Sekcja języków obcych

Sprawozdanie sekcji j.obcych nieanglojęzycznych z I sem.2023/24.

Sprawozdanie z funkcjonowania sekcji języków obcych nieanglojęzycznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku UR w pierwszym semestrze roku 2023/2024.

W pierwszym semestrze roku akademickiego 2023/2024 w sekcji języków obcych nieanglojęzycznych obejmujących języki: niemiecki, francuski, włoski i hiszpański, naukę kontynuowały 32 osoby, tj. osiem osób mniej niż w poprzednim roku akademickim. Przyczyną rezygnacji z nauki były przede wszystkim sprawy osobiste, zdrowotne i rodzinne. Wszystkie w/w grupy językowe są grupami kontynuującymi naukę, na poziomie średnio zaawansowanym. Z uwagi na brak chętnych (zgłaszały się jedynie pojedyncze osoby) nie udało się stworzyć grup z poziomem podstawowym.

Grupa z języka niemieckiego liczy sześć osób, o jedną osobę więcej niż w roku ubiegłym. W pierwszym semestrze odbyło się 12 spotkań ( 24 godziny lekcyjne). Grupa jest mała, ale bardzo zintegrowana, a atmosfera nauki jest bardzo dobra. Grupa jest bardzo zadowolona z zajęć i sposobu ich prowadzenia przez wykładowczynię panią Małgorzatę Szpala.  Kierownikiem grupy nadal pozostaje kol. Teresa Sitarska. Zajęcia odbywały się we wtorki o godz. 17:00.

Grupa z języka francuskiego liczy cztery osoby, w porównaniu do zeszłego roku zmniejszyła się  o połowę. Udało się jednak utrzymać grupę, i choć jest ona bardzo mała, wszystkie studentki są bardzo zadowolone z nauki. Od tego roku akademickiego zmieniła się osoba prowadząca zajęcia, aktualnie lektorem jest pani Sara Preisnar. Choć poziom w grupie jest troszkę zróżnicowany, pani wykładowczyni doskonale sobie z tym radzi, motywuje studentki do nauki, a one są zdeterminowane do dalszej pracy. Od tego roku akademickiego zmieniła się kierowniczka grupy, aktualnie jest nią kol. Elżbieta Kowalska. Poprzednia kierowniczka zrezygnowała z nauki. W pierwszym semestrze odbyło się 10 zajęć (20 godzin lekcyjnych), do odrobienia w lutym pozostały dwa zajęcia. Zajęcia odbywały się w czwartki o godz. 13:00.

Grupa z języka włoskiego liczy dziewięć osób, dwie osoby mniej niż w poprzednim roku akademickim. W pierwszym semestrze odbyło się dziewięć spotkań, w semestrze letnim planowane jest 13 spotkań. Grupa jest bardzo zgrana, w miarę możliwości wszyscy planują dalszą naukę  w kolejnym roku akademickim. Atmosfera w grupie jest bardzo dobra, panuje doskonałe porozumienie z wykładowczynią panią Karoliną Chomiczewską, zajęcia są bardzo ciekawie prowadzone, a pani lektorka motywuje grupę do dalszej nauki. Kierowniczką grupy pozostaje kol. Bożena Wołowicz. Zajęcia odbywały się w soboty o godz. 10:00.

Nauka języka hiszpańskiego odbywa się w dwóch grupach (w poprzednim roku były to trzy grupy), grupa H-1 liczy sześć osób, grupa H-2 - siedem osób. Zajęcia z języka hiszpańskiego w grupie H1 odbyły się w zaplanowanej ilości, w grupie H2  pozostały do odrobienia w lutym dwie godziny. Zajęcia odbywają się bez przerwy semestralnej. Zajęcia prowadzone są przez dotychczasowego lektora pana Roberto Martineza, poziom zajęć jest dostosowany do poziomu grup, słuchacze oceniają je bardzo pozytywnie. Kierownikami grup pozostają osoby dotychczasowe, w grupie H-2 kol. Elżbieta Kowal–Gąska, a w grupie H-1 kol. Ewa Madera. Zajęcia dla obu grup odbywają się w piątki od godz. 8:00, grupa po grupie.

Jedynym problemem zgłaszanym przez słuchaczy, jak i wykładowców, jest problem z salami. Były problemy z dostępnością sal w czasie rozpoczynania semestru i ustalania grafiku zajęć, co powodowało przesunięcie ich rozpoczęcia. Ponadto udostępnione sale nie są wyposażone w sprzęt, który mógłby być wykorzystany do urozmaicenia prowadzonych zajęć i skorzystania z dodatkowych form prezentacji, ćwiczeń i nauki słuchania; głównie chodzi o dostęp do rzutnika,  sprzętu do odtwarzania nagrań czy sprzętu audio-video wykorzystywanego powszechnie do nauki języków. Z informacji uzyskanych od kierowników grup wynika, iż poza wyżej wskazanym problemem dotyczącym udostępnianych UTW-UR na zajęcia językowe sal, innych problemów nie ma, słuchacze są bardzo zadowoleni z prowadzonych zajęć, ich poziomu, bardzo dobrej atmosfery w poszczególnych grupach i chcą ich  kontynuowania.

Joanna Augustynowicz-Tokarska, koordynująca sekcję języków obcych nieanglojęzycznych