O Nas
Regulamin UTW-UR zatwierdzony przez Rektora UR 18.06.2021.
Regulamin Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego
zatwierdzony przez Rektora UR 18 czerwca 2021 r.
Na podstawie § 78 Statutu Uniwersytetu Rzeszowskiego, przyjętego przez Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego Uchwałą nr 424/04/2019 z dnia 4 kwietnia 2019 r. (z późn. zm.), uwzględniając rozwiązania, wypracowane w ciągu ubiegłych lat działania, ustala się następujące zasady funkcjonowania Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Postanowienia ogólne
Art. 1. Uniwersytet Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego, zwany w skrócie UTW-UR, jest dydaktycznym studium otwartym Uniwersytetu Rzeszowskiego, które prowadzi ustawiczne dokształcanie i kształcenie osób dorosłych już nieaktywnych zawodowo.
Art. 2. UTW-UR posługuje się pieczęcią: Uniwersytet Rzeszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ma siedzibę w Rzeszowie na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz posiada swoje logo, stanowiące załącznik nr 1 do Regulaminu.
Art. 3. UTW-UR działa na zasadzie dobrowolności swoich słuchaczy, a w ramach studium otwartego korzysta z autonomii i samodzielności.
Art. 4. Rektor UR zapewnia warunki organizacyjne, lokalowe i dydaktyczne dla funkcjonowania UTW-UR.
Art. 5. Nadzór nad działalnością UTW-UR sprawuje Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia.
Art. 6. Pełnomocnik ds. UTW-UR jest powoływany przez Rektora na okres kadencji Senatu i sprawuje nad jego słuchaczami bezpośredni nadzór ze strony władz uczelni oraz reprezentuje ją w kontaktach z samorządem słuchaczy i jego organami.
Art. 7. Celem działalności UTW-UR jest podtrzymanie i dalsze rozbudzanie aktywności intelektualnej, społecznej, psychicznej i fizycznej osób starszych oraz upowszechnianie profilaktyki zdrowotnej, a także propagowanie i inicjowanie różnych form twórczej aktywności, stosownie do wieku i możliwości oraz oczekiwań słuchaczy.
Art. 8. UTW-UR opiera swą działalność na pracy społecznej słuchaczy.
Art. 9. Wykłady otwarte i seminaria dla słuchaczy UTW są nieodpłatnie. Uczestnictwo w innych zajęciach może być odpłatne.
II. Działalność UTW-UR
Art.10. Celem UTW-UR, poza wymienionym w art. 7, jest:
- Zmienianie tradycyjnego postrzegania starości jako bierności, samotności i pogrążania się w dolegliwościach fizycznych, a dostrzeganie pozytywnego obrazu siebie w wieku podeszłym, bogatego w doświadczenia i refleksje.
- Stwarzanie pola do aktywności człowieka starszego, zaspokajania jego potrzeb: uznania, bezpieczeństwa, życzliwości, przyjaźni, afirmacji siebie i otaczającego świata, a przez to samorealizację.
- Umożliwianie seniorom zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności ułatwiających seniorom życie we współczesnym świecie.
Art. 11. Cele UTW-UR są realizowane poprzez:
- Działalność edukacyjną polegającą na prowadzeniu:
– otwartych wykładów,
– seminariów tematycznych,
– zajęć dodatkowych – fakultatywnie w sekcjach, klubach i grupach: językowych, komputerowych, artystyczno-kulturalnych, rekreacyjno-sportowo-turystycznych.
- Działalność integracyjną.
III. Słuchacze UTW-UR
Art.12. 1. Słuchaczem UTW-UR może zostać każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, bez względu na wykształcenie, która ukończyła 55 lat, jest emerytem lub rencistą nieaktywnym zawodowo oraz złoży wypełnioną i podpisaną deklarację ze zdjęciem, opłaci wpisowe i aktualną składkę roczną. 2. Słuchacz kontynuujący edukację, może uiszczać składkę w dwóch ratach za każdy semestr. 3. Wysokość wpisowego i składek uchwala Ogólne Zebranie Słuchaczy. Słuchaczom 80+ może zostać przyznana zniżka. Terminy zapisów oraz płatności Zarząd ustala każdorazowo przed rozpoczęciem roku akademickiego. 4. Wpisowe i składki muszą być wpłacone przelewem bankowym na konto bankowe UTW-UR.
Art. 13. 1. Słuchacz otrzymuje legitymację UTW-UR. 2. Posiadanie aktualnej legitymacji potwierdza posiadanie przez słuchacza czynnego i biernego prawa wyborczego do organów samorządowych UTW-UR oraz uprawnia do korzystania ze wszystkich form zajęć organizowanych jako studium otwarte, a także w zakresie uzgodnionym z odpowiednimi podmiotami, do biletów ulgowych przy wyjściach grupowych na imprezy do placówek kulturalnych oraz do korzystania z biblioteki i archiwum UR. 3. W razie nieopłacenia składki za aktualny semestr, słuchacz traci wszystkie ww. uprawnienia. 4. Po upływie semestru Zarząd może podjąć uchwałę o skreśleniu z listy słuchaczy z powodu nieopłacenia składki. 5. Na koniec roku akademickiego Zarząd przeprowadza aktualizację listy członków. Słuchacz, który nie opłacił składki przez cały rok akademicki, zostaje obligatoryjnie skreślony z listy słuchaczy. 6. Od decyzji o skreśleniu przysługuje odwołanie do Komisji Rewizyjnej. 7. Słuchacz może, w uzasadnionej sytuacji, np. choroba, wyjazd lub trudna sytuacja materialna, uzyskać – na pisemny wniosek – zwolnienie z obowiązku opłacania składek na okres nie dłuższy niż 2 semestry. Zwolnienia, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, udziela Zarząd. 8. Udział w zajęciach dodatkowych jest dobrowolny i może być odpłatny. 9. Słuchacz nieprzestrzegający zasad kulturalnego i koleżeńskiego współżycia lub łamiący zasady Kodeksu etycznego słuchacza UTW-UR, może być wykluczony z grona słuchaczy uchwałą Zarządu, po wcześniejszym wysłuchaniu i zasięgnięciu opinii pełnomocnika Rektora ds. UTW-UR. 10. Tytuł „Honorowego Słuchacza UTW-UR” może być nadany na wniosek Zarządu przez Ogólne Zebranie Słuchaczy osobie, która wniosła wybitny wkład w rozwój lub działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku albo w inny sposób przyczyniła się do polepszenia funkcjonowania środowiska seniorów.
IV. Pełnomocnik Rektora ds. UTW-UR
Art. 14. 1. Nadzór nad działalnością UTW-UR sprawuje Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, działający z własnej inicjatywy lub poprzez pełnomocnika Rektora ds. UTW-UR.
- Pełnomocnik Rektora ds. UTW-UR jest powoływany przez Rektora na kadencję Senatu, po zasięgnięciu opinii Zarządu UTW-UR.
- Do kompetencji Pełnomocnika Rektora ds. UTW-UR należy:
1/ współpraca z Samorządem Słuchaczy przez pośredniczenie między Ogólnym Zebraniem Słuchaczy i Zarządem UTW-UR a Rektorem i innymi władzami uczelni.
2/ zatwierdzanie celowości wydatków UTW-UR przedstawionych przez Prezesa Zarządu.
- Pełnomocnik Rektora ds. UTW-UR może:
1/przewodniczyć sprawozdawczo-wyborczym Ogólnym Zebraniom Słuchaczy,
2/ przewodniczyć Radzie Programowej,
3/ brać udział, na zaproszenie, w zebraniach Zarządu lub Liderów.
V. Rada Programowa
Art. 15. 1. Rada Programowa wyznacza kierunki edukacyjne UTW-UR oraz dba o wysoki poziom dydaktyczny wykładów i zajęć.
- Radę Programową powołuje Rektor UR.
- W skład Rady Programowej wchodzą:
– Pełnomocnik Rektora ds. UTW-UR – jako jej Przewodniczący,
– pracownicy naukowi – powołani przez Rektora,
– prezydium Zarządu UTW-UR / wiceprezes ds. naukowych.
- Rada Programowa współpracuje z Zarządem, uwzględniając oczekiwania i potrzeby słuchaczy UTW-UR.
VI. Samorząd Słuchaczy UTW-UR
Art. 16. 1. Wszyscy słuchacze UTW-UR tworzą Samorząd Słuchaczy UTW-UR.
- Najwyższym organem Samorządu Słuchaczy UTW-UR jest Ogólne Zebranie Słuchaczy.
3.Władzami Samorządu Słuchaczy UTW-UR są:
1/ Ogólne Zebranie Słuchaczy.
2/ Zarząd.
3/ Komisja Rewizyjna.
Art. 17. 1. Ogólne Zebranie Słuchaczy wybiera Zarząd i Komisję Rewizyjną na trzyletnią kadencję w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów. Ogólne Zebranie Słuchaczy jest zdolne do podejmowania uchwał bez względu na liczbę obecnych na zebraniu słuchaczy. 2. Ukonstytuowanie się nowo wybranych władz UTW-UR następuje niezwłocznie po dokonaniu wyborów. 3. Wszystkie zebrania Samorządu Słuchaczy są protokołowane i podpisuje je przewodniczący obrad oraz sekretarz.
Art. 18. Zebranie Liderów jest zespołem doradczym Samorządu Słuchaczy, składającym się z kierowników grup zajęciowych i klubów oraz koordynatorów sekcji, członków zarządu i współpracowników, zwoływanym przez Zarząd pod koniec każdego semestru.
VI.A. Ogólne Zebranie Słuchaczy UTW-UR
Art. 19. 1. Ogólne Zebranie Słuchaczy (OZS) może być zwyczajne i nadzwyczajne.
2. Zwyczajne Ogólne Zebranie Słuchaczy zwołuje Zarząd przynajmniej raz w roku, jako zebranie sprawozdawcze lub sprawozdawczo-wyborcze. Zarząd zawiadamia słuchaczy UTW-UR o terminie, miejscu i porządku obrad Zwyczajnego Ogólnego Zebrania Słuchaczy co najmniej 14 dni przed terminem zebrania.
3. Nadzwyczajne Ogólne Zebranie Słuchaczy zwołuje Zarząd:
1/ z własnej inicjatywy,
2/ na wniosek Pełnomocnika Rektora ds. UTW-UR,
3/ na wniosek Komisji Rewizyjnej,
4/ na żądanie pisemne co najmniej 15 słuchaczy.
4. Zarząd zobowiązany jest zwołać Nadzwyczajne Ogólne Zebranie Słuchaczy w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia otrzymania wniosku lub od podjęcia stosownej uchwały przez Zarząd lub Komisję Rewizyjną. O terminie Nadzwyczajnego Ogólnego Zebrania Słuchaczy Zarząd zawiadamia słuchaczy co najmniej na 7 dni przed jego zwołaniem.
Art. 20. 1. Zwyczajne Ogólne Zebranie Słuchaczy odbywa się na początku i końcu każdego roku akademickiego. Zwyczajne Ogólne Zebranie Słuchaczy może być organizacyjne lub sprawozdawcze. 2. W październiku każdego roku akademickiego na organizacyjnym Zwyczajnym Ogólnym Zebraniu Słuchaczy Zarząd przedstawia plan działalności merytorycznej oraz propozycję budżetu. 3. Na zakończenie roku akademickiego, w czerwcu, na sprawozdawczym Zwyczajnym Ogólnym Zebraniu Słuchaczy Zarząd składa sprawozdanie ze swojej działalności. Komisja Rewizyjna składa swoje sprawozdanie i dokonuje oceny działalności Zarządu. 4. Ogólne Zebrania Słuchaczy, z zastrzeżeniem sprawozdawczo-wyborczych, prowadzi Prezes Zarządu UTW-UR. Zebrania są protokołowane, protokoły podpisuje prowadzący obrady i sekretarz.
Art. 21. 1. Ogólne Zebranie Słuchaczy sprawozdawczo-wyborcze odbywa się raz na 3 lata na koniec kadencji Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Przewodniczy mu Pełnomocnik Rektora ds. UTW-UR, na podstawie odrębnego regulaminu. 2. Ustępujący Zarząd składa sprawozdanie z działalności za całą kadencję, wnosząc o jego przyjęcie i udzielenie Zarządowi absolutorium. 3. Komisja Rewizyjna składa sprawozdanie, dokonując oceny całokształtu działalności Zarządu oraz wnosi o udzielenie lub nie absolutorium ustępującemu Zarządowi. 4. Słuchacze w wyniku jawnego głosowania podejmują uchwałę o przyjęciu lub nie sprawozdania Zarządu i drugą uchwałę o przyjęciu lub nie oceny dokonanej przez Komisję Rewizyjną. 5. Po podjęciu uchwał przewidzianych w ust.4, Ogóle Zebranie Słuchaczy podejmuje uchwałę o udzieleniu lub nie udzieleniu członkom Zarządu absolutorium. 6. Uchwały Ogólnego Zebrania Słuchaczy sprawozdawczo-wyborczego zapadają większością głosów. 7. Po otrzymaniu absolutorium ustępujący członkowie Zarządu mogą kandydować na nową kadencję z „listy”, która może być uzupełniona o kandydatów z sali zgłaszanych przez słuchaczy posiadających czynne i bierne prawo wyborcze. 8. Ogólne Zebranie Słuchaczy sprawozdawczo-wyborcze dokonuje wyboru nowych władz na okres trzyletniej kadencji: Zarząd składa się z co najmniej 4 a nie więcej niż 15 osób, Komisja Rewizyjna z co najmniej 3 a nie więcej niż 5 osób. 9. W przypadku powstania wakatu w składzie Zarządu lub Komisji Rewizyjnej, skład ten może być uzupełniany w trakcie kadencji przez Uchwałę Ogólnego Zebrania Słuchaczy o wyborze na członków. Wybór uzupełniający dotyczy okresu do końca Kadencji.
Art. 22. Do kompetencji Ogólnego Zebrania Słuchaczy należy:
- Uchwalanie kierunków i planów działania UTW-UR.
- Wybór członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Podejmowanie uchwał w sprawie udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej.
- Ustalanie wysokości wpisowego i składek członkowskich na dany rok akademicki, na wniosek Zarządu.
- Podejmowanie uchwał w sprawie uzupełnienia składu osobowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Podejmowanie uchwał w sprawach niezastrzeżonych dla Zarządu, na wniosek samorządu słuchaczy.
- Nadawanie tytułu „Honorowego Słuchacza UTW-UR”.
VI.B. Zarząd UTW-UR
Art. 23. 1. Bieżącą pracą UTW-UR kieruje Zarząd, mając do pomocy biuro, zatrudniające dwóch pracowników wspierających funkcjonowanie Zarządu.
- Zarząd składa się z:
– prezesa, który kieruje pracą Zarządu,
– dwóch wiceprezesów: ds. naukowych i organizacyjnych, którzy wspólnie z prezesem tworzą Prezydium Zarządu,
– członków Zarządu.
- Prezes Zarządu kieruje pracami Zarządu i reprezentuje go na zewnątrz.
- Zasady pracy biura UTW-UR ustala Zarządu odrębnym regulaminem wewnętrznym.
Art. 24. Do zadań Zarządu należy:
- Zapewnienie prawidłowego i sprawnego działania UTW-UR poprzez prowadzenie biura, które ma siedzibę w budynku UR.
- Zwoływanie Ogólnych Zebrań Słuchaczy oraz Zebrań Liderów.
- Realizowanie uchwał Ogólnego Zebrania Słuchaczy.
- Współpraca z pełnomocnikiem Rektora, Radą Programową i Stowarzyszeniem Przyjaciół UTW w Rzeszowie.
- Pełnienie dyżurów w biurze w czasie organizowania zapisów nowych słuchaczy.
- Koordynowanie działalności sekcji, grup i klubów.
- Ustalanie planów działalności, określenie funkcji i zakresu czynności poszczególnych członków Zarządu oraz sporządzanie sprawozdań z ich wykonania w celu przedłożenia na Ogólnym Zebraniu Słuchaczy. 8. Prowadzenie strony internetowej, kroniki oraz wydawanie corocznego Biuletynu UTW-UR. 9. Powoływanie zespołów do opracowywania wniosków o dotacje i udziału w realizowanych projektach. 10. Prowadzenie współpracy z Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń UTW, innymi UTW, władzami miasta Rzeszowa, władzami samorządowymi i rządowymi, instytucjami kulturalnymi oraz innymi instytucjami i organizacjami. 11. Zadania niezastrzeżone dla innych organów UTW.
Art. 25. Uchwał Zarządu wymagają:
– sprawy członkowskie,
– wydatki finansowe i preliminarze wydatków oraz sprawozdania z działalności i realizacji wydatków,
– zatwierdzenia regulaminów wewnętrznych,
– wnioski o nadanie tytułu Honorowego Suchacza UTW-UR.
Art. 26. 1. Zebrania Zarządu odbywają się nie rzadziej niż raz w miesiącu. Udział w nich członków Zarządu jest obowiązkowy. Zawiadomienia o jego terminie z porządkiem obrad i protokołem z poprzedniego zebrania członkowie otrzymują pocztą elektroniczną. Prezes Zarządu może zapraszać na zebranie: pełnomocnika Rektora ds. UTW-UR, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, osoby współpracujące z Zarządem oraz członków zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół UTW w Rzeszowie. 2. Wszystkie zebrania Zarządu są protokołowane i podpisuje je prowadzący obrady, tj. prezes lub wiceprezes i protokolant. 3. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 3 członków Zarządu.
VI.C. Komisja Rewizyjna UTW-UR
Art. 27. 1. Komisja Rewizyjna sprawuje kontrolę nad całością działalności regulaminowej i gospodarką finansową UTW-UR. Komisja Rewizyjna nie podlega Zarządowi w zakresie wykonywanych kontroli wewnętrznych.