Klub fotografii
Relacja z wernisażu wystawy "Zdzisław Świeca - 80."
W czwartek 28 listopada 2024 r. w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa zebrała się okazała grupa miłośników fotografii i fotografów, a okazja była godna – wernisaż wystawy „Zdzisław Świeca – 80.” Tytuł mówi sam za siebie: wystawa prac naszego kolegi inż. Zdzisława Świecy, instruktora i mentora klubu fotografii UTW-UR - 80 fotografii z lat 80. XX w., w roku dobiegającym 80 lat życia autora i w dniu jego imienin - wernisaż!
Przybywających, osobiście każdego, witał Gospodarz – Autor zdjęć, wśród zebranych wypełniających tłumnie wszystkie sale galerii, znaczącą grupę stanowili słuchacze UTW-UR, w tym członkowie Zarządu i klubu fotografii; członkowie Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego Z.Świeca był prezesem w latach 1993-95; znajomi i rodzina.
Część oficjalną z ramienia organizatora otworzył Kierownik Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, informując, iż ekspozycja jest wystawiana w ramach tegorocznej edycji VI Rzeszowskiego Weekendu Fotografii: „Wystawa stanowi unikatowy obraz świata, którego już nie ma; niemniej to właśnie te fotografie są wizualnym dowodem istnienia konkretnych miejsc, osób, ich codziennych zwyczajów oraz ważnych wydarzeń społecznych. Wszystko to, zebrane w jedną całość tworzy najczystszy w formie, fotograficzny dokument, który nie tylko konsekwentnie zapada w pamięć, ale także - a może przede wszystkim - stanowi wiarygodny i pozbawiony artystycznej manipulacji dowód zbiorowej tożsamości i historii.” Gratulacje i podziękowania złożyli także przedstawiciele RzTF i władz Miasta. A w imieniu słuchaczy UTW-UR i członków SP UTW wystąpiły prezes D.Kamieniecka-Przywara i prezes M.Suchy z koszem kwiatów, życząc Gospodarzowi wystawy przede wszystkim zdrowia, zdrowia, sił i energii do kontynuacji fotograficznej pasji i wspierania adeptów fotografowania w ramach UTW-UR, którego klub fotografii zaprezentowała kol. Z.Domino, wręczając kwiaty i składając życzenie imieninowe oraz podkreślając unikatowość czarno-białych zdjęć. Solenizant również życzenia złożyły wnuczki.
Wzruszony Autor podziękował za wszystkie miłe słowa i podkreślił, jak ważna dla niego jest fotografia dokumentalna, potrafi zatrzymać w kadrze przemijający czas – obraz: ludzi, miejsc, zwyczajów, wydarzeń. Swoje zdjęcia wykonał w okolicach Rzeszowa, a więc jest to świadectwo historii naszej małej ojczyzny. My seniorzy pamiętamy jeszcze tamte krajobrazy, koloryt życia, ale dla młodego pokolenia jest to czas nieznany, często niezrozumiały, więc fotografia dokumentalna może znakomicie ten odchodzący w zapomnienie czas przybliżyć i zilustrować, i być pomostem międzypokoleniowym. Zaprosił zebranych do oglądania eksponowanych fotogramów i ewentualnych refleksji.
Nie trzeba było zachęty, gdyż wszyscy uczestniczący w wernisażu z zainteresowaniem, a w większości i sentymentem patrzyli na uchwycony obiektywem aparatu i okiem fotografa świat. Uderza różnorodność uchwyconych scen życia: jarmarki, odpusty i pogrzeby, uroczystości religijne, prace w obejściu i polu, ówczesne sprzęty i narzędzia, wiejskie krajobrazy, portrety ludzi … I ten czarno-biały koloryt dodający nostalgii …
Na pewno warto wybrać się na wystawę, która potrwa jeszcze do 3 stycznia 2025, i to zabierając ze sobą młodsze pokolenie, bo to będzie też niepowtarzalna okazja do dygresji o swojej młodości i refleksji nad zmianami cywilizacyjno-kulturowymi.
A atmosferę wernisażu oddają zdjęcia kol. Pawła Niemczaka.
Ewa Wójcik
Link do materiału wideo: