Sekcja języków obcych

Sprawozdanie sekcji j.obcych nieanglojęzycznych z II sem.2023/2024.

Sprawozdanie z funkcjonowania sekcji języków obcych nieanglojęzycznych

Uniwersytetu Trzeciego Wieku UR w drugim semestrze roku 2023/2024

W drugim semestrze roku akademickiego 2023/2024 w sekcji języków obcych nieanglojęzycznych  obejmujących języki: niemiecki, francuski, włoski i hiszpański, sytuacja co do ilości słuchaczy nie uległa zmianie, wszyscy dotychczasowi słuchacze kontynuowali naukę.

Pomimo zamieszczenia na początku drugiego semestru ogłoszeń o możliwości stworzenia dodatkowych grup z w/w języków, nie było chętnych, zgłosiły się pojedyncze osoby na poziomie początkującym, nie było zatem możliwości ani dokooptowania ich do grup istniejących, ani stworzenia nowych grup początkowych.

Grupa z języka niemieckiego liczy sześć osób. W drugim semestrze odbyło się 13 spotkań. Grupa jest bardzo zintegrowana, atmosfera nauki jest bardzo dobra. Grupa jest bardzo zadowolona z zajęć i sposobu ich prowadzenia przez wykładowczynię panią Małgorzatę Szpala, uczy się według podręcznika Menschen A 1.2, nauka poszerzana jest przez dodatkowe ćwiczenia, zwroty językowe, sytuacje. Kierownikiem grupy nadal pozostaje pani Teresa Sitarska. Wszystkie osoby planują kontynuację nauki w przyszłym roku akademickim.

Grupa z języka francuskiego liczy cztery osoby, wszystkie studentki są bardzo zadowolone z nauki. Prowadząca zajęcia pani Sara Preisnar doskonale radzi sobie z zróżnicowanym poziomem znajomości języka przez słuchaczki, zajęcia są bardzo ciekawe, praktyczne, obejmują m. inn. naukę umiejętności konwersacji w sytuacjach związanych z czynnościami życia codziennego, podróżowaniem, świętami, życiem rodzinnym, itp. Grupa ma bardzo dobry kontakt                                z wykładowczynią. Kierowniczką grupy, pozostaje pani Elżbieta Kowalska.  W drugim semestrze odbyło się 12 zajęć (2 zajęcia grupa odrabia w czerwcu). Wszystkie osoby planują kontynuację nauki w przyszłym roku akademickim.

Grupa z języka włoskiego liczy dziewięć osób, w drugim semestrze odbyło się 13 spotkań. Grupa jest bardzo zgrana, wszyscy planują dalszą naukę w kolejnym roku akademickim. Atmosfera               w grupie jest bardzo dobra, panuje doskonałe porozumienie z wykładowczynią panią Karoliną Chomiczewską, zajęcia są bardzo ciekawie prowadzone, a pani lektorka motywuje grupę do  nauki. Kierowniczką grupy pozostaje pani Bożena Wołowicz.

Nauka języka hiszpańskiego odbywa się w dwóch grupach, grupa H1 liczy sześć osób, grupa H2 - siedem osób. Zajęcia z języka hiszpańskiego w obu grupach odbyły się w zaplanowanej ilości, bez przerwy semestralnej. Zajęcia prowadzone są przez dotychczasowego lektora pana Roberto Martineza, poziom zajęć jest dostosowany do poziomu grup. Kierownikami grup pozostają osoby dotychczasowe, w grupie H2 pani Elżbieta Kowal–Gąska, a w grupie H1 pani Ewa Madera. Uczestnicy planują kontynuację nauki w następnym roku akademickim.

W drugim semestrze nastąpiła częściowa zmiana godzin zajęć i zmiana sal, z czym nie było większych problemów. Byłoby natomiast bardzo pomocne, gdyby udostępnione nam sale na zajęcia językowe były wyposażone w sprzęt umożliwiający skorzystanie z dodatkowych form prezentacji ćwiczeń i nauki słuchania; głównie chodzi o dostęp do rzutnika, sprzętu do odtwarzania nagrań czy sprzętu audio-video wykorzystywanego powszechnie do nauki języków.

koordynator sekcji języków nieanglojęzycznych

Joanna Augustynowicz-Tokarska