotkanie prowadziła wieloletnia moderatorka Klubu, Małgorzata Chlebowska. Na samym wstępie kierowniczka Filii Nr 10 pani Maria Jamróg wraz z opiekunką DKK panią Jolantą Jędryką, serdecznie powitały obecnych, wyrażając radość z możliwości bezpośredniego spotkania. Mimo lockdownu Klub funkcjonował, możliwe było wypożyczanie zaplanowanych do lektury książek i przygotowywanie recenzji, które były publikowane na FB Biblioteki Głównej oraz na stronie internetowej UTW-UR.
Małgorzata Chlebowska przekazała informację o nagraniu przed kamerą WiMBP niemal godzinnego wywiadu na temat działalności Klubu i aktywności seniorów podczas pandemii Covid-19, a także o spotkaniu autorskim z młodą polską pisarką Marią Paszyńską, które miało miejsce 6 października 2021 w siedzibie Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie przy ul. Podchorążych.
Zasadniczym tematem czwartkowego spotkania była jednak twórczość Stanisława Lema, którego stulecie urodzin przypada właśnie w roku 2021. Prowadząca spotkanie przypomniała krótki biogram pisarza, po czym rozpoczęła się dyskusja. Dla niektórych Stanisław Lem to przede wszystkim twórca takich książek, jak „Szpital przemienienia” czy „Solaris”, dla innych autor prześmiewczych „Bajek robotów”, „Dzienników gwiazdowych” czy „Opowieści o pilocie Pirxie”. Jednak wszystkie koleżanki były zgodne co do tego, że Stanisław Lem był wyjątkową osobowością, niestety, częściej docenianą zagranicą niż w kraju.
Następnym bohaterem spotkania był Andrzej Grabowski i jego biografia „Jestem jak motyl”. Tutaj kontrowersji było jeszcze więcej. Wiele spośród obecnych osób miało okazję oglądać Andrzeja Grabowskiego na scenie Teatru im. W. Siemaszkowej, natomiast epizody z jego zagranicznych występów estradowych były nieznane dla wszystkich. Czytelniczkom biografii nie podobały się jego młodzieńcze ekscesy, za które tak naprawdę musieli płacić rodzice; z wielu opresji ratował go starszy brat Mikołaj, co Andrzej beztrosko wykorzystywał. Bardzo podzielone były opinie co do roli Ferdka Kiepskiego. Serial „Świat według Kiepskich” większości się nie podobał, jednak znalazły się też opinie, podkreślające warsztatową złożoność takiej roli.
Mimo rozbieżności opinii oraz momentami bardzo gorącej dyskusji, zebranych nie opuszczał radosny nastrój i nadzieja, że mimo trwającej epidemii, także następne spotkania DKK odbędą się bezpośrednio w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie przy ul. Podchorążych.
Maria Suchy