Realizowane projekty
"Seniorzy Aktywni Razem"
Projekt SP UTW "Seniorzy aktywni razem" w programie "Prowadzenie działań aktywizujących na rzecz osób w wieku senioralnym" Prezydenta Miasta Rzeszowa na podstawie umowy nr 65/2023/PS z 26 lipca 2023
Do projektu zostało zaproszonych 40 Liderów UTW-UR, którzy społecznie działają na rzecz słuchaczy naszego UTW, istotne że są także członkami lub darczyńcami SPUTW (50 zł) - nr konta: 83 8642 1126 2012 1133 8866 0001.
Podpisy listy uczestników: 5 i 6 września br. od godz. 10.00 w biurze utw-ur.
Celem projektu jest integracja liderów Uniwersytetu Trzeciego Wieku-UR oraz rozwój ich kompetencji: poznawczych, komunikacyjnych, działania w grupie i dbania o kondycję fizyczną. Cel ten będzie realizowany poprzez organizację jednodniowego wyjazdu do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” oraz lasu miedzy Jasionką i Głogowem Młp. ze ścieżką przyrodniczą w rezerwacie „Bór”. W PCN uczestnicy w 3 grupach wezmą udział w warsztatach w wybranych pracowniach: chemicznej, biologiczno-ekologicznej lub fizycznej oraz indywidualnie będą doświadczać, eksperymentować z interaktywnymi eksponatami i modelami zgromadzonymi w Centrum w kilku obszarach tematycznych. Po opuszczeniu PCN planowany jest posiłek w jednym z lokali gastronomicznych przy trasie Rzeszów – Głogów Młp., będzie to też okazja do wzajemnego usystematyzowania nowej wiedzy z warsztatów i zwiedzanej ekspozycji oraz podzielenia się wrażeniami i pierwszymi wnioskami do wykorzystania w działalności UTW-UR. Następnie uczestnicy wyruszą na pieszą wędrówkę ścieżką przyrodniczą, będzie można uzupełnić wiedzę przyrodniczej o naszym regionie, a także spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Będziemy też propagować wędrówkę z kijkami nordic walking – prawidłowe ich używanie. Wyjazd ma być dla Liderów inspiracją i motywacją do kreatywnego działania, animowania ciekawych zadań, pokazywania koleżeństwu nowych aktywności i włączaniu ich do czynnego korzystania z wolnego czasu, zgodnie z misją UTW-UR.
PCN przekazuje wiedzę multisensorycznie, angażując do tego wiele zmysłów, wzbudza pozytywne emocje. Emocje towarzyszące podczas poznawania świata i jego tajemnic pozwalają skuteczniej zapamiętywać informacje, a pytania, które w naturalny sposób wynikają z eksperymentów i doświadczeń, budzą większą ciekawość i pasję do nauki. Przez samodzielne doświadczania uczestnicy będą mieli możliwość: rozwijania w sobie umiejętności krytycznego myślenia, odczucia głębokiej potrzeby stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi, docenienia wartości dziedzictwa Podkarpacia. To pozwoli im także na rozwijanie nowych pasji i zainteresowań, a także wdrażanie nowych form działań w funkcjonowaniu UTW-UR.
Wędrówka ścieżką przyrodniczą rezerwatu „Bór” pozwoli zapoznać się z najciekawszymi zbiorowiskami roślinnymi będącymi pozostałością po Puszczy Sandomierskiej. Pomocne będzie też 14 przystanków z tablicami informacyjnymi i zielona klasa z tablicami o treści przyrodniczej. To inspiracja do wyjazdów w plener, na „łono natury” z rodziną czy grupą koleżeńską. Piesze wędrowanie, w tym z kijkami nordic walking, to także ruch i relaks na świeżym powietrzu służący zdrowiu i utrzymaniu kondycji fizycznej.
Wyjazd planowany jest na 12 września br. w godz. 8.00-18.00.