„Senior zdrowy, bo aktywny”

Logotypy

Projekt „Senior zdrowy, bo aktywny”, dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie na podstawie umowy nr 15/2024/PS.
KOMUNIKAT NR 7 /30.09.2024/ROPS
Występ chóru CANTILENA w trakcie Dni Otwartych Drzwi UTW-UR
i inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w dniu 24 września 2024.

Z ogromną radością witamy się po przerwie wakacyjnej! Znów jesteśmy razem i cieszymy się swoim towarzystwem. Choć lato przyniosło chwilę wytchnienia, to wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na powrót do prób i występów. Przygotowania do rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego rozpoczęliśmy już na początku września, aby  zaprezentować się w urozmaiconym repertuarze. 24 września 2024, podczas Dni Otwartych Drzwi oraz inauguracji roku akademickiego 2024/2025 wystąpiliśmy 2-krotnie na scenie auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. Występ był pierwszym w ramach projektu „Senior zdrowy, bo aktywny”, dofinansowanym z  budżetu Województwa Podkarpackiego – ROPS w Rzeszowie. W części oficjalnej uroczystości - po powitaniu studentów i gości przez Prezes UTW-UR Danutę Kamieniecką - Przywarę i Pełnomocnika Rektora ds. UTW-UR dr Dominika Szczepańskiego, zaśpiewaliśmy radosne i uroczyste "Gaudeamus igitur". W drugiej części uroczystości, po wykładzie inauguracyjnym i prelekcjach zaproszonych gości, wystąpiliśmy z godzinnym koncertem. Program był wyjątkowy, ponieważ utwory, które wykonaliśmy, to swego rodzaju „perełki” z naszego repertuaru, nagrodzone na Przeglądach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów w Stalowej Woli „Złotym Dyplomem” lub nagrodą „Grand Prix”. Koncert zaaranżowała, ubogaciła komentarzem oraz dyrygowała chórem koleżanka Bożena Słowik. Wyśpiewane utwory przeniosły słuchaczy w różnorodne muzyczne klimaty – od piosenek ze znanych polskich i zagranicznych filmów: „Jak za dawnych la”, „Dlaczego nie chcesz spać”, „To świt, to zmrok”, „Walc Barbary”, przez piosenki lwowskie „Tylko we Lwowie”, „Moje serce zostało we Lwowie”, pieśni patriotyczne „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Hen za Niemen, precz”, po piosenki ludowe z repertuaru „Mazowsza” „Ej, przeleciał ptaszek” z solowym występem Ewy Piaseckiej oraz „Dwa serduszka". Każdemu wykonaniu akompaniowali Ryszard Pich (fortepian) i Jerzy Kokoszka (skrzypce). Wykonanie było pełne pasji i profesjonalizmu, co nagrodzono oklaskami po każdym utworze. W opinii słuchaczy nasze wykonania bawiły, wzruszały, skłaniały do refleksji. Część publiczności przyłączyła się do śpiewu, tworząc niezapomnianą, wspólną chwilę. Trudno wyobrazić sobie lepsze rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Nasz występ jest źródłem radości i dumy dla każdego z nas. Liczymy, że z nową energią i pasją do śpiewu rozpoczniemy rok pełen sukcesów, nowych doświadczeń i niepowtarzalnych chwil. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkania i występy.

Renata Jarzębińska-Skupień
Kronikarz chóru CANTILENA