Stowarzyszenie Przyjaciół UTW

"Mały grant" - dofinansowanie wyjazdu na Olimpiadę UTW w Łazach.

KOMUNIKAT Nr 3a/106/2024/PS z dnia 23 września 2024

Zakończyła się realizacja projektu „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej poprzez udział seniorów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych”, dofinansowanego z budżetu Miasta Rzeszowa. W XVI Międzynarodowej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku  i Organizacji Senioralnych w Łazach wzięło udział 22 słuchaczy UTW-UR, zaangażowanych w sekcji sportowo–turystycznej. Olimpiada odbyła się w dniach 13 – 14.09.2024 r.

Po przybyciu do Łaz wieczorem w dniu 13 września 2024 seniorzy – sportowcy uczestniczyli w muzycznym wieczorze integracyjnym nad zalewem „Mitręga”. Ceremonia otwarcia Olimpiady w sobotę 14 września 2024 rozpoczęła się o godz. 10:00.

Pierwotnie zaplanowane miejsca rozgrywek poszczególnych konkurencji musiały ulec pewnym modyfikacjom ze względu na warunki pogodowe: przełaje rowerowe na rowerki stacjonarne, kajaki na zalewie na kajaki w basenie, turniej boule na rzuty woreczkiem do celu, łucznictwo i strzelectwo odbywało się w budynkach użyteczności publicznej w Łazach. W strugach deszczu zawodnicy byli rozwożeni autokarami do miejsc, gdzie miały rozgrywać się poszczególne dyscypliny sportowe.

Licząca 22 osoby reprezentacja UTW-UR brała udział w następujących dyscyplinach sportowych: bieg na 60 m, bieg na 150 m, pływanie stylem klasycznym na 50 m, pchnięcie kulą, strzelanie z pistoletu, przełaje rowerowe, kajaki, tenis stołowy,  boule, brydż.  Sportowcy podzieleni byli na grupy wiekowe: 50+, 60+, 70+, 80+ i 90+.

Drużyna UTW-UR zdobyła 5 medali, w tym:

• Dorota Kieś - tenis stołowy - I miejsce - złoty medal
  • Grażyna Gromska – bieg na 150 m - 80+ - II miejsce - srebrny medal
  • Antoni Łobodziński - przełaje rowerowe (zamiennie rowerek stacjonarny) 80+ - II miejsce - srebrny medal
  • Jan Worek i Henryk Piasecki - brydż - drużynowo III miejsce - brązowy medal.

W klasyfikacji generalnej reprezentacja UTW-UR zajęła 8 miejsce na 36 zgłoszonych organizacji senioralnych. Łącznie w Olimpiadzie uczestniczyło 600 osób.

Po zakończeniu zawodów odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników i zamknięcie Olimpiady.

Maria Suchy, Prezes SP UTW

Zdjęcia kol. Zofia Domino: