Dyskusyjny Klub Książki
Relacja ze spotkania autorskiego z Anną Kamińską.
Spotkanie autorskie z Anną Kamińską w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki UTW.
29 września 2022 r. w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Anną Kamińską, reportażystką i dziennikarką, która uznanie u czytelników zdobyła pisząc biografie znanych, często kontrowersyjnych postaci. Za biografię Simony Kossak „Simona: opowieść o niezwykłym życiu Simony Kossak” została nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego Prezydenta Miasta Białegostoku, natomiast za biografię Haliny Kruger-Syrokomskiej „Halina” otrzymała w 2020 roku Nagrodę Literacką Zakopanego.Rozmowę poprowadziła pani Małgorzata Chlebowska - moderator DKK-UTW. W spotkaniu uczestniczyła dr Marcelina Janisz koordynator wojewódzki DKK.
Autorka opowiedziała czytelnikom o pracy przy pisaniu biografii, których kluczowym elementem są spotkania i rozmowy z ludźmi. Bohaterowie, o których pisała, odnieśli w swym życiu sukces okupiony niejednokrotnie wieloma wyrzeczeniami, jednak pisarka nie poznała żadnego z nich osobiście. Obiektywny obraz postaci poprzedzony jest wieloma rozmowami z rodziną i znajomymi bohaterów.
Opowieść o Wandzie Rutkiewicz jest historią sukcesu himalaistki, która była samotnym liderem, izolowała się od ludzi. Poświęciła swej pasji całe życie, stawiając wszystko na jedną kartę. Jest przykładem sportsmenki, dla której kariera sportowa była ważniejszą niż założenie rodziny.
Jej przeciwieństwem była inna kobieta gór, mowa o Halinie Kruger-Syrokomskiej, która swoją pasję wspinaczkową potrafiła pogodzić z życiem rodzinnym. Dbała o dziecko i męża, a oprócz górskich wypraw miała także inne zainteresowania - uwielbiała chodzić do kina, lubiła zwierzęta, w szczególności psy.
Niezwykle ciekawą bohaterką biografii autorstwa Pani Anny, jest postać Simony Kossak - kobiety pełnej pasji i zaangażowania, która kochała zwierzęta i przyrodę. Całe swe życie poświęciła obronie zwierząt. Jako biolog naukowiec, prowadziła liczne badania nad różnorodnością gatunkową Puszczy Białowieskiej, w której zamieszkała. Jej dom-Dziedzinka - był także domem zwierząt, którymi opiekowała się jak najczulsza matka. Książka o tej niezwykłej kobiecie mówi także o ciężarze nazwiska Kossak. Wnuczka Wojciecha Kossaka miała być czwartym Kossakiem, który odziedziczy zdolności artystyczne. Nieakceptowana przez rodzinę, nie odnajdywała się w ich świecie. Wybrała własną drogę naukowca - samotnika przyjaźniącego się ze zwierzętami. Swą pasją i życiową drogą zaraziła siostrzenicę – Joannę Kossak, która także zamieszkała w puszczy.
Reportażystka stara się, by każdy czytelnik mógł odnaleźć się w jej opowieściach i odnieść te historie do własnego życia. W czasie pracy nad książką jest wiele sytuacji zaskakujących
i nieprzewidywalnych. Przykładem może być gromadzenie materiałów do książki o Marku Kotańskim.
Pani Anna podczas rozmowy z czytelnikami zwróciła także uwagę na odwieczny problem biografów z dylematem ujawnienia całej prawdy. Losy każdej postaci, o której pisze, są wnikliwie i obiektywnie badane. Zdarza się, że autorka dowiaduje się o nieznanych dotąd faktach z życia swych bohaterów, które mogą stanowić kwestie drażliwe. Zawsze więc informuje o nich rodzinę, by nie dowiedzieli się o tym z jej książki.
Czytelnicy podczas spotkania aktywnie i chętnie włączyli się w dyskusję z autorką, zadając wiele pytań. Na zakończenie spotkania, czytelnicy mogli otrzymać pamiątkowe dedykacje od pisarki.
Dziękujemy Pani Annie Kamińskiej za niezwykle ciekawe spotkanie i przedstawienie warsztatu swej pracy pisarskiej.
Monika Samolewicz