Sekcja komputerowa

Sprawozdanie z I sem.2023/24.

Sprawozdanie sekcji komputerowej z I sem.2023/2024.

Rok akademicki 2023/24 rozpoczęliśmy kursem bezpieczeństwa technologiczno-cybernetycznego w ramach Projektu SP UTW ”Seniorze! Bądź aktywnym mieszkańcem swojego miasta!” dofinansowanego przez Miasto Rzeszów.  Od 15 września do 30 listopada 2023 r. dla dwóch grup po 12 osób – w sumie 24 uczestników, zorganizowano warsztaty po 20 godzin dla każdej grupy, które prowadził mgr Adrian Kruba wg. autorskiego programy, z zasad bezpiecznego korzystania z internetu, portali społecznościowych oraz dostępu do rożnych instytucji w celu ułatwienia sobie dostępu w życiu codziennym.

Uczestnicy nabyli praktyczne umiejętności radzenia sobie z sytuacjami niebezpiecznymi w czasie korzystania z internetu przez komputer i smartfon oraz portale społecznościowe, a także umiejętności dostępu przez internet do różnych instytucji.

Program zajęć realizował potrzeby seniorów – uczestników warsztatów, spotkał się z dużym zainteresowaniem, wszyscy chcieliby kontynuować zajęcia, tym bardziej że były profesjonalnie prowadzone w formie dostosowanej do percepcji seniorów, w przyjaznej, niestresującej atmosferze. Organizację kursu koordynowała kol. Irena Fabiańska.

Aby rozpocząć zajęcia komputerowe trzeba było zabezpieczyć dostępność do sal komputerowych, z czym były trudności. W rezultacie zajęcia zaczęły się 15 listopada. Odbywają się w 5 grupach o różnym stopniu zaawansowania. Ogółem w zajęciach uczestniczy 62 słuchaczy. Grupy mają zajęcia raz w tygodniu po godz. 15.30, w salach: 317 i 318. Kierownikami grup są: K-1 - Antoni Gaj, K-2 - Bogumiła Krypel,  K-3 - Teresa Michalik, K-4 - Irena Majewska, K-5 - Bogusław Kobylec . Prowadzący zajęcia to mgr Adria Kruba i mgr Damian Jamroży.

5 grudnia 2023 r. ramach Projektu UR „Aktywny senior w hybrydowym środowisku” ERASMUS + Edukacja dorosłych, realizowanym przez Instytut Pedagogiki UR.  grup K-2  odwiedzili goście ze Słowacji: prof. Jan Stebila i dr Martin Kuczerka z Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy w towarzystwie koordynatorów  z UR dr Tomasza Warzochy i dr Waldemara Liba. Goście ze Słowacji interesowali się wszystkim, co jest związane z prowadzeniem zajęć informatycznych dla słuchaczy UTW-UR. Rozmawialiśmy o sprawach związanych z prowadzeniem i zarządzaniem grupami komputerowymi oraz podziałem na grupy uwzględniającym stopień zaawansowania umiejętności. Bardzo interesowali się  programem zajęć, jak i kosztem, który ponoszą uczestnicy. Wymieniliśmy doświadczenia oraz określiliśmy zakres przyszłej współpracy. Wizyta przebiegła w miłej atmosferze ku obopólnemu zadowoleniu.

W miesiącu lutym grupy mają przerwę ze względu na sesję semestralną. Również w miesiącu lutym grupy odrabiają zaległe zajęcia, które nie odbyły się z powodu choroby wykładowcy. Pod koniec lutego będziemy starać się pozyskać sale na dalsze zajęcia.

Od nowego roku akademickiego utworzyliśmy też zajęcia grafiki komputerowej, które prowadzi mgr Damian Jamroży. Powstały 2 grupy, które liczą 24 osoby. Tematem zajęć jest obróbka zdjęć i uczyliśmy się tworzenia efektów graficznych przy pomocy oprogramowania w foto shopie. Kierownikami grup są: GK-1 - Bogumiła Krypel,  GK-2 - Barbara Plewa. Również w miesiącu lutym zawieszone są zajęcia ze względu na sesję semestralną. I w tym przypadku będziemy starali się o sale na drugi semestr.

Dziękuję prowadzącym i wszystkim kierownikom grup za współpracę.

Irena Fabiańska, koordynator sekcji komputerowej

Informacja członka Zarządu UTW-UR – Ireny Fabiańskiej z I sem.2023/2024.

- Koordynator sekcji komputerowej.

- Organizacja grupy tanecznej – pozyskanie sali w OSDK Nowe Miasto i instruktora –

ustalenie odpłatności, wyznaczenie kierownika grupy.

- Kontakt zarządu z grupą rękodzieła UTW-UR funkcjonującą w sali OSDK Nowe Miasto.

- Zapewnienie cateringu i obsługa eventów na 200 osób:

1) 26.09.2023 Dzień Otwartych Drzwi połączony z inauguracją roku akadem. UTW-UR;

2) 5.12.2023 zakończenie Projektu SPUTW „Aktywny senior to zdrowszy senior” w

programie ROPS;

3) 19.12.2023 zakończenie Projektu SPUTW „Seniorze! Bądź aktywnym mieszkańcem swojego miasta!” w programie Miasta Rzeszów;

4) 19.12.2023 spotkanie świąteczne Klubu Seniora 80+ (45 osób);

przy organizacji cateringów ogromnie pomocna była kol. Ania Leśniowska, pomagały mi też koleżanki: Nawojka Kolijewicz, Ewa Beker, Gosia Kuśmierczyk, Alicja Woźnica.  Wszystkim serdecznie dziękuję.

Irena Fabiańska, członek Zarządu UTW UR