Klub teatru i klub filmu

Wydarzenia i repertuar Kina za Rogiem Cafe.

WAKACJE W KZR CAFE

Żegnaj szkoło, witaj przygodo! 🙋‍♀️🙋 W Kinie za Rogiem zapraszamy na FILMOWE WAKACJE połączone z różnymi akcjami i atrakcjami!

Każdy tydzień wakacji poświęcimy innemu tematowi - będą historie o pieskach, pszczołach, podróżach itd.itp. 🎬 W tym czasie będziemy wyświetlać animacje i filmy familijne z danego zagadnienia, 💬🗣️ a w weekend spotykać się będziemy z ciekawymi animatorami, którzy opowiedzą nam o swojej pracy lub działalności. Wydarzenia skierowane są dla dzieci i młodzieży. A zapowiedzi i repertuar będą dostępne na naszej stronie.

👧🧑‍🦰Organizujemy również specjalne pokazy dla grup zorganizowanych! Przedszkola, półkolonie - skontaktujcie się z nami, tak korzystnej oferty nie znajdziecie w Rzeszowie!

TYDZIEŃ 28.07 - 3.08 MOTYW PODRÓŻY

Będąc na półmetku wakacji Kino za Rogiem Cafe zaprasza na filmowe podróże. Młodsi widzowie mogą no. przeżyć przygodę z małpką Obieżyświat w animacji W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA lub udać się w pełną przygód wyprawę z kultowymi braćmi w filmie WIELKA PODRÓŻ BOLKA I LOLKA. A dla starszych przygotowaliśmy m.in. wędrującego przez świat i spotykającego się z różnymi postawami ludzkimi osiołkiem w filmie IO, czy bardzo mocną satyrę na społeczeństwo, w nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes filmie W TRÓJKĄCIE. Wiele ciekawych tytułów, przy których trudno będzie usiedzieć w miejscu. Sprawdźcie w repertuarze.

Przy okazji przypominamy, że w Galerii Kina za Rogiem Cafe wciąż można oglądać wystawę zdjęć z planu filmu IO realizowanych na podkarpaciu autorstwa Miachała Woźnego.

Zakończenie RETROSPEKTYWY WIMA WENDERSA w Kinie za Rogiem Cafe

Wim Wenders to jeden z najbardziej znanych i najbardziej nowatorskich reżyserów współczesnego kina europejskiego. Urodził się 14 sierpnia 1945 roku w  Düsseldorfie (Niemcy). Studiował medycynę i filozofię, ale przerwał naukę i wyjechał do Paryża. Po powrocie do ojczyzny, w 1970 roku ukończył reżyserię w Monachium. Jego dzieła nagradzane były na najważniejszych Festiwalach, jak Cannes, Wenecja czy Berlinale, otrzymał też 3 nominacje do Oscara. Od 1996 roku Wim Wenders jest prezesem Europejskiej Akademii Filmowej, wykłada także na Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Żyje i pracuje w Berlinie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Specjalizujący się w dokumentach twórca, także w swoich fabularnych produkcjach na pierwsze miejsce stawia człowieka, naturę widzenia i istnienia. Nic dziwnego, że za duchowego ojca Wendersa uważa się Michelangelo Antonioniego, a legendarny reżyser to właśnie z nim zrealizował swój ostatni film Po drugiej stronie chmur.

Pokazy realizowane w ramach współpracy z Goethe-Institut w Krakowie.

W ramach retrospektywy pokażemy:

31.07 18:30

Niebo nad Berlinem (2 godz. 7 min.)

Dwóch aniołów krąży po powojennym Berlinie. W końcu jeden z nich postanawia porzucić nieśmiertelność i stać się człowiekiem.

Kultowy film twórcy, który doczekał się amerykańskiego remake'u. Wim Wenders otrzymał za niego Nagrodę dla Najlepszego reżysera w Cannes i nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej.

18.07 19:00 Kanał - Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - WTOREK Z KLASYKĄ

W 79. Rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego przypominamy wybitny film Andrzeja Wajdy - Kanał.

Srebrna Palma w Cannes "ochroniła mój film przed polską krytyką i publicznością. Trudno się dziwić tej ostatniej - stanowili ją w ogromnej części uczestnicy powstania lub rodziny, które straciły w Warszawie swoich najbliższych. Ten film nie mógł ich usatysfakcjonować. Wylizali już rany, opłakali bliskich i teraz chcieli zobaczyć ich moralne i duchowe zwycięstwo, a nie śmierć w kanałach". Tak o swoim pierwszym i najważniejszym życiowym sukcesie napisał sam Andrzej Wajda. Ale "Kanał" to nie tylko najważniejszy życiowy sukces reżysera, to również jeden z najważniejszych filmów polskiej szkoły filmowej i polskiego kina w ogóle.

Tragiczny koniec jednego z powstańczych oddziałów, który, otoczony na Mokotowie przez Niemców, decyduje się na przejście kanałami do Śródmieścia, to w wizji Wajdy piekło Dantego przeniesione w XX wiek. Droga umęczonych ludzi po życie okaże się drogą do śmierci. Odrealnione podziemia są scenerią, w której jęki umierających przeplatają się z wybuchami granatów, gdzie śmierć jest nędzna, a nie bohaterska, gdzie nagrodzona nie zostanie ani odwaga, ani miłość, ani poświęcenie.

*** Wtorek z klasyką - cykliczne spotkania w Kinie za Rogiem, w ramach których przypominamy kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje.

ZAPOWIEDŹ PRZEGLĄDU FILMÓW JEAN-PIERRE MELVILLE’A

W każdy poniedziałek sierpnia Kino za Rogiem Cafe zaprasza na Przegląd filmów Jean-Pierre'a Melville’a, w 50. rocznicę śmierci francuskiego reżysera z amerykańską duszą, nazywanym mistrzem francuskich filmów gangsterskich.

Jean-Pierre Melville kojarzony jest głównie z kinem sensacyjnym. Uwielbiał Amerykę, choćby jego nazwisko to pseudonim (prawdziwe Grumbach), który był hołdem dla amerykańskiego pisarza Hermana Melville’a, autora Moby Dicka.

W filmografii reżysera nieprzypadkowo dominuje bardzo amerykański gatunek - kino gangsterskie, choć Melville na nowo interpretował dokonania czarnego filmu. W swoich filmach kreował świat znacznie bardziej ponury i dwuznaczny. Jego bohaterami byli  przeważnie samotni, milczący mężczyźni w prochowcach i kapeluszach – cyniczni mordercy i znużeni rutyną policjanci.

W ciągu reżyserskiej kariery, przerwanej śmiercią w wieku 55 lat (2 sierpnia 1973), nakręcił czternaście filmów (w tym jeden krótkometrażowy). Sławę przyniosły mu zwłaszcza filmy kryminalne, z Jeanem-Paulem Belmondo i Alainem Delonem (jego ulubionym aktorem) w rolach głównych.

John Woo powiedział kiedyś: „Gdyby istniał bóg kina, to byłby nim Jean-Pierre Melville”.

7.08 18:30 Ryzykant

14.08 18:30 Szpicel

21.08 18:30 Armia cieni

28.08 18:30 W kręgu zła

Seanse realizowane we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie.

Repertuar Kina za Rogiem 28.07 - 3.08

28.07 PIĄTEK