Erasmus+
Relacja z grupowej mobilności słuchaczy UTW-UR w Lisse (Holandia).
Aktywny senior w hybrydowym środowisku”
nr projektu: 2023-1-PL01-KA122-ADU-000143383
Relacja z grupowej mobilności słuchaczy UTW-UR w Lisse (Holandia)
9 października 2024 r. dwoma samochodami wyruszyła z Rzeszowa do Holandii grupa uczestników mobilności – słuchaczy UTW-UR: Zofia Domino, Anna Kustra, Barbara Milaszkiewicz, Jan Stachura, Jan Szczepański, Zdzisław Świeca oraz osoby towarzyszące: dr inż. Tomasz Warchoł (UR) i dr Paweł Urban. Czekała nas długa podróż, więc aby zachować siły na jeszcze ponad 800 kilometrowy przejazd przez Niemcy i Holandię, noc spędziliśmy przy granicy w „Pokojach na Nysą” w Olszynie.
Drugi dzień podróży był jednocześnie sprawdzianem z komunikowania się w drodze i na żywo w języku angielskim z personelem hotelu, w którym mieliśmy spędzić 9 dni. Hotel po godzinie 17 jest zamknięty, więc musieliśmy – korzystając z aplikacji przesłanej z hotelu przed południem – otwierać wieczorem główne drzwi do hotelu i drzwi do naszych pokojów telefonem! Drzwi się otworzyły – „sprawdzian” ze stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych został zaliczony.
W piątek obudziliśmy się w Lisse. To urocza miejscowość położona na granicy prowincji: Holandii Północnej i Holandii Południowej, w odległości 2 godzin jazdy rowerem na północ – do Amsterdamu, i tyle samo czasu rowerem na południe – do Hagi. Liczy ponad 22 tys. mieszkańców; słynie m.in. z największego na świecie ogrodu kwiatowego – Keukenhof (w czasie naszej wizyty ogród był pusty, tulipany dawno przekwitły).
Sobota to typowy dzień zajęć w polskich szkołach w Holandii. Spotkaliśmy się w Fundacji „Kreda” z nauczycielkami – wolontariuszkami fundacji. Omówiliśmy szczegóły zaplanowanych na 19 października (czyli za tydzień) zajęć z uczniami szkoły, rozmawialiśmy o systemie edukacji w Holandii, polskich szkołach dla dzieci emigrantów, funkcjonowaniu fundacji, życia Polaków w Holandii i zwyczajach Holendrów.
Kolejne dni wykorzystaliśmy głównie na mobilność transportową (z wykorzystaniem różnych środków transportu: samochodu, autobusu, tramwaju, pociągu, statku, roweru), korzystanie z aplikacji mobilnych, zwiedzanie, kontakty ze spotkanymi ludźmi w różnych sytuacjach, obserwację kultury i stylu życia Holendrów i emigrantów. Oprócz ulotnych wrażeń (które postaramy się jednak zachować) „twardym” dowodem mobilności naszej grupy jest bardzo obszerna dokumentacja zdjęciowa i filmowa. Będzie stanowić ważny element przygotowywanych e-kursów (nie tylko) dla słuchaczy UTW-UR.
Zwiedzaliśmy m.in. (w kolejności chronologicznej):
- Lisse i Leiden
- Sassenhaim i Noordwijk,
- Goudę, Bredę i Baarle-Nassau,
- Hagę i Delft,
- Amsterdam,
- Zaandam i Zandvoort,
- Utrecht
Ostatni dzień pobytu w Holandii (sobota 19 X) był bardzo intensywny: od 8:30 do 11:00 w „Kredzie” Tomek Warchoł i Zdzisław Świeca prowadzili zajęcia z uczniami (kodowanie na dywanie i prezentacja wiadomości i zdjęć o Podkarpaciu), po czym rozmowy, wzajemne podziękowania i… przejazd do Amsterdamu. Tam spotkanie naszej grupy w Fundacji Polskie Centrum Edukacji i Kultury „Lokomotywa” z przewodniczącą fundacji – panią Martą van der Haagen, nauczycielkami – wolontariuszkami, ciekawe rozmowy o Polsce, Holandii, systemach szkolnictwa i – przede wszystkim – zajęcia z dziećmi polskiej szkoły – jak w „Kredzie”, tylko dla kilku grup, bo tu szkoła jest większa.
Informacje o nas na Facebooku „Lokomotywy”:
https://www.facebook.com/share/p/WB4NYSyMcgmYwBUB/
https://www.facebook.com/share/p/UdDWmHpEuUYh7TUW/
Żal było opuszczać Amsterdam, po drodze tylko kilkugodzinna przerwa w Utrechcie i przejazd do hotelu w Soesterberg – miejsca ostatniego noclegu w Holandii.
W niedzielę jechaliśmy przez Niemcy, z przerwą na zwiedzanie pięknego centrum Osnabrück, do Olszyny. W poniedziałek wieczorem dotarliśmy do Rzeszowa.
Teraz czeka nas żmudna praca i ciekawe wyzwanie – opracowanie wielu niedużych, dostosowanych do zainteresowań osób starszych dokumentów, zawierających zdobytą w czasie zwiedzania wiedzę, popartą własnymi zdjęciami, filmami, obserwacjami, wrażeniami i… pytaniami. Po zapisaniu w postaci krótkich e-kursów zostaną one umieszczone na uczelnianej platformie e-learningowej i będą dostępne dla wszystkich.
Paweł Urban
Współpraca: Zofia Domino, Barbara Milaszkiewicz
Autorzy zdjęć: Zofia Domino, Barbara Milaszkiewicz, Jan Stachura, Jan Szczepański, Zdzisław Świeca
Opracował: Zdzisław Świeca