Klub Pasjonatów

Kol. Maria Suchy w Klubie Pasjonatów.

Maria Suchy w Klubie Pasjonatów: „40 lat UTW-UR na kartach kronik słuchaczy.”

Pierwsze w nowym roku akademickim spotkanie Klubu Pasjonatów UTW-UR odbyło się 5 października 2023 r. w Filii Nr 10 WiMBP przy ul. Podchorążych 1. Było to równocześnie spotkanie organizacyjne, na które przybyło 12 osób, słuchaczy UTW-UR. Do uczestników wydarzenia dołączyła też redaktorka Polskiego Radia Rzeszów pani Anna Leśniewska. Spotkanie otworzyła pani Maria Jamróg, kierowniczka Filii Nr 10 WiMBP przy ul. Podchorążych 1, która witając zebranych wyraziła satysfakcję z faktu, że może gościć seniorów – pasjonatów różnych dziedzin, takich jak czytelnictwo, fotografia czy podróże. Ze względu na to, że rok akademicki 2023/2024 jest rokiem jubileuszu 40-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzeszowie, jako temat spotkania otwierającego semestr jesienny zaproponowano prezentację „40 lat UTW-UR na kartach kronik słuchaczy.” Autorką prezentacji jest moderatorka Klubu Pasjonatów UTW-UR, Maria Suchy, która od ośmiu lat prowadzi kroniki UTW-UR.

W prezentacji wykorzystano zasoby archiwalne UTW, wśród których znajdują się:

• osiem tomów kronik o tematyce ogólnej, obejmujących lata 1983 – 2023;
  • dwa tomy kronik poświęconych aktywności sekcji turystycznej (lata 2006 - 2009 i 2010 - 2012);
  • dwa tomy kronik poświęconych wykładom z lat 1991 – 1992 i 2002-2004;
  • jeden niezwykle wartościowy tomik autorstwa Henryka Misiury, zawierający satyryczne podobizny wykładowców oraz słuchaczy UTW;
  • jeden tom z 2003 roku poświęcony obchodom XX-lecia UTW;
  • trzy księgi pamiątkowe wydawane z okazji kolejnych jubileuszy UTW: XV-lecia, XX lecia i XXV-lecia;
  • monografia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego wydana z okazji jubileuszu XXXV-lecia.

Informacje przedstawione w prezentacji uzupełniła obecna na spotkaniu Wiceprezes Zarządu UTW-UR d/s naukowych Danuta Kamieniecka–Przywara, która opowiedziała o swoich bardzo osobistych relacjach z założycielką i długoletnią starościną UTW śp. Genowefą Kruczek-Kowalską, a także o obchodach jubileuszu XXX-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzeszowie w maju 2014, w których wzięli udział znani politycy, jak też osoby związane z ruchem UTW w skali kraju. Czwartkowe spotkanie zakończyły wywiady, jakich udzieliły Radiu Rzeszów Danuta Kamieniecka–Przywara i Maria Suchy.

Link do audycji radiowej:

Zdjęcia: pani Jolanta Jędryka z Filii Nr 10 WiMBP oraz kol. Bogumiła Krypel: