Informacje, ogłoszenia i komunikaty wszelkie
Panel klimatyczny
Szanowni Państwo,
piszę do Państwa jako Przedstawicieli i Przedstawicielek samorządu opiekujących się społecznymi radami w Rzeszowie.
Rozpoczęliśmy przygotowania do pierwszego rzeszowskiego panelu klimatycznego, który podejmie temat: “W jaki sposób Rzeszów ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku?”. Władze miasta zapraszają mieszkańców do wspólnego namysłu nad tym, co zrobić, by Rzeszów był mniej podatny na negatywne skutki zmian klimatu, takie jak nawalne deszcze, dotkliwe upały czy susze. Spotkania panelu rozpoczną się już w październiku.
Ta strategiczna dla samorządu decyzja będzie podjęta w sposób szczególny - za pomocą panelu obywatelskiego, w którym - niczym w ławie przysięgłych - zasiada, naradza się i podejmuje werdykt grupa mieszkańców będących “miastem w pigułce” i wspieranych przez ekspertów. Właśnie rozpoczęła się wysyłka 10 000 zaproszeń do losowo wybranych gospodarstw domowych. Trafią one do domów we wszystkich osiedlach miasta. Tak wygląda zaproszenie:
Spośród osób, które wyrażą chęć udziału i odpowiedzą na to zaproszenie, zostanie wylosowana grupa 60 mieszkańców i mieszkanek. Prezydent Fijołek obiecał, że przyjmie rozwiązania, które spotkają się z akceptacją co najmniej 80% tej grupy.
Bylibyśmy bardzo wdzięczni za wsparcie nas w zachęcaniu przedstawicieli społecznych rad do wsparcia promocji tego etapu i oczywiście do zaglądania we wrześniu do swoich skrzynek pocztowych i życzliwego spojrzenia na zawarte w nich zaproszenia. Można to zrobić, np. udostępniając informacje o panelu publikowane na stronie miasta (panel-obywatelski.erzeszow.pl) lub mediach społecznościowych albo wysyłając załączony plakat do przedstawicieli i przedstawicielek rad wraz z prośbą o dalsze rozpowszechnienie informacji o zaproszeniu do udziału w panelu.
Im więcej osób dowie się o panelu i możliwości udziału w nim, a następnie będzie chciało działać wspólnie na rzecz podjęcia decyzji o tym, jak dojść do neutralności klimatycznej w Rzeszowie, tym lepiej. Będziemy zobowiązani za każde Państwa wsparcie!
Czym jest panel?
Panel obywatelski to coraz bardziej popularna w Polsce i na świecie forma włączania mieszkańców i mieszkanek do wspólnego namysłu i decydowania o sprawach istotnych dla społeczności całego miasta - ważne, że nie trzeba mieć wiedzy eksperckiej, bo w proces wpisane jest 5 dni na edukację i wspólne rozmowy o wybranym zagadnieniu. Moc panelu tkwi w otwarciu się na różne perspektywy i umiejętności zawarcia kompromisu nawet przy odmiennych stanowiskach, co dzieje się dzięki wsparciu doświadczonego zespołu facylitatorów i odpowiedniemu scenariuszowi spotkań. Do tej pory panele obywatelskie odbyły się już w kilku miastach Polski, m.in. Warszawie, Krakowie, Lublinie i Gdańsku oraz jeden w skali ogólnopolskiej.
Kiedy odbędą się spotkania?
Spotkania Panelu odbędą się w trzy weekendy października i listopada. - Pierwsze spotkania poświęcimy na zdobywanie wiedzy i rozmowy z ekspertami i ekspertkami, a podczas kolejnych będziemy wspólnie szukać rozwiązań dla naszego miasta. Na koniec Paneliści i Panelistki wybiorą najlepsze z nich, a ja obiecuję zrealizować te rekomendacje, które zdobędą co najmniej 80-procentowe poparcie - mówi Konrad Fijołek, prezydent miasta. - Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku to bardzo ambitny cel, ale wierzę, że z Państwa pomocą go zrealizujemy - dodaje.
Wszystkie osoby biorące udział w panelu otrzymają wynagrodzenie i potrzebne wsparcie, by mogły w nim komfortowo uczestniczyć.
Kto odpowiada za panel?
Za koordynację panelu odpowiadają Fundacja Pole Dialogu i Fundacja Stocznia - dwie organizacje społeczne doświadczone w realizacji podobnych działań, w tym m.in. Warszawskiego Panelu Klimatycznego, Krakowskiego Panelu Transportowego czy ogólnopolskiego panelu obywatelskiego o kosztach energii.
Więcej informacji na stronie: https://panel-obywatelski.erzeszow.pl
Pozdrawiam bardzo serdecznie,
Maria Jagaciak
koordynatorka Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego ze strony Fundacji Stocznia
Maria Jagaciak
+48 500 141 428
zespół partycypacji obywatelskiej