DŁAWICA PIERSIOWA
Choroba wieńcowa, objawiająca się często bólem dławicowym, dotyka w Polsce 4,2 proc. populacji. Oznacza to, że w naszym kraju cierpi na nią 1,6 mln osób. Niestety, odsetek ten jest wyższy niż średnia w Unii Europejskiej, gdzie choroba niedokrwienna serca dotyczy 3,5 proc. obywateli.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:
-
- Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kapłon-Cieślicka
CHEMIOTERAPIA DOMOWA
Leczenie onkologiczne nie musi być prowadzone wyłącznie w warunkach szpitalnych. Od kilku lat z Narodowego Funduszu Zdrowia jest finansowana tzw. „chemioterapia domowa”.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
-
- Prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz
CHOLESTAZA WEWNĄTRZWĄTROBOWA
Zapewnienie szybkiego dostępu do badań genetycznych – a co za tym idzie – do nowoczesnych opcji terapeutycznych, to wyzwania, z jakimi zmagają się chorzy na postępującą rodzinną cholestazę wewnątrzwątrobową. Tymczasem od momentu wystąpienia objawów dla pacjenta liczy się każdy dzień.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
-
- Dr hab. n. med. Piotr Czubkowski
KLESZCZOWE ZAPELENIE MÓZGU
Najskuteczniejszą bronią przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest nasz układ odpornościowy. Możemy pomóc mu przygotować się do kontaktu z wirusem poprzez szczepienia ochronne.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:
-
- Prof. dr hab. n. med. Joanna Maria Zajkowska
GRYPA
Najskuteczniejszą ochroną przed grypą i jej groźnymi powikłaniami jest coroczne szczepienie.
Powinny się mu poddawać zwłaszcza osoby starsze, gdyż są szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby, hospitalizację i zgon. W tym sezonie dla osób 60+ będzie dostępna nowa, wysokodawkowa szczepionka przeciw grypie, której skuteczność jest bardzo wysoka w tej grupie wiekowej.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
-
- Prof. dr n. med. Adam Antczak
HIPERCHOLESTEROLEMIA
Podwyższone stężenie cholesterolu zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i jej powikłań: zawału serca, udaru mózgu i innych potencjalnie śmiertelnych chorób. Można im zapobiec, stosując odpowiednią dietę, bogatą m.in. w sterole i stanole roślinne, dzięki której można zarówno zapobiegać, jak i leczyć hipercholesterolemię.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
-
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski
BADANIA MOLEKULARNE
Diagnostyka molekularna to jedna z najważniejszych innowacji w dziedzinie onkologii, która otwiera nowe możliwości dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. Dzięki zaawansowanym technikom analizy genetycznej, lekarze mogą dokładniej diagnozować nowotwory, monitorować postęp choroby oraz doskonalić terapie.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
-
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski
RAK PĘCHERZA MOCZOWEGO
Choroby trzustki, cukrzyca, PCOS czy nadciśnienie tętnicze – wiele schorzeń przez długi czas nie daje żadnych objawów lub jedynie takie, które nie wzbudzają większych podejrzeń. Podobnie dzieje się w przypadku raka pęcherza moczowego. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest krwiomocz. Po czasie może ustawać, dlatego ludzie często go bagatelizują. Tymczasem wczesne wykrycie raka pęcherza moczowego daje szansę na wyzdrowienie.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
-
- Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie
STRES I KOMUNIKACJA
Diagnoza choroby onkologicznej to dla osoby chorującej, jak i jej bliskich, zupełnie nowa sytuacja, która dla wszystkich stanowi wyzwanie. Bliscy są ogromnym wsparciem w trakcie leczenia, ale trudności komunikacyjne często bywają także źródłem stresu. Dlatego warto pracować nad rozwojem swoich umiejętności komunikacyjnych.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:
-
- Magda Knefel, Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Redakcja poleca lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl
|