Klub fotografii

Sprawozdanie z II sem.2023/2024.

Sprawozdanie z działalności Klubu Fotografii UTW-UR za II semestr 2023/2024.

Klub Fotografii   Uniwersytetu Trzeciego Wieku –Uniwersytetu Rzeszowskiego,  z siedzibą przy ul. Rejtana 16C zrzesza 43 zaawansowanych fotoamatorów.

W II semestrze roku akademickiego 2023/2024 zajęcia  (15 spotkań) odbywały się w poniedziałki w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego, w sali nr 251 i były prowadzone przez słuchaczy  wg wcześniej ustalonego harmonogramu.  Pomocą merytoryczną i wsparciem organizacyjnym służył prelegentom Zdzisław Świeca.

Tematy zajęć obejmowały: prelekcje na wybrany temat, przegląd autorskich  fototek , relacje fotograficzne z podróży, posługiwanie się programem do tworzenia filmów, relacje z  Foto Art. Festiwalu Bielsku -Białej, warsztaty pokazowe; fotografia zbliżeniowa i makro, omawianie zdjęć miesiąca, itp.

Poza tym słuchacze realizowali "zadania domowe", polegające na wykonaniu w każdym miesiącu  zdjęć na wcześniej zadane tematy:

• luty 2024r. –PODWÓRKA;
  • marzec 2024 r.– SEN;
  • kwiecień2024 r. – LUDZIE I ICH PASJE.

Oprócz odbywających się zajęć na Uniwersytecie były jeszcze inne działania Klubu Foto:

-  4 kwietnia 2024 Halina Cisak  była gościem Klubu Pasjonatów UTW-UR, gdzie prowadziła prelekcję „Miłość w rzeźbie, obrazie i fotografii” w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13;

- w dniach 4 i 5 kwietnia 2024 grupa naszych klubowiczów wzięła udział w warsztatach i  pokazach sprzętu fotograficznego FOTO-PLUS w Krakowie.

Jest to miejsce spotkań ludzi interesujących się fotografią i filmowaniem, którzy mogą  wymienić się doświadczeniami oraz skonsultować z wybitnymi specjalistami i praktykami z różnych dziedzin.

- 5 kwietnia w Galerii Nierzeczywistej w Rzeszowie odbył się wernisaż wystawy „Rocznik 2023”. Na wystawie swoje prace zaprezentowali nasi klubowicze, którzy jednocześnie są członkami RSF-u.

- 12 kwietnia 2024  wzięliśmy udział w XXII Podkarpackich  Konfrontacjach Fotograficznych organizowanych pod patronatem Fotoklubu Rzeczpospolitej  Polskiej Stowarzyszenia Twórców  w  Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Na wystawie wśród 19 podkarpackich kół, klubów i grup fotograficznych oraz stowarzyszeń artystycznych, zaprezentowaliśmy zestaw zdjęć pt. „Niepotrzebne, Porzucone, Zapomniane” za który otrzymaliśmy wyróżnienie.

- 14maja 2024 w dniu obchodów 40-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowaliśmy wystawę zbiorową „15lat Klubu Foto UTW-UR” w holu  budynku A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie przy ul. Rejtana 16C.

Tradycyjnie  wielu naszych słuchaczy tworzy ze swoich fotografii ciekawe pokazy multimedialne, które prezentowane są  na  wernisażach i zajęciach klubowych.

Ponadto nasi klubowicze  jako fotoreporterzy rejestrują wiele wydarzeń na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.  Zdjęcia reportażowe umieszczane są na stronie internetowej UTW-UR oraz archiwizowane, z możliwością wykorzystywania ich do różnych celów w przyszłości.

II semestr 2023/2024 zakończymy  wiosennym wyjazdowym plenerem fotograficznym który zaplanowaliśmy na 17 czerwca w okolice Zakopanego.

Sporządziła:

Kazimiera Borkowicz