O Nas
Z głębokim smutkiem powiadamiamy, iż w wieku 100 lat, zmarła dnia 5 grudnia 2020 roku, Honorowa Starościna UTW-UR Pani GENOWEFA KRUCZEK-KOWALSKA.
Wspomnienie
A czy wiesz, czym jest cicha i zacna praca jednostki? […]
Oto podstawa, na której się wznosi gmach ogólnego dobra.
/Eliza Orzeszkowa/
Honorowa Starościna UTW-UR
Genowefa Kruczek-Kowalska
13.07.1920 – 5.12.2020
Inicjatorka powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzeszowie i wieloletnia jego Starościna.
W naszej pamięci obraz Pani Genowefy Kruczek-Kowalskiej pozostanie jako osoby o klasycznej elegancji, z nieodłącznym uśmiechem na twarzy i z błyskiem ciekawości w oczach.
Ta ciekawość i pragnienie poszerzania swojej wiedzy, legły u podstaw jej inicjatywy powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którą zwróciła się do władz WSP w Rzeszowie. Nawiązała także współpracę z dr Anną Sztaudynger-Kaliszewicz – założycielką UTW w Łodzi, która przysłała informacje i wytyczne dotyczące organizacji UTW. Pomysł takiej formy kształcenia spotkał się z aprobatą władz uczelni, a Pani Genowefa stanęła na czele Rady Założycielskiej UTW ukonstytuowanej przez Rektora WSP 15.11.1983 r., a następnie została pierwszą Przewodniczącą Samorządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy WSP w Rzeszowie powołanego 12.12.1983 r. i funkcję tę pełniła przez 24 kolejnych lat.
Wcześniejsze doświadczenie zawodowe – praca księgowej w Izbie Skarbowej, a następnie przez 30 lat w Miastoprojekcie, m.in. jako główna księgowa oraz wyniesione z pracy społecznej – udzielała się w Stowarzyszeniu Księgowych, w Towarzystwie Ekonomicznym i Sekcji Kobiet Pracujących w Związkach Zawodowych w Rzeszowie, pomagają jej przeprowadzić uniwersytet przez kolejne zmiany organizacyjne.
Wnosi niebywały wkład w funkcjonowanie UTW poprzez swą aktywność i umiejętności organizacyjne, nadaje kierunek podstawowym działaniom: zdobywanie wiedzy, udział w dyskusjach naukowych, organizowanie spotkań literacko-poetyckich, spotkań integracyjnych, organizację różnych sekcji, w których słuchacze mogą realizować swoje potrzeby i pasje, w szczególności malarskie i śpiewacze. Staje się kreatorką cotygodniowych wykładów prowadzonych na wysokim poziomie przez pracowników naukowych WSP/UR ze wszystkich wydziałów i Politechniki Rzeszowskiej, z szerokiego spektrum wiedzy. Dba o systematyczny wzrost liczby słuchaczy i włączanie ich w życie naukowo-kulturalne miasta; nawiązała współpracę z Towarzystwem Naukowym, Instytutem Muzyki, Klubem Garnizonowym, Kołem nr 2 ZBŻZ i OR WP, Filharmonią, Teatrem im. Siemaszkowej, ZLP, WiMBP, Wojewódzkim Domem Kultury, Towarzystwem Wolnej Wszechnicy, TKKŚ, a także z Wydziałem Zdrowia i Opieki Społecznej UW, Wojewódzką Przychodnią Gerontologiczną, Wojskową Poradnią Psychologiczną i PTH „Eurokar”. Dokumentuje działalność UTW wydając 7 Biuletynów oraz 2 Księgi Pamiątkowe z okazji 15-lecia i 20-lecia.
Od 2007 r. pani Genowefa Kruczek–Kowalska była Honorową Starościną UTW-UR, nadal brała aktywny udział w życiu uniwersytetu, z ogromną przyjemnością oddaje się swojej pasji kulturalnej słuchając prawie wszystkich koncertów Podkarpackiej Filharmonii, służyła radą młodszym koleżankom i była przykładem rzadko spotykanej wytrwałości w działaniu.
W lipcu 2020 roku świętowała swoje 100 urodziny!
Niecodziennie dane jest nam obcować z tak wspaniałą i kreatywną Osobowością jaką była Genowefa Kruczek-Kowalska: erudycja, ciekawość świata i nauki, wrażliwość na potrzeby innych i ogromna pasja społecznikowska, a przy tym dyscyplina wewnętrzna i pragmatyzm. Witalność, empatia i uśmiech zjednywały i gromadziły wokół niej kolejne roczniki Słuchaczy UTW-UR, którzy dziś ze smutkiem żegnają swoją Mentorkę.
Zarząd UTW-UR
Pogrzeb odbył się dnia 9 grudnia 2020 r., pożegnanie w imieniu Rektora UR wygłosiła dr prof.UR Krystyna Leśniak-Moczuk, a od UTW-UR - wiceprezes ds. naukowych Danuta Kamieniecka-Przywara:
Szanowni Państwo!
W imieniu Zarządu i Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego, pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinie i najbliższym naszej Drogiej Założycielki.
Genowefa Kruczek–Kowalska zainicjowała działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzeszowie w 1983 r., ponieważ chciała przedstawić ciekawe propozycje dla osób na emeryturze oraz znalazła świetny klimat wśród ówczesnych władz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Genowefa Kruczek-Kowalska została pierwszą Przewodniczącą UTW i funkcję tę pełniła przez 24 lata. Wniosła niebywały wkład w funkcjonowanie UTW poprzez swą aktywność i umiejętności organizacyjne, chęć zdobywania wiedzy, udział w dyskusjach naukowych, organizowanie spotkań literacko-poetyckich, spotkań integracyjnych, organizację różnych sekcji, w których słuchacze mogli realizować swoje potrzeby i pasje, w szczególności malarskie i śpiewacze. Erudycja pani Genowefy, ciekawość świata i nauki, wrażliwość na potrzeby innych i ogromna pasja społecznikowska, pozwoliły na funkcjonowanie i rozwój UTW w Rzeszowie. Po zakończeniu kierowania UTW, otrzymała tytuł Honorowej Starościny Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wtedy służyła nieocenionymi radami następnym koleżankom - przewodniczącym UTW, mnie również. Służąc pomocą młodszym koleżankom swoim doświadczeniem, była przykładem rzadko spotykanej wytrwałości w działaniu, a przy tym posiadała zniewalający uśmiech i ogromną empatię. Z niekłamanym podziwem słuchaliśmy Jej wspomnień, które świadczyły o Jej niesłychanej sprawności umysłu. Bardzo aktywnie cały czas uczestniczyła w życiu UTW–UR, biorąc udział we wszystkich inauguracjach, jubileuszach, spotkaniach klubu 80+ czy koncertach naszego chóru „Cantilena” im. Alicji Borowiec. Wielką pasją pani Genowefy była muzyka i literatura piękna.
Tak niedawno, 13 lipca br. świętowała w znakomitej formie swój Stuletni Jubileusz i nikt z nas nie przypuszczał, że dziś będziemy musieli żegnać Ją na zawsze.
Pani Genowefo, jesteśmy ogromnie wdzięczni, my Słuchacze UTW-UR, za stworzenie naszej organizacji, za wielkie społecznikowskie serce, za wszystkie nieocenione rady oraz za serdeczność, sympatię i uśmiech, którym wszystkich Pani obdarzała.
Pozostanie Pani na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.
Dziękuję Państwu za uwagę.
Danuta Kamieniecka-Przywara