Stowarzyszenie Przyjaciół UTW
"Działaj z nami - seniorami"
Projekt „Działaj z nami - seniorami”, dofinansowany z budżetu Miasta Rzeszowa na podstawie umowy nr 85/2024/PS
z dnia 22 lipca 2024.
KOMUNIKAT Nr 9/85/2024/PS z dnia 12 grudnia 2024r.
Podsumowanie projektu „Działaj z nami -seniorami”
We wtorek 10 grudnia 2024 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „DZIAŁAJ Z NAMI – SENIORAMI”. Uczestnikami projektu, realizowanego na podstawie umowy dotacji Nr 85/2024/PS podpisanej z Gminą Miasto Rzeszów w dniu 22 lipca 2024 przez Stowarzyszenie Przyjaciół UTW w Rzeszowie, byli słuchacze UTW-UR. Przybyłych na wydarzenie powitała Prezes UTW-UR kol. Danuta Kamieniecka–Przywara. Wśród zaproszonych gości obecni byli: pani Elżbieta Inglot–Brzęk z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa, aspirant Sztabowy Edyta Draus - asystent zespołu ds. profilaktyki społecznej nieletnich i patologii z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, pani red. Anna Leśniewska z Polskiego Radia Rzeszów, a także osoby z Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: pani Mariola Bura oraz pani Anna Gardzielik-Musiał. Obecni byli także pracownicy naukowi UR zaangażowani w realizację Projektu UR w programie ERASMUS+: dr Tomasz Warzocha z instytutu Pedagogiki i dr Paweł Łuka z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej. Obecnych było także ponad 100 słuchaczy UTW-UR i mieszkańców miasta.
Po krótkim wystąpieniu Prezes UTW-UR kol. Danuty Kamienieckiej–Przywara, o przebiegu i wynikach projektu SP UTW „Działaj z nami - seniorami” dofinansowanego z budżetu Miasta Rzeszowa mówiła Prezes SP UTW w Rzeszowie i Wiceprezes UTW-UR kol. Maria Suchy. Główne cele projektu to: poprawa kondycji psycho–fizycznej seniorów, zmniejszenie objawów depresji i zaburzeń snu poprzez udział w ćwiczeniach; upowszechnianie i wdrożenie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączeniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych poprzez udział w warsztatach z zakresu cyberbezpieczeństwa; zachęcenie osób starszych do aktywnego spędzania czasu wolnego i podnoszenia swojej sprawności poprzez udział w ćwiczeniach rehabilitacyjnych w wodzie; zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, budowanie relacji międzyludzkich. Te cele realizowane były poprzez 4 różne działania, zaplanowane dla 64 uczestników: zwiększenie ogólnego dobrostanu psychicznego i fizycznego – ćwiczenia prozdrowotne dla 2 grup dziesięcioosobowych; gimnastyka w wodzie – ćwiczenia relaksacyjno–rehabilitacyjne dla 2 grup dwunastoosobowych; bezpieczeństwo technologiczno–cybernetyczne – warsztaty dla 2 grup dziesięcioosobowych; spotkanie integracyjno-aktywizujące podsumowujące projekt w dniu 10 grudnia 2024. Uczestnicy każdego z działań wypełnili ankiety ewaluacyjne, w których między innymi odpowiedzieli na pytanie, jak oceniają działania, w których mieli okazję uczestniczyć. Zdecydowana większość ankietowanych 93,7% - najwyżej (bardzo dobrze) oceniła zajęcia, w których uczestniczyli. Przekroczony został próg 90,00 % zadowolonych, deklarowany w ofercie.
Prezes SP UTW podziękowała osobom, które pracowały nad przygotowaniem, a potem nad realizacją projektu: Danuta Kamieniecka–Przywara, Ewa Bożena Wójcik, Irena Fabiańska, Anna Habrat, Anna Leśniowska, Nawojka Kolijewicz, Kazimiera Rząsa, Dorota Szpunar-Eckhardt, Bogumiła Krypel, Emil Bis, Janusz Obarski.
Kończąc tę część swojego wystąpienia, Prezes Maria Suchy poinformowała, że zaplanowane jako część działania IV oferty - spotkanie Klubu Seniora 80+ odbędzie się dnia 12 grudnia o godz. 12.00. do sali 226 w budynku A-1 UR.
Kolejną częścią programu była prelekcja funkcjonariusza Policji na temat bezpieczeństwa seniorów w cyfrowym świecie. Prezentację wygłosiła aspirant sztabowy Edyta Draus z Wydziału Prewencji KW Policji w Rzeszowie. W swoim wystąpieniu prelegentka poruszyła takie tematy jak: oszustwa „na wnuczka”, oszustwa „na policjanta”, oszustwa metodą „na legendę” oraz ,metodą „na Blik”. Omówiła także przykłady oszustw dokonywanych na starszych osobach z terenu Podkarpacia. Kolejne zagadnienia to wyjaśnienia, na czym polegają „phishing”, „vishing” oraz SCAM. Ostrzegła także przed fałszywymi sms-ami czy e-mailami.
W końcowej części zostały przedstawione podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- Niezwłocznie informuj Policję dzwoniąc na nr tel. 997 lub 112.
- Nie udzielaj informacji dotyczących danych osobowych, tj. adres, imię, nazwisko, numer telefonu, wiek.
- Nie publikuj w Internecie żadnych danych, będąc pod wpływem emocji.
- Nie klikaj w przypadkowe linki, możesz w ten sposób pobrać złośliwe oprogramowanie.
- Nie trzymaj na smartfonie nieużywanych aplikacji. Mogą być nieaktualizowane i zostać wykorzystane do ataku na twój telefon.
Prelegentka przypomniała także elementarne zasady bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Wystąpienie „Przestępstwa popełniane na szkodę osób starszych” było uzupełnieniem warsztatów z zakresu cyberbezpieczeństwa, z których krótka relacja została zademonstrowana uczestnikom spotkania podsumowującego.
Zebrani mogli także obejrzeć dwa filmiki autorstwa kol. Emila Bisa i kol. Bogumiły Krypel: ”Yoga na krzesłach dla seniorów” oraz „Ćwiczenia równowagi ciała i dna miednicy”. Ostatnim elementem tej części spotkania była przedstawiona przez kol. Dorotę Szpunar–Eckhardt prezentacja z rehabilitacyjnych ćwiczeń w wodzie na krytym basenie ROSIR.
Przy okazji spotkania podsumowującego projekt „Działaj z nami – seniorami”, zostały zaprezentowane krótkie filmowe relacje z Projektu UR „Aktywny senior w hybrydowym środowisku” w programie Erasmus+. Po wyprawie do Hiszpanii - autor dr Paweł Łuka), Holandii - autorka kol. Zofia Domino i Słowacji - autorzy kol. Emil Bis i kol. Bogumiła Krypel), uczestnicy zostali zaproszeni na catering.
Spotkanie było zachętą dla słuchaczy UTW-UR do angażowania się w wolontariat na rzecz seniorów – skala tego zaangażowania była istotnym miernikiem podczas rekrutacji.
Maria Suchy Prezes SP UTW, kierownik i koordynator projektu
Załączniki:
Prezentacja PPT „Podsumowanie projektu Działaj z nami – seniorami”
Prezentacja PPT „Przestępstwa popełniane na szkodę osób starszych”
Prezentacja PPT „Ćwiczenia rehabilitacyjne w wodzie”
Prezentacja PPT „Warsztaty z cyberbezpieczeństwa”.
Filmiki z ćwiczeń prozdrowotnych.
Materiały do pobrania
Zdjęcia autorstwa kol. Jana Stachury:
Zdjęcia autorstwa kol. Janusza Obarskiego: