Stowarzyszenie Przyjaciół UTW

"Aktywny senior to zdrowszy senior"

Projekt „Aktywny senior to zdrowszy senior”, dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie

na podstawie umowy nr 9/2023/PS z dnia 27 czerwca 2023 r.

KOMUNIKAT NR 8/18.09.2023

Występy Chóru UTW-UR „Cantilena”

W dniu 10.09.2023 (w niedzielę) Chór UTW-UR „Cantilena” wystąpił w Parku Sybiraków (Baranówka) z okazji Dni Osiedla Gen. Władysława Andersa. Jest to osiedle, z którego gościnności Chór korzysta od lat, spotykając się na próby w ODK „Karton”. Ponadto niemal trzy czwarte członków Chóru to mieszkańcy tego Osiedla. Chór - w pięknych, kolorowych, kwiecistych chustach - zaprezentował 7 utworów z repertuaru Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „MAZOWSZE”. Popularne i znane  piosenki tego zespołu podchwyciła licznie zgromadzona widownia (w większości mieszkańcy Baranówki - i nie tylko) a dzieci bawiące się pod sceną w mig podchwyciły ludowe rytmy. Występ bardzo się podobał, o czym świadczył wymuszony brawami „bis”.

Trzy dni później - 13.09.2023 r (w środę), w ODK „1000-lecia” na ul. Kochanowskiego,  Chór "Cantilena" wystąpił z pięknym Koncertem „Z Walcem Dookoła Świata”, w/g Scenariusza Jadwigi Kupiszewskiej. 10 Walców wyśpiewanych przez Chór, zaczerpniętych z muzyki klasycznej („Fale Dunaju”, „Waltz II Dmitrija Szostakowicza”), z muzyki filmowej („Noce i Dnie”, „Dr Żywago”),  z musicalu „Skrzypek na dachu” czy ze świata operetki; przeplecione były klawiszowymi solowymi walcami Fryderyka Chopina oraz wygranymi na akordeonie walczykami w stylu francuskim przez akompaniatora Chóru - Ryszarda Picha. Urok tych pięknych melodii podkreśliły skrzypce dzierżone przez Jerzego Kokoszkę. Poetyckie słowo Jadwigi Kupiszewskiej oraz walce w wykonaniu turniejowej pary tanecznej - Iga i Dawid ze Szkoły Tańca „Aksel” - to wspaniała wartość dodana tego zjawiskowego Koncertu. Jego rangę niewątpliwie podwyższyła obecność Jolanty Kaźmierczak - Zastępcy Prezydenta Miasta Rzeszowa, która nie szczędziła słów uznania dla Chóru „Cantilena”,  jak i dla organizatorów.

Zarówno występ na Dniach Osiedla Gen. Andersa, jak i w ODK „1000-lecia” na Kochanowskiego, były przeznaczone dla szerokiej publiczności - mieszkańców naszego miasta Rzeszowa. Tymi koncertami Chór UTW-UR „Cantilena” po raz kolejny wpisuje się w realizację projektu „Aktywny senior to zdrowszy senior”, dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie na podstawie umowy nr 9/2023/PS z dnia 27 czerwca 2023.

Bożena Słowik, dyrygentka chóru

Maria Suchy. Prezed SPUTW