Zaproszenie na uroczystość Jubileuszu 40-lecia UTW-UR!

PODKARPACKI KWINTET AKORDEONOWY „AMBITUS V”

Kierownictwo artystyczne: Mirosław Dymon

afiliowany przy Uniwersytecie Rzeszowskim PODKARPACKI KWINTET AKORDEONOWY „AMBITUS V”

Podkarpacki Kwintet Akordeonowy „AMBITUS V” powstał w 2005 r. z inicjatywy pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego: profesorów UR Mirosława Dymona i Pawła Palucha. Pełnią oni również rolę kierownictwa artystycznego zespołu, opracowując i aranżując utwory, które wykonują. W skład PKA wchodzą jeszcze wychowankowie klasy akordeonu (PP, MD) w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie: Tomasz Blicharz (absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach), Michał Stefanik oraz Mariusz Siuśta, będący absolwentami kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej Instytutu Muzyki UR. Repertuar zespołu jest rozległy i zróżnicowany. Zawiera zarówno utwory oryginalne, pisane na kwintet akordeonowy jak również transkrypcje dokonane przez członków zespołu, prof. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego, prof. Ryszarda Sviaczkiewicziusa i in. Kwintet prowadzi działalność koncertową na terenie Polski Płd., nagrywał dla TVP3 oraz Radia Rzeszów. Wraz z innymi wykonawcami brał udział w nagraniu CD dla MTU Aero Engines pt. Zakochani w Rzeszowie – Verlibt in Rzeszów (2008) oraz autorskiej CD pt. AMBITUS V z utworami muzyki klasycznej (J. S. Bach, F. Farkaš, W. A. Mozart, L. Boëlmann, F. Mendelssohn – Bartholdy) i rozrywkowej (A. Chaczaturian, D. Ellington/ J. Tizol, A. Piazzolla) (2009). W latach 2015-2023 kilkakrotnie z wielkim powodzeniem koncertował w Niemczech (Bielefeld, Saarbrücken), na Węgrzech (Szeged) i Słowacji (Presov).

ACCORDION QUINTET "AMBITUS V"

Subcarpathian Accordion Quintet "AMBITUS V" was created in 2005 on the initiative of scientific and didactic staff from the Institute of Music at the University of Rzeszow, graduates of the Academy of Music in Krakow and the Jagiellonian University: professors UR Mirosław Dymon and Paweł Paluch. They also act as artistic management of the band, developing and arranging the songs they perform. This quintet also includes pupils of the accordion class (PP, MD) in the Complex of Music Schools No. 1 in Rzeszow: Tomasz Blicharz (a graduate of the Academy of Music in Katowice), Michał Stefanik and Mariusz Siuśta, who graduated from the art education in the field of musical art in the Institute of Music at the University of Rzeszow. The band's repertoire is extensive and diverse. It contains both original works, written for the accordion quintet as well as transcripts made by the band members, Prof. Włodzimierz Lech Puchnowski, Prof. Ryszard Sviaczkiewiczius and others. The quintet conducts concert activities in the South of Poland, also they recorded for the channel TVP3 and Radio Rzeszow. Together with other performers, they participated in the recording of CD for MTU Aero Engines entitled Zakochani w Rzeszowie – Verlibt in Rzeszow (2008) and the author's CD entitled AMBITUS V with classical music (J. S. Bach, F. Farkaš, W. A. Mozart, L. Boëlmann, F. Mendelssohn – Bartholdy) and popular music (A. Khachaturian, D. Ellington/ J. Tizol, A. Piazzolla) (2009). In 2015-2022 they toured several times with great success in Germany (Bielefeld, Saarbrücken), Hungary (Szeged) and Slovakia (Presov).

KONCERT 14.05.2024 r.  o godz. 14.00 w Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego

Skład: Dymon, Paluch, Blicharz, Siuśta, Stefanik

Program:

1. Jan Sebastian Bach - Aria z Suity nr 3 D-dur.                                                  4:20
  2. Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento B-dur KV 137

Cz. II  - Allegro di molto.                                                                                          3:20

1. Ferenc Farkas     - Cykl antycznych tańców węgierskich z XVII w.

Cz. I   Intrada                                                                   2:10

1. Tomasz Kiesewetter – Polonez                                                                         4:30
  2. Aram Chaczaturian – Walc z baletu „Mascarada”                                             3:48
  3. Johann Strauss - Polka Tritch-Tratsch, op. 214                                                2:39