Erasmus+
Wizyta przygotowawcza w Lisse (Holandia)
Aktywny senior w hybrydowym środowisku
nr projektu: 2023-1-PL01-KA122-ADU-000143383
Działanie: Grupowa mobilność dorosłych uczących się – GROUP02
Organizacja przyjmująca: Stichting Kreda w Lisse
Kraj przyjmujący: Holandia
Wizyta przygotowawcza (17-22 kwietnia 2024 r.)
Uczestnicy: Paweł Niemczak, Paweł Urban – słuchacze UTW-UR
Jednym z działań w projekcie „Aktywny senior w hybrydowym środowisku” jest grupowa mobilność dorosłych uczących się – wyjazd sześciu słuchaczy UTW-UR z dwoma osobami towarzyszącymi do Lisse w Holandii.
Celem naszej wizyty było wcześniejsze przygotowanie sposobu komunikacji do Lisse i z powrotem do Rzeszowa, wstępne poznanie możliwości zakwaterowania, odwiedzenie miejsc przyszłych krótkich podróży (zwiedzania, spotkań) oraz – przede wszystkim – przygotowanie planu zajęć w Stichting Kreda i ew. w innych polskich szkołach w Holandii.
Pierwotnym terminem 9-dniowego (nie licząc dni podróży) pobytu grupy słuchaczy w Lisse był czas od 19 do 27 kwietnia 2024 r. Ponieważ realizacja wyjazdu została przesunięta na wrzesień, niektóre zaplanowane wcześniej zadania (zwiedzanie ogrodu Keukenhof i udział w dorocznej Flower Parade) możliwe były tylko w czasie wizyty przygotowawczej, co uczyniliśmy 19 i 20 kwietnia. Wykonana w tych miejscach dokumentacja fotograficzna zostanie wykorzystana w przygotowywanych przez uczestników mobilności (oraz informatyków - przeszkolonych w innym działaniu w projekcie) ogólnodostępnych prac (m.in. małych e-kursów umieszczonych na uczelnianej platformie zdalnego nauczania).
17 kwietnia 2024 r.
Przejazd samochodem z Rzeszowa do Olszyny (ok. 620 km).
Nocleg w hotelu „Pokoje nad Nysą Olszyna” przy granicy (hotel dysponuje m.in. 11 pokojami z dwoma łóżkami i łazienką oraz pokojami 3-osobowymi). Na miejscu jest bar i sklep – czynne 24 h na dobę. To miejsce odpowiednie na przerwę 8-osobowej grupy w długiej podróży.
18 kwietnia 2024 r.
Przejazd z Olszyny do hotelu w Holandii (miejscowość Leidschendam, k. Hagi) – ok. 850 km.
19 kwietnia 2024 r.
Przejazd do Lisse i spotkanie w Stichting Kreda.
W piątki w godz. 10:00 – 12:00 w fundacji odbywają się spotkania z małymi dziećmi i ich rodzicami (zwykle mamami). Mieliśmy przyjemność przez chwilę w takim spotkaniu uczestniczyć.
O godz. 11:00 spotkaliśmy się z przewodniczącą fundacji – panią Karoliną Eckhardt i jedną z wolontariuszek.
W czasie rozmowy ustalono wiele elementów umowy o mobilności naszej grupy w Erasmus+, m.in.:
- termin pobytu w Lisse: 6-14 września 2024 r. (bez dni podróży);
- spotkania z kadrą Stichting Kreda – porównanie systemów edukacji w Holandii i w Polsce; skali i sposobów rozwiązywania problemów imigrantów i uchodźców – rodziców w pracy, dzieci i młodzieży w szkole;
- spotkania z dziećmi i młodzieżą: prezentacje Rzeszowa i Podkarpacia; warsztaty dla dzieci i młodzieży: programowanie robotów, wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość;
- współuczestnictwo w zajęciach stacjonarnych i terenowych dzieci i młodzieży z wolontariuszami fundacji.
Do dopracowania i uzgodnienia pozostają propozycje (zależne m.in. od zmian kadrowych w instytucjach holenderskich i polskich w Holandii przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego):
- wizyta w polskiej ambasadzie w Hadze;
- wizyta w polskiej szkole przy ambasadzie w Hadze; prezentacje naszego regionu (np. wystawa fotografii) i warsztaty z programowania robotów;
- porównanie systemów zorganizowanej, grupowej aktywności osób w wieku 60+ w Holandii i Polsce (edukacja dorosłych – UTW, sport seniorów, turystyka itp.);
- obserwacja, poznawanie holenderskiego stylu życia (poprzez udział w lokalnych wydarzeniach i codzienne kontakty) – od aktywności fizycznej, po wartości rodzinne, społeczne itp.
W trakcie rozmowy uzyskaliśmy od pani Karoliny Eckardt wiele uwag i wskazówek dotyczących w szczególności możliwej aktywności fotografów (np. wystawy w Hadze) oraz „niestandardowych” (poza Booking.com itp. stron WWW) sposobów poszukiwania dobrych i niedrogich miejsc zakwaterowania w regionie Bollenstreek.
Po południu zwiedziliśmy ogród Keukenhof w Lisse.
Ta aktywność była planowana w przypadku wyjazdu grupy słuchaczy UTW-UR w kwietniu br.
Materiały zdjęciowe z tego wydarzenia zostaną wykorzystane w jednej z prac przygotowanych przez grupę uczestników mobilności we wrześniu.
20 kwietnia 2024 r.
Przejazd do miejscowości Sassenheim – udział w Flower Parade.
Ta aktywność była planowana w przypadku wyjazdu grupy słuchaczy UTW-UR w kwietniu br.
Materiały zdjęciowe z tego wydarzenia zostaną wykorzystane w jednej z prac przygotowanych przez grupę uczestników mobilności.
21 kwietnia 2024 r.
Wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Amsterdamu.
Spacer po mieście (od Amsterdam Central Station, przez plac Dam, pałac królewski, sieć kanałów, Heineken Experience, Rijksmuseum, Van Gogh Museum do dużego parku w Amsterdamie – Vondelpark). Materiały zdjęciowe zostaną wykorzystane na zajęciach przygotowujących do wyjazdu grupowego we wrześniu.
22 kwietnia 2024 r.
Powrót z Amsterdamu do Rzeszowa (ok. 1400 km).
W przypadku przejazdu 8-osobowej grupy konieczny nocleg – najlepiej w hotelu „Pokoje nad Nysą Olszyna”.
Co dalej?
Następnym etapem realizacji tego działania powinna być rekrutacja uczestników mobilności (miejmy nadzieję, że zakończy się w maju 2024 r.) i spotkania przed wyjazdem (fizyczne i wirtualne – na Teams) grupy osób zakwalifikowanych (i osób z listy rezerwowej) na zajęciach o tematyce zaplanowanej w projekcie.
W razie pytań, proszę o kontakt:
Paweł Urban
tel. 603 694 634
e-mail: pawel.urban.ur@gmail.com
Wizyta przygotowawcza - otwórz plik w formacie PDF (155 KB)
Amsterdam - zdj. kol. Paweł Niemczak:
Haga - zdj. kol. Paweł Niemczak:
Parada kwiatowa - zdj. kol. Paweł Niemczak:
Kaukenhof - zdj. kol. Paweł Niemczak: