Klub teatru i klub filmu

Wydarzenia i repertuar Kina za Rogiem Cafe, 20-26.10.2023.

22.10 godz. 17:00 Koncert duetu STFUR w ramach Festiwalu Sztuki Zaangażowanej WSPÓŁ_ISTNOŚĆ

Teatr NEMNO zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Sztuki Zaangażowanej WSPÓŁ_ISTNOŚĆ, którego głównym celem jest podjęcie tematów związanych z przyrodą, prawami zwierząt i człowieka. Pragniemy zwrócić uwagę na sprawy ważne, pobudzić do dyskusji.

Muzykę duetu Stfur można określić jako organiczną z pogranicza paganfolku, ambientu, muzyki filmowej i soundtrackowo-growej.

Wstęp wolny.

24.10 godz. 18:30 Sanatorium pod Klepsydrą - WTOREK Z KLASYKĄ

Adaptacja prozy Brunona Schulza. Młody Józef przyjeżdża do tajemniczego sanatorium, w którym przebywa jego ojciec. Ojciec zmarł wprawdzie jakiś czas wcześniej, tu jednak, w zamczysku jak z powieści gotyckiej, śmierć, która go dosięgła w realnym świecie, nie ma jeszcze skutku. Wkraczając w mury zamczyska-sanatorium, Józef wkracza w tę samą odrealnioną czasoprzestrzeń, w której trwa jego żywy-nieżywy ojciec.

Wizjonerska, wysmakowana plastycznie, poetycka refleksja na temat natury czasu, przemijania i nieodwracalności śmierci. Jeden z najoryginalniejszych i najpiękniejszych wizualnie filmów w polskiej kinematografii, nagrodzony na festiwalach w Cannes, w Trieście i w Gdyni.

1973 - MFF, Cannes - Nagroda Jury - Najlepszy film - Wojciech Jerzy Has

1974 - MFF Fantastycznych, Triest - Złoty Asteroid

1974 - FPFF - Złote Lwy - Nagroda za scenografię - Jerzy Skarżyński, Andrzej Płocki

26.10 godz. 18:30 Pavarotti - CZWARTEK Z DOKUMENTEM

Rocznica 88. Urodzin jednego z najwybitniejszych śpiewaków XX wieku.

Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek, legenda. Tylko on mógł zmusić tysiące ludzi do tego, by słuchali go, moknąc w deszczu, tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem, tylko on mógł sztukę elitarną uczynić rozrywką dla wszystkich. Luciano Pavarotti, jeden z najwybitniejszych śpiewaków XX wieku.

W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nie prezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych.

Nagrody - 2019 - Dwa Brzegi Nagroda Publiczności - Ron Howard.

27.10 godz. 18:00 Marek Andrzejewski - WARIACTWO - koncert w Kinie za Rogiem Cafe

Stowarzyszenie Poetycki Rzeszów oraz Kino za Rogiem Cafe zapraszają w piątek, 27.10.2023 o godz. 18:00 na muzyczną ucztę w wykonaniu Marka Andrzejewskiego, który zaprezentuje materiały z najnowszej płyty “Wariactwo”.

Na nowy album składają się autorskie piosenki z dojrzałymi i odważnymi tekstami. Wyłania się z nich mocne przesłanie o poszukiwaniu tego, co w życiu jest najważniejsze. Muzycznie płyta mieni się bardzo bogatą paletą brzmień: od rozbuchanych, dynamicznych, efektownych rockowych utworów do nastrojowych, skupiających uwagę ballad.

Od wielu lat w koncertach Markowi Andrzejewskiemu towarzyszy jego syn Michał - uzdolniony pianista i producent muzyczny. Panowie razem opracowali i nagrali piosenki na wydaną w 2021 roku płytę pt. "Wariactwo"

* Marek Andrzejewski - autor, kompozytor, wokalista. Współzałożyciel i filar Lubelskiej Federacji Bardów. Laureat głównych nagród na  Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Ogólnopolskim Festiwalu Recitali w Siedlcach, Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie i wielu innych. W latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja” i z teatrem „Gardzienice”. Jako wokalista i kompozytor brał udział w przedstawieniu "Album rodzinny" teatru Grupa Chwilowa. Publikował teksty w "Akcencie" i w piśmie "Piosenka". Utwór "Jak listy" z debiutanckiej płyty „Trolejbusowy batyskaf” funkcjonuje jako leitmotif "Krainy Łagodności" - nurtu piosenki literackiej i poetyckiej. Dotarł do szerokiego grona słuchaczy, zaś cały debiutancki album do dziś stanowi kanon polskiej piosenki autorskiej. Marek Andrzejewski pisze w "bardowski" sposób o sprawach społecznych i o zależnościach między przyrodą a cywilizacją. O prawdzie, miłości, trudnych wyborach, emocjach, o poszukiwaniu duchowości współczesnego, urzeczowionego człowieka. Jego piosenki są melodyjne, optymistyczne, ale jednak frapujące i zapadające w pamięć. Nie dają się łatwo zaszufladkować, można w nich znaleźć elementy jazzu, folku, bossa novy, rocka i ballady.

Artysta ma w swoim dorobku sześć płyt autorskich: „Trolejbusowy batyskaf” (1997), „Dziesięć pięter" (2003), „Elektryczny sweter” (2012), „Akustycznie” (2015), „Hasztagi” (2018), najnowsza "Wariactwo" (2021) oraz 14 płyt nagranych z Lubelską Federacją Bardów. W 2021 roku obchodził trzydziestolecie pracy artystycznej.

PREMIERY KzR Cafe

FABELMANOWIE - Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i początkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich - i o nas samych.

2023 - Złote Globy:

- Najlepszy dramat

- Najlepszy reżyser - Steven Spielberg

NOSTALGIA - Felice Lasco powraca po 40 latach do rodzinnego miasta i starej matki. Wiedziony poczuciem winy i tęsknotą, nie zauważa, że Sanita, dzielnica katakumb, cmentarzysk, nędznych suteren i splątanych uliczek wciąga go jak bagno. Sprzymierzony z walczącym z mafią lokalnym księdzem, niepogodzony z własną mroczną przeszłością, szuka w Sanita swojego starego przyjaciela, zapominając o tym, że nostalgia bywa pułapką.

2023 - David Di Donatello - Najlepszy aktor drugoplanowy - Francesco Di Leva

2023 - Manaki Brothers - Brązowa Kamera - Paolo Carnera

Repertuar Kina za Rogiem Cafe 20.10 - 26.10

20.10 PIĄTEK