Klub Pasjonatów
Kol. Maria Suchy w Klubie Pasjonatów.
Relacja ze spotkania Klubu Pasjonatów UTW-UR 20 lutego 2025 r.
W czwartkowe wczesne popołudnie Klub Pasjonatów UTW-UR spotkał się w Filii Nr 10 WiMBP w Rzeszowie przy ul. Podchorążych 1 - placówce od lat przyjaznej seniorom i słuchaczom UTW-UR. W spotkaniu pod tytułem "Twórcy i wynalazcy z Podkarpacia 1407-1987" wzięło udział około 25 osób. Byli to członkowie Klubu Pasjonatów wraz z moderatorką, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki wraz z moderatorką, koledzy z klubu fotografii. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością redaktor Polskiego Radia Rzeszów Anna Leśniewska i mistrz sztuki fotograficznej Zdzisław Świeca.
Wykład wygłosiła pasjonatka historii i literatury koleżanka Maria Suchy, prezes SP UTW. Prezentacja obejmowała 26 wybitnych postaci, które są chlubą naszego regionu. Poczet osobistości godnych przypomnienia rozpoczął wybitny humanista okresu renesansu - Grzegorz z Sanoka, następnie przedstawiciel okresu oświecenia - Ignacy Krasicki i tworzący w epoce romantyzmu hrabia Aleksander Fredro. W późniejszych latach nasza ziemia wydała wybitnych:
- odkrywców: Ignacego Łukasiewicza (szejka z Galicji, wynalazcę lampy naftowej), Jana Szczepanika (wynalazcę telektroskopu, telefotu, fotometru, kamizelki kuloodpornej);
- naukowców: Franciszka Leję (matematyka), Isidora Isaaka Rabiego (laureata nagrody Nobla z 1944 r.), Józefa Bursztę, Stanisława Pigonia (filologa i rektora Uniwersytetu im. Batorego w Wilnie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego);
- artystów: Adama Didura (światowej sławy śpiewaka operowego i dyrektora opery w Warszawie i w Bytomiu), Freda Zinnemanna (urodzonego w Rzeszowie, wybitnego amerykańskiego reżysera, zdobywcę 4 Oskarów), Tadeusza Kantora (malarza, reżysera, scenografa), Józefa Szajnę (malarza i scenografa), Zdzisława Beksińskiego (architekta, malarza, rzeźbiarza, rysownika), Franciszka Frączka (malarza), Jerzego Grotowskiego (reżysera teatralnego), Krzysztofa Pendereckiego (światowej sławy kompozytora),
- piosenkarzy i muzyków: Stana Borysa, Katarzynę Sobczyk, Tadeusza Nalepę, Tomasza Stańko.
Szczególna uwaga należy się Franciszkowi Kotuli zasłużonemu dla ziemi rzeszowskiej etnografowi, historykowi, folkloryście i muzealnikowi, autorowi 20 książek i ok. 700 artykułów. Najmłodszym przedstawicielem wybitnych mieszkańców Podkarpacia ujętym w prezentacji, jest 38-letni Radek Rak urodzony w Dębicy, laureat nagrody literackiej NIKE w 2020 roku za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli".
Kol. Maria Suchy odnalazła i zaprezentowała w sposób barwny, wykorzystując swoje krasomówcze zdolności, 26 osobowości pochodzących z obecnego Podkarpacia, z których każda była lub jest kimś wyjątkowym w swojej dziedzinie. Wykład trwał blisko 2 godziny i wszyscy słuchali go z dużym zainteresowaniem. Poszerzył nasze horyzonty, otwieraliśmy oczy ze zdumienia, jak wielki wpływ mieli nasi krajanie na rozwój nauki, sztuki, literatury, muzyki czy polityki. Usłyszeliśmy o ciekawych epizodach z ich życia, obejrzeliśmy fotografie. Poznaliśmy osoby wybitne, o których wcześniej nie słyszeliśmy, jak np. pochodzący z Rudnik k/Mościsk Jan Szczepanik prekursor fotografii barwnej, barwnego tkactwa, techniki filmowej i telewizji.
Kolega Paweł Niemczak z Klubu fotografii UTW-UR zapewnił dokumentację fotograficzną spotkania, zaś panie z Filii Nr 10 WiMBP przygotowały dla uczestników bardzo sympatyczne przyjęcie z kawą, herbatą i słodyczami. Dzięki pasji i zaangażowaniu kol. Marii Suchy oraz gościnności biblioteki, spędziliśmy bardzo miłe popołudnie. DZIĘKUJEMY !
Renata Jarzębińska-Skupień