Wizyta przygotowawcza w Lisse (Holandia)

Aktywny senior w hybrydowym środowisku

nr projektu: 2023-1-PL01-KA122-ADU-000143383

Działanie: Grupowa mobilność dorosłych uczących się – GROUP02
Organizacja przyjmująca: Stichting Kreda w Lisse
Kraj przyjmujący: Holandia

Wizyta przygotowawcza (17-22 kwietnia 2024 r.)

Uczestnicy: Paweł Niemczak, Paweł Urban – słuchacze UTW-UR

Jednym z działań w projekcie „Aktywny senior w hybrydowym środowisku” jest grupowa mobilność dorosłych uczących się – wyjazd sześciu słuchaczy UTW-UR z dwoma osobami towarzyszącymi do Lisse w Holandii.

Celem naszej wizyty było wcześniejsze przygotowanie sposobu komunikacji do Lisse i z powrotem do Rzeszowa, wstępne poznanie możliwości zakwaterowania, odwiedzenie miejsc przyszłych krótkich podróży (zwiedzania, spotkań) oraz – przede wszystkim – przygotowanie planu zajęć w Stichting Kreda i ew. w innych polskich szkołach w Holandii.

Pierwotnym terminem 9-dniowego (nie licząc dni podróży) pobytu grupy słuchaczy w Lisse był czas od 19 do 27 kwietnia 2024 r. Ponieważ realizacja wyjazdu została przesunięta na wrzesień, niektóre zaplanowane wcześniej zadania (zwiedzanie ogrodu Keukenhof i udział w dorocznej Flower Parade) możliwe były tylko w czasie wizyty przygotowawczej, co uczyniliśmy 19 i 20 kwietnia. Wykonana w tych miejscach dokumentacja fotograficzna zostanie wykorzystana w przygotowywanych przez uczestników mobilności (oraz informatyków - przeszkolonych w innym działaniu w projekcie) ogólnodostępnych prac (m.in. małych e-kursów umieszczonych na uczelnianej platformie zdalnego nauczania).

17 kwietnia 2024 r.

Przejazd samochodem z Rzeszowa do Olszyny (ok. 620 km).
Nocleg w hotelu „Pokoje nad Nysą Olszyna” przy granicy (hotel dysponuje m.in. 11 pokojami z dwoma łóżkami i łazienką oraz pokojami 3-osobowymi). Na miejscu jest bar i sklep – czynne 24 h na dobę. To miejsce odpowiednie na przerwę 8-osobowej grupy w długiej podróży.

18 kwietnia 2024 r.

Przejazd z Olszyny do hotelu w Holandii (miejscowość Leidschendam, k. Hagi) – ok. 850 km.

19 kwietnia 2024 r.

Przejazd do Lisse i spotkanie w Stichting Kreda.

W piątki w godz. 10:00 – 12:00 w fundacji odbywają się spotkania z małymi dziećmi i ich rodzicami (zwykle mamami). Mieliśmy przyjemność przez chwilę w takim spotkaniu uczestniczyć.

O godz. 11:00 spotkaliśmy się z przewodniczącą fundacji – panią Karoliną Eckhardt i jedną z wolontariuszek.

W czasie rozmowy ustalono wiele elementów umowy o mobilności naszej grupy w Erasmus+, m.in.:

• termin pobytu w Lisse: 6-14 września 2024 r. (bez dni podróży);
  • spotkania z kadrą Stichting Kreda – porównanie systemów edukacji w Holandii i w Polsce; skali i sposobów rozwiązywania problemów imigrantów i uchodźców – rodziców w pracy, dzieci i młodzieży w szkole;
  • spotkania z dziećmi i młodzieżą: prezentacje Rzeszowa i Podkarpacia; warsztaty dla dzieci i młodzieży: programowanie robotów, wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość;
  • współuczestnictwo w zajęciach stacjonarnych i terenowych dzieci i młodzieży z wolontariuszami fundacji.

Do dopracowania i uzgodnienia pozostają propozycje (zależne m.in. od zmian kadrowych w instytucjach holenderskich i polskich w Holandii przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego):

• wizyta w polskiej ambasadzie w Hadze;
  • wizyta w polskiej szkole przy ambasadzie w Hadze; prezentacje naszego regionu (np. wystawa fotografii) i warsztaty z programowania robotów;
  • porównanie systemów zorganizowanej, grupowej aktywności osób w wieku 60+ w Holandii i Polsce (edukacja dorosłych – UTW, sport seniorów, turystyka itp.);
  • obserwacja, poznawanie holenderskiego stylu życia (poprzez udział w lokalnych wydarzeniach i codzienne kontakty) – od aktywności fizycznej, po wartości rodzinne, społeczne itp.

W trakcie rozmowy uzyskaliśmy od pani Karoliny Eckardt wiele uwag i wskazówek dotyczących w szczególności możliwej aktywności fotografów (np. wystawy w Hadze) oraz „niestandardowych” (poza Booking.com itp. stron WWW) sposobów poszukiwania dobrych i niedrogich miejsc zakwaterowania w regionie Bollenstreek.

Po południu zwiedziliśmy ogród Keukenhof w Lisse.
Ta aktywność była planowana w przypadku wyjazdu grupy słuchaczy UTW-UR w kwietniu br.
Materiały zdjęciowe z tego wydarzenia zostaną wykorzystane w jednej z prac przygotowanych przez grupę uczestników mobilności we wrześniu.

20 kwietnia 2024 r.

Przejazd do miejscowości Sassenheim – udział w Flower Parade.
Materiały zdjęciowe z tego wydarzenia zostaną wykorzystane w jednej z prac przygotowanych przez grupę uczestników mobilności.

21 kwietnia 2024 r.

Wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Amsterdamu.
Spacer po mieście (od Amsterdam Central Station, przez plac Dam, pałac królewski, sieć kanałów, Heineken Experience, Rijksmuseum, Van Gogh Museum do dużego parku w Amsterdamie – Vondelpark). Materiały zdjęciowe zostaną wykorzystane na zajęciach przygotowujących do wyjazdu grupowego we wrześniu.

22 kwietnia 2024 r.

Powrót z Amsterdamu do Rzeszowa (ok. 1400 km).
W przypadku przejazdu 8-osobowej grupy konieczny nocleg – najlepiej w hotelu „Pokoje nad Nysą Olszyna”.

Co dalej?

Następnym etapem realizacji tego działania powinna być rekrutacja uczestników mobilności (miejmy nadzieję, że zakończy się w maju 2024 r.) i spotkania przed wyjazdem (fizyczne i wirtualne – na Teams) grupy osób zakwalifikowanych (i osób z listy rezerwowej) na zajęciach o tematyce zaplanowanej w projekcie.

W razie pytań, proszę o kontakt:

Paweł Urban
e-mail: pawel.urban.ur@gmail.com

Wizyta przygotowawcza - otwórz plik w formacie PDF (155 KB)

Amsterdam - zdj. kol. Paweł Niemczak:

Haga - zdj. kol. Paweł Niemczak:

Parada kwiatowa - zdj. kol. Paweł Niemczak:

Kaukenhof - zdj. kol. Paweł Niemczak: