Stowarzyszenie Przyjaciół UTW

"Aktywny senior to zdrowszy senior"

Projekt „Aktywny senior to zdrowszy senior”, dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego - ROPS w Rzeszowie - umowa nr 9/2023/PS z dnia 27 czerwca 2023 r.

KOMUNIKAT NR 11/9.10.2023

Chór CANTILENA śpiewa walce w SODK KARTON

W dniu 6 października 2023 r, Chór UTW-UR „Cantilena” im. Alicji Borowiec, wystąpił w SODK „KARTON” z koncertem „Rzeszów z Walcem Dookoła Świata”, w ramach Jubileuszu 20-lecia działalności, obchodzonego przez Stowarzyszenie „Nasz Dom Rzeszów”. Koncert ten był kolejnym, zaplanowanym w ramach projektu „Aktywny senior to zdrowszy senior”. Chór, pod dyrygenturą kol. Bożeny Słowik, przy akompaniamencie fortepianu mgr. Ryszarda Picha oraz skrzypka kol. Jerzego Kokoszki, wykonał znane i lubiane walce z filmów polskich („Noce i Dnie”), jak i kina światowego („W 80 Dni Dookoła Świata”, „Dr Żywago”), musicali („Skrzypek na dachu”) oraz walce znanych kompozytorów, jak Ivana/Josefa Ivanovici („Fale Dunaju”) czy słynnego Franciszka Lehara („Wesoła Wdówka”) - tu wspaniała partia solowa kol. Ewy Piaseckiej.

Skoro walce zatoczyły koło i powróciły z wirtualnej podróży do Rzeszowa, nie mogło zabraknąć dwóch utworów o tematyce związanej z naszym pięknym miastem. Były to  „Rzeszowski Wiatr” oraz „Ulica Pańska” autorstwa J. Kupiszewskiej (słowa) i  B. Słowik (muzyka). Niezwykłą wartością dodaną koncertu były utwory solowe w wykonaniu akompaniatora chóru mgr. Ryszarda Picha, który zagrał walce: na akordeonie „Pod Dachami Paryża” i dwa fortepianowe Fryderyka Chopina. Niezwykłego uroku i elegancji dodał temu wydarzeniu widowiskowy, turniejowy taniec utytułowanej pary z rzeszowskiej Szkoły Tańca „Aksel” (Bartosz Sebzda i Emilia Szetela), prowadzonej przez panią Annę Niedzielską instruktorkę i dyrektorkę szkoły. Całość merytoryczną ogarnęła swym scenariuszem, prowadząc wieczór z wdziękiem i niebywałym poetyckim polotem, znana rzeszowska poetka i malarka Jadwiga Kupiszewska (prywatnie: pasjonat i długoletni przyjaciel „Cantileny”), a pani Krystyna Perlak recytacją swojego wiersza „Fale Dunaju” podkreśliła charakter walca pod tym samym tytułem.

SODK „KARTON”, co zaznaczyła dyrygentka chóru, kierując słowa wdzięczności pod adresem kierownika tej placówki pana Józefa Tadli, otwiera dla „Cantileny” swoje gościnne pomieszczenia całkowicie bezinteresownie dwa razy w tygodniu, od niemalże 17-tu lat. Koncert zgromadził komplet widowni, która gromko oklaskiwała prezentowane przez chór walce oraz urokliwą parę taneczną, włączając się spontanicznie śpiewem, co stworzyło niepowtarzalną atmosferę tego pięknego i nietuzinkowego wydarzenia. Także ten koncert Chóru UTW-UR „Cantilena” wiązał się z realizacją projektu „Aktywny senior to zdrowszy senior”, dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego - ROPS w Rzeszowie umowa nr 9/2023/PS z dnia 27 czerwca 2023.

Bożena Słowik

Zdjęcia kol. Janusza Obarskiego: