Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie podsumowujące działalność DKK-UTW w roku 2020/2021.
Spotkanie podsumowujące pracę DKK UTW-UR działającego przy Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie
w roku akademickim 2020/2021
Wyjątkowo we wtorek, a nie jak zazwyczaj we czwartek, 8 czerwca 2021 r. miało miejsce spotkanie podsumowujące pracę DKK UTW-UR. Miejscem spotkania były, tak jak dotychczas, gościnne progi Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie przy ul. Podchorążych. Ze względu na ograniczenia epidemiczne, spotykające się grono było skromne: kierowniczka Filii Nr 10 pani Maria Jamróg, opiekująca się Klubem pani Jolanta Jędryka, moderatorka DKK-UTW kol. Małgorzata Chlebowska i autorka recenzji klubowych lektur kol. Maria Suchy. Spotkanie zostało udokumentowane w postaci nagrania wideo, co umożliwi jego odtworzenie nie tylko dla członków DKK, ale wszystkich innych zainteresowanych czytaniem książek.
Rok akademicki 2020/2021 rozpoczynaliśmy w Klubie z pewną nadzieją na powrót do normalności. Planowaliśmy, że wobec niemożności zachowania dystansu epidemicznego w dotychczasowym miejscu spotkań DKK, zostaną one przeniesione do „Kina za Rogiem”, gdzie moglibyśmy dysponować wystarczającą powierzchnią. Niestety, nadeszła druga fala pandemii i nasze plany legły w gruzach. W związku z tym w sieci pojawił się komunikat moderatorki Klubu, kol. Małgorzaty Chlebowskiej:
Epidemia COVID 19 trwa nadal, a to uniemożliwia na razie organizowanie spotkań DKK-UTW w Filii Nr 10 WiMBP. Proponuję przeczytanie następujących książek - są do wypożyczenia w bibliotece Filii Nr 10:
- Leopold Tyrmand „Zły”;
- Anna Cieślar „Berdo”;
- Monika Sznajderman „Pusty las”.
Zachęcam do zrobienia notatek, przydadzą się do dyskusji, gdy się spotkamy oraz do wysyłania własnych spisanych refleksji z przeczytanych książek do zakładki naszej strony internetowej, na adres: ebwojcik@wp.pl – będzie to zdalna forma wymiany sądów o książkach.
Recenzje zaplanowanych lektur, opracowane przez kol. Marię Suchy, były przez kol. Ewę Wójcik zamieszczane na stronie internetowej UTW-UR w zakładce Dyskusyjny Klub Książki. Ponadto były na bieżąco prezentowane na FB Biblioteki Głównej.
Niezależnie od listy lektur, zaplanowanych przez DKK, pod koniec wiosny, latem i wczesną jesienią 2020, na stronie internetowej UTW-UR, jako godne polecenia zostały opublikowane recenzje książek:
- Dariusz Rosiak „ŻAR. Oddech Afryki” – łącznie z prezentacją PPT na temat krajów, które autor opisuje w książce;
- Agata Puścikowska „Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę” – łącznie z prezentacją PPT na temat zgromadzeń zakonnych, o których mowa w książce;
- Jesmyn Ward „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie”;
- Jesmyn Ward „Zbieranie kości” – łącznie z prezentacją PPT na temat huraganu Katrina, z którym zmagają się bohaterowie książki;
- Leopold Tyrmand „Zły”;
- Marcel Woźniak: „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie.”
Lektury książek Leopolda Tyrmanda zostały wybrane w związku z faktem, że rok 2020 został ogłoszony przez Sejm RP „Rokiem Leopolda Tyrmanda.”
Na drugi semestr roku akademickiego 2020/2021 dla Dyskusyjnego Klubu Książki, zrzeszającego słuchaczy UTW-UR i działającego przy Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie, zaplanowano jako lektury:
- Brit Bennett „Moja znikająca połowa”.
- Magdalena Wolińska-Riedi „Kobieta w Watykanie”.
- Piotr Marecki „Polska przydrożna”.
- Wojciech Mann „Artysta. Opowieść o moim ojcu”.
- Angelika Kuźniak „Boznańska: non finito”.
- Małgorzata Czyńska „Berezowska. Nagość dla wszystkich”.
Wyboru książek dokonała jak zwykle moderator DKK, kol. Małgorzata Chlebowska. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, w szczególny sposób dotyczące seniorów, po raz kolejny niemożliwe było organizowanie, wzorem lat ubiegłych, bezpośrednich spotkań w celu dyskusji i wymiany poglądów, a także wypożyczenia nowych książek. Ich wymiana była możliwa dzięki uprzejmości pracownic Filii Nr 10 przy ul. Podchorążych. Recenzje z zaplanowanych lektur były systematycznie prezentowane przez kol. Ewę Wójcik na stronie internetowej UTW-UR w zakładce Dyskusyjny Klub Książki oraz na FB Biblioteki Głównej. Recenzje wszystkich pozycji zaplanowanych dla DKK opracowała kol. Maria Suchy.
Oprócz wymienionych wyżej lektur, jako warte przeczytania były prezentowane nowości wydawnicze:
- „Matka Polka” Anne Applebaum w rozmowie z Pawłem Potoroczynem.
- Szczepan Twardoch „Pokora”.
Na lekturę czekają jeszcze takie pozycje, jak:
- nagrodzona NIKE 2020 „Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” autorstwa Radka Raka, lekarza wet. z Dębicy;
- „Nomadland. W drodze za pracą” Jessici Bruder, na podstawie której powstał obsypany Oskarami film o tym samym tytule;
- a także Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu „Miron, Ilia, Kornel” autorstwa Justyny Sobolewskiej. Będzie to kolejna pozycja, dzięki której można w zupełnie innym świetle dostrzec niezwykłość Kornela Filipowicza, twórcy, z którym członkowie DKK mieli okazję się zetknąć przy lekturze wydanej przez „Znak” książki „Listy. Najlepiej w życiu ma Twój kot”, zawierającej korespondencję Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza.
Coraz bliżej wakacje, więc może wystarczy czasu na kolejne nowości: Anne Applebaum „Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu” czy też „Ziemia obiecana” Baracka Obamy. Może też, zamiast sterczeć godzinami w korku na zakopiance, siedząc na działce po prostu sięgnijmy po „Pięć Stawów. Dom bez adresu” Beaty Sabały–Zielińskiej. Z kolei klubowiczom DKK polecamy lekturę Aarona Lansky’ego „Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz.” Ta książka przypomni nam niewątpliwie „Hardcorowych bibliotekarzy z Timbuktu” Joshui Hammera, którą to opowieść klubowicze uznali za najciekawszą w historii dziesięciu lat istnienia Dyskusyjnego Klubu Książki.
Pamiętamy także, że rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, więc może warto wrócić do młodzieńczych lektur i jeszcze raz przeczytać chociaż jedną wybraną książkę tego niezwykłego pisarza. Na pewno będzie o czym porozmawiać, gdy wreszcie spotkamy się po tak długiej, wymuszonej przez pandemię, przerwie.
Małgorzata Chlebowska Maria Suchy