Sekcja rekreacji sportowo-turystycznej

Relacja z XVI Olimpiady Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych.

Rzeszów, dnia 20.09.2024 r.

SPRAWOZDANIE Z XVI MIĘDZYNARODOWEJ OLIMPIADY SPORTOWEJ UTW I ORGANIZACJI SENIORALNYCH „TRZECI WIEK NA START” W ŁAZACH 13-14.09.2024.

Olimpiada odbyła się jak co roku w Łazach w dniach 13-14.09.2024 r. Zgłosiło się 36 organizacji senioralnych w liczbie uczestników około 600 osób.

W dniu 13.09.2024 r. o godzinie 08.00 nasza ekipa UTW-UR, składająca się z 25 uczestników, w tym 22 sportowców, wyruszyła do miejscowości Łazy. Po drodze zwiedziliśmy punkt widokowy Róża Wiatrów. Jest to największy z obiektów turystycznych na Pustyni Błędowskiej, znajdujący się w jej południowej części. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi systemu altan i pomostów, które z lotu ptaka przypominają „różę kompasową” (wiatrogram). Z uwagi na deszczową pogodę, spacer po Pustyni Błędowskiej ograniczyliśmy do minimum i ruszyliśmy w dalszą drogę, kierując się do miejscowości Ogrodzieniec. Zakwaterowani byliśmy w obiekcie „Gościniec w Ratuszu”, którego historia powstania sięga XVII wieku. Obecnie Ratusz wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków.

Po zakwaterowaniu w Gościńcu, udaliśmy się do Łaz nad Zalew Mitręga, gdzie w  godz.16.00 – 21.00  wzięliśmy udział w muzycznym wieczorze integracyjnym seniorów, w trakcie którego po przywitaniu uczestników Olimpiady odbyła się IV Sztafeta Międzypokoleniowa. Wieczór Integracyjny uczestników XVI Olimpiady Uniwersytetów III Wieku i Organizacji Senioralnych zakończyły występy wokalno-muzyczne z potańcówką. Po fantastycznie spędzonym czasie, nasza grupa udała się na wypoczynek.

W sobotę 14.09.2024r. przywitała nas deszczowa pogoda, mimo to o godzinie 09.00 udaliśmy się ponownie nad Zalew Mitręga, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Olimpiady. Z uwagi na warunki pogodowe, organizator przeorganizował niektóre dyscypliny z zawodów na świeżym powietrzu i przeniósł je do różnych obiektów kulturalno-sportowych (przełaje rowerowe na rowerki stacjonarne, kajaki na zalewie na kajaki w basenie, turniej boule na rzuty woreczkiem do celu, łucznictwo i strzelectwo odbywało się w budynkach użyteczności publicznej w Łazach). W strugach deszczu byliśmy rozwożeni autokarami do miejsc, gdzie miały rozgrywać się poszczególne dyscypliny sportowe.

Nasza 22 osobowa reprezentacja brała udział w następujących dyscyplinach sportowych: bieg na 60 m, bieg na 150 m, pływanie stylem klasycznym na 50 m, pchnięcie kulą, strzelanie z pistoletu, przełaje rowerowe, kajaki, tenis stołowy,  boule, brydż.  Sportowcy podzieleni byli na grupy wiekowe: 50+, 60+, 70+, 80+ i 90+.

Drużyna UTW UR zdobyła 5 medali, w tym:

• Dorota Kieś - tenis stołowy - I miejsce - złoty medal
  • Grażyna Gromska – bieg na 150 m - 80+ - II miejsce - srebrny medal
  • Antoni Łobodziński - przełaje rowerowe (zamiennie rowerek stacjonarny) 80+ - II miejsce - srebrny medal
  • Jan Worek i Henryk Piasecki - brydż - drużynowo III miejsce - brązowy medal

W klasyfikacji generalnej reprezentacja UTW-UR zajęła 8 miejsce na 36 zgłoszonych organizacji senioralnych.

Po zakończeniu zawodów odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników i zamknięcie Olimpiady.

Zadowoleni z wyników i pomimo zimnej i deszczowej pogody, lecz w radosnych nastrojach, wracaliśmy do Rzeszowa. Po drodze zatrzymaliśmy się na obiad w "Karczmie Rzym", urokliwym miejscu  na obrzeżach Krakowa. Do Rzeszowa przybyliśmy około godziny 21:00.

Wyjazd na XV Olimpiadę Uniwersytetów III Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” w Łazach został dofinansowany z budżetu Miasta Rzeszowa w ramach projektu „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej poprzez udział seniorów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych”.

Nawojka Kolijewicz, koordynator sekcji rekreacji sportowo-turystycznej

Zdjęcia kol. Zofia Domino: