Stowarzyszenie Przyjaciół UTW
"Aktywni 2025"
Wniosek w sprawie terminu uruchomienia naboru ofert w konkursie w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 – EDYCJA 2025
ADRESAT:
Minister do spraw Polityki Senioralnej
SPRAWA:
Wniosek w sprawie terminu uruchomienia naboru ofert w konkursie w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 – EDYCJA 2025
UZASADNIENIE
Z dniem 31 grudnia 2024r. zakończy się realizacja zadań dedykowanych aktywizacji seniorów i wdrażanych przez organizacje pozarządowe, które otrzymały dofinansowania w ramach tegorocznej edycji konkursu Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 (Edycja 2024). Liczne projekty realizowane w ramach tego Programu znacząco przyczyniają się do poprawy jakości życia seniorów, wzmocnienia i upowszechnienia partycypacji społecznej tej grupy szczególnie na szczeblu lokalnym a także do podniesienia ich kompetencji cyfrowych, które są niezwykle potrzebne we współczesnym, coraz bardziej stechnicyzowanym, świecie.
Uwzględniając systematycznie przyrastającą liczbę osób starszych w Polsce oraz wynikające z tego faktu rosnące potrzeby w obszarze wszechstronnej aktywizacji i edukacji seniorów Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW wnosi o możliwie jak najwcześniejsze ogłoszenie naboru ofert w zbliżającej się, kolejnej edycji konkursu w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 – edycja 2025.
W naszej ocenie ogłoszenie konkursu np. w styczniu 2025r. przyniesie wymierne korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron a w szczególności umożliwi podmiotom zamierzającym wziąć udział w konkursie planowanie działań obejmujących większą cześć roku kalendarzowego. Organizacje seniorskie, zwłaszcza uniwersytety trzeciego wieku, to podmioty prowadzące nieokazjonalną, stałą i systematyczną działalność, w oparciu o najczęściej całoroczne programy edukacyjno – aktywizujące. Odpowiednio wczesne uruchomienie naboru ofert ułatwi tym organizacjom zaplanowanie bardziej racjonalnych budżetów i harmonogramów działań i tym samym przyczyni się do podniesienia efektywności wykorzystania środków i lepszej organizacji projektów. Niewątpliwie również wcześniejszy termin ogłoszenia naboru ofert ułatwi organizatorowi konkursu zaplanowanie i przeprowadzenie procesu oceny złożonych wniosków a następnie zawierania stosowanych umów o dofinasowanie zadań wyłonionych w procedurze konkursowej.
W tym kontekście należy wspomnieć, iż w roku 2025 przypada jubileusz 50-lecia ruchu UTW w Polsce – będzie to zatem szczególna okazja do lokowania w projektach wydarzeń związanych z obchodami tej rocznicy. Warto podkreślić, iż w Polsce pierwszy uniwersytet trzeciego wieku powstał w 1975 r. w Warszawie, w ramach Podyplomowego Centrum Kształcenia Kadr Medycznych. Jego założycielką oraz propagatorką idei uniwersytetów trzeciego wieku na terenie kraju była prof. Halina Szwarc. W początkowym okresie UTW funkcjonowały w strukturach uczelni wyższych głównie w dużych miastach będących ośrodkami akademickimi. Na przełomie XX i XXI w., w związku ze zmianami ustrojowymi w Polsce, liczba UTW działających w różnych formach organizacyjno–prawnych zaczęła gwałtownie wzrastać. Zgodnie z danymi własnymi Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce funkcjonuje ok. 700 tego typu organizacji. Uniwersytety trzeciego wieku w Polsce działają w zróżnicowanych formach organizacyjno-prawnych. Można wyróżnić trzy główne typy UTW:
- działające jako organizacje pozarządowe (w szczególności stowarzyszenia);
- działające w strukturach uczelni wyższych – publicznych i niepublicznych;
- działające w strukturach jednostek organizacyjnych samorządu lokalnego (np. w centrach kultury, centrach kształcenia ustawicznego, bibliotekach, ośrodkach pomocy społecznej itp.).
Obecnie najliczniejszą grupę wśród uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce stanowią organizacje pozarządowe. Różnorodność form organizacyjno – prawnych, szeroka oferta programowa, cykliczność programów edukacyjnych i wszechstronność merytoryczna stanowią o unikatowości w skali światowej tego społecznego ruchu seniorów.
Biorąc pod uwagę powyższe fakty i okoliczności Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku wnosi o możliwie jak najwcześniejsze ogłoszenie naboru ofert w zbliżającej się kolejnej edycji konkursu w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025- edycja 2025.