Realizowane projekty

Relacja z podsumowania projektu "Seniorze! Bądź aktywnym mieszkańcem swojego miasta!"

Projekt „Seniorze! Bądź aktywnym mieszkańcem swojego miasta”, realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół UTW w Rzeszowie wspólnie z UTW-UR został dofinansowany z budżetu Miasta Rzeszowa na podstawie umowy nr 96/2023/PS z 14 sierpnia 2023 r.

Relacja z podsumowania realizacji Projektu w dniu 19 grudnia 2023 r.

Wydarzenie – zakończenie i podsumowanie projektu „Seniorze! Bądź aktywnym mieszkańcem swojego miasta!” miało miejsce w auli głównej UR, we wtorek, gdy tradycyjnie odbywają się wykłady otwarte UTW-UR. Gości w imieniu Prezes SP UTW Marii Suchy, powitała kol. Ewa Walicka-Bereś – członek zarządu UTW-UR, przybyli: dr hab. prof.UR Elżbieta Rokosz Prorektor UR ds. Studenckich i Kształcenia, dr hab. prof.UR Andrzej Bonusiak Opiekun UTW-UR, Andrzej Burnat Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta, mgr inż. Adrian Kruba z Instytutu Informatyki Kolegium Nauk Przyrodniczych UR, red. Anna Leśniewska z Polskiego Radia Rzeszów oraz ok. 135 przybyłych słuchaczy i mieszkańców miasta.

Prezentację celów i osiągniętych rezultatów projektu „Seniorze! Bądź aktywnym mieszkańcem swojego miasta!” dofinansowanego z budżetu Miasta Rzeszowa na podstawie umowy nr 96/2023/PS z 14 sierpnia 2023 r., opracowaną przez Prezes SP UTW Marię Suchy, przedstawiła kol. Danuta Kamieniecka-Przywara Wiceprezes SP UTW.

Celem projektu było: ograniczenie wykluczenie społecznego i cyfrowego seniorów poprzez zajęcia o cyberbezpieczeństwie; przekazanie praktycznych umiejętności radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami podczas korzystania z internetu i smartfona; propagowanie wiedzy i umiejętności w zakresie zdrowego trybu życia i sposobu odżywiania oraz aktywności fizycznej jako drogi do ograniczenia podatności na stres; przełamanie obaw przed kontaktami społecznymi; pobudzanie pasji i rozwijanie własnych umiejętności artystycznych; zachęta do podejmowania aktywności mimo osiągniętego wieku.

Cele te były realizowane poprzez zaplanowane zadania: uroczysta inauguracja projektu 26.09. – dokonała prezes SP UTW Maria Suchy; wykład  - st.asp. Kszysztof Skiba z CBZC z o/Rzeszów i warsztaty z bezpieczeństwa technologiczno-cybernetycznego, 2 gr./24 osoby – mgr inż. Adrian Kruba z UR; warsztaty kulinarne z wykładem o znaczeniu zdrowego żywienia, 2 gr./20 osób - Jacek Świerk, PAKiK; ćwiczenia prozdrowotne zwiększające dobrostan psychiczny i fizyczny seniorów, 2 gr./20 osób – instruktorki Barbara PłonkaKatarzyna Selwa; ćwiczenia emisji głosu dla członków chóru, 30 osób – dr hab. Anna Marek-Kamińska z UR; pokazanie efektów na podsumowaniu projektu 19.12. - wiceprezes. Wszystkie zadania zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem.

W sumie w działaniach projektu uczestniczyło 94 słuchaczy UTW-UR, a w 2 spotkaniach otwartych w auli UR – ok.335 osób. W ankietach ewaluacyjnych wypowiedzieli się wszyscy uczestnicy zajęć: 93 osoby oceniły je bardzo dobrze, 1 – raczej dobrze, a o satysfakcji i korzyściach wyniesionych z udziału w projekcie mówią wypowiedzi uczestników, m.in.:  zajęcia bardzo ciekawe, profesjonalne, wielozadaniowe, urozmaicone, prowadzone z uśmiechem, w miłej atmosferze, dużo skorzystałem, dobrze wpływają na moje samopoczucie, poprawiają moją kondycję, dużo nowatorskich przepisów i obróbki żywności, potrzebna wiedza z życia codziennego podana w przystępnej formie, wszyscy chcieliby powtórnie uczestniczyć w podobnych zajęciach i polecają innym uczestnictwo w UTW-UR.

Budżet projektu wynosił 41 050 zł, w tym dofinansowanie z budżetu UM – 36 420 zł, a wkład niefinansowy SPUTW – praca społeczna – 4 630 zł. Autorkami projektu były: kol. kol. B.Bednarz, M.Suchy, D.Kamieniecka-Przywara przy współpracy: kol. kol. I.Fabiańskiej, K.Rząsy, E.Piaseckiej, W.Sobali-Chłopek. Bieżące komunikaty z realizacji zadań projektu systematycznie były prezentowane na stronie internetowej UTW-UR.

Dopełnieniem informacji z realizacji Projektu, był wyświetlony filmik "Yoga na krześle i ćwiczenia rehabilitacyjne" opracowany przez kol. Emila Bisa i kol. Bogusię Krypel oraz prezentacja "Warsztaty kulinarne"  w opracowaniu i z komentarzem kol. Bogusławy Bednarz.

Kolejnym punktem programu był jubileusz 15-lecia Klubu Fotografii UTW-UR. Krótko jego historię przypomniała kol. D.Kamieniecka-Przywara wiceprezes UTW-UR, a uzupełnieniem była prezentacja multimedialna "15-lecie Klubu Foto UTW-UR" opracowaną przez kol. Adelę Nowak i kol. Kazimierę Borkowicz.. Zasłużonym i długoletnim członkom wręczone zostały dyplomy gratulacyjne: kol. Z.Świecy – instruktorowi i moderatorowi klubu, kol. J.Obarskiemu – długoletniemu kierownikowi, kol. J.Ziąbkowi – inicjatorowi założenia klubu oraz kol.kol. J.Boboli, A.Pondo, J.Tomczyk, K.Borkowicz, M.Wróbel, J.Nyczowi, M.Jankisz. Okolicznościowa wystawa „15 lat  Klubu Fotografii UTW-UR” jest prezentowana w holu Biblioteki UR. Katalog wystawy był rozdawany w trakcie wydarzenia przez recepcję: kol.kol. J.Kruk. B.Nowicką-Lassotę, E.Wójcik.

Ostatnim punktem programu był występ Chóru Cantilena z koncertem pieśni patriotycznych - przegląd od powstania listopadowego do współczesności - solo na skrzypcach wykonał kol.  J.Kokoszką, a na fortepianie - akompaniator chóru pana R.Picha, dyrygowała kol. B.Słowik, która też recytowała prezentowane wiersze. Słowem wiążącym pieśni i poezję połączyła poetka J.Kupiszewska. Oprawę multimedialną przygotował kol. J.Ziąbek.

Po części oficjalnej, uczestnicy eventu mogli skorzystać ze smacznego cateringu, który zorganizowały koleżanki I.Fabiańska, A.Leśniowska, N,Kolijewicz.

Wydarzenie podsumowujące Projekt, pokazało potencjał działań i aktywności UTW-UR.

Ewa Wójcik

Link do audycji radiowej:

Zdjęcia autorstwa: Janusz Obarski, Jan Stachura, Paweł Niemczak - opracował Paweł Niemczak.