Wykłady ogólne
Planowane wykłady UTW-UR w roku akad.2024/2025:
Wykłady odbywają się we wtorki o godz. 17.00 w auli głównej bud. A-1 UR.
Listopad:
12.11.2024 - ”Weto ustawodawcze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, dr Damian Wicherek, Instytutu Nauk Społecznych UR;
19.11.2024 - ”Podziały wewnątrz islamu i ich wpływ na współczesne konflikty na Bliskim i Środkowym Wschodzie”, dr prof.UR Bartosz Wróblewski, Instytut Nauk Społecznych UR;
- Koncert Patriotyczny Chóru Cantilena;
26.11.2024 - „Więzienie na Zamku w Rzeszowie, w latach 1944-1956”, ppłk dr Dariusz Fudali, Instytut Nauk Społecznych UR
Grudzień:
3.12.2024 - "Muzyka a zdrowie – profilaktyka i terapia”, dr hab. prof.UR Mirosław Dymon, Instytut Muzyki UR;
10.12.2024 - Podsumowanie Projektu SP UTW z dotacji Miasta Rzeszowa i Projektu UR w programie Erasmus+;
17.12.2024 - "Czy Anglicy też mają Boże Narodzenie?" dr hab. prof.UR Dorota Osuchowska, Katedra Anglistyki UR;
Styczeń:
07.01.2025 - "Czy pochodzenie ma znaczenie? Od neolitycznego rolnika do Zielonego Ładu.", prof. dr hab. Jadwiga Stanek-Tarkowska,Instytut Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska UR;
14.01.2025 - "Śladami Zamieszańców", dr Michał Organ, Katedra Anglistyki UR;
21.01.2025 - „Jak nasz organizm reaguje na stres i jak sobie z tym radzić”, dr Dorota Rut-Kluz, Katedra Anglistyki UR;
28.01.2025 - "Kilka słów o WALENCJI, ale nie tej w Hiszpanii”, dr hab. prof.UR Joanna Golonka, Katedra Germanistyki UR
Luty:
04.02.2025 - „Zdrowa dieta bez owoców i warzyw? Szczepienia wywołują choroby przewlekłe? Probiotyki leczą raka? Globalne ocieplenie to mit? Fakt czy fake? O (dez)informacji w przystępny sposób”, dr Dorota Miller / dr hab. Marta Smykała, Katedra Lingwistyki Stosowanej UR.
21.01.2025 - dr Dorota Rut-Kluz, Katedra Anglistyki UR „Jak nasz organizm reaguje na stres i jak sobie z tym radzić”
Wykładowczyni opowie o tym, czym jest cykl stresowy, jak funkcjonuje zestresowany mózg, jak fizjologicznie domykać taki cykl i jak wracać do równowagi po sytuacjach stresowych oraz jak radzić sobie ze stresem przewlekłym.
Wykładowczyni jest adiunktem dydaktycznym Katedry Anglistyki od 25 lat i naukowo zajmuje się językoznawstwem, a w szczególności teorią relewancji (teoria kognitywna zajmująca się komunikacją językową), co zaowocowało wieloma publikacjami. Jednocześnie, w efekcie pozanaukowych zainteresowań, w 2020 wprowadziła do programu nauczania nowy przedmiot “Komunikacja w edukacji” dla studentów ze specjalności nauczycielskiej. Przedmiot ten ma na celu pomóc przyszłym nauczycielom nie tylko efektywnie rozwiązywać trudne sytuacje szkolne, ale i skutecznie zadbać o siebie i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Umiejętne radzenie sobie ze stresem jest ważną umiejętnością nie tylko dla nauczycieli, ale dla wszystkich osób w obecnym świecie.
14.01.2025 - dr Michał Organ, Katedra Anglistyki UR "Śladami Zamieszańców"
Wykład będzie historyczno-kulturowym studium, wędrówką okraszoną prezentacją zdjęć, umożliwiającą poznanie materialnych śladów wielowiekowego dziedzictwa kulturowego dawnej rusińskiej enklawy, utożsamianej z grupą etnograficzną Zamieszańców. W wyniku powojennej komunistycznej inżynierii społecznej, Rusini bezpowrotnie zniknęli z krajobrazu Pogórza Dynowskiego, pozostawiając po sobie tytułowe ślady, a więc: cerkwie, cmentarze, kapliczki i krzyże przydrożne, rozsiane pośród pogórzańskich pól, lasów, dolin i wzniesień. Podczas wykładu, przemierzymy wspólnie najwyższe partie Pogórza Dynowskiego. Poznamy historię dziesięciu wsi powiązanych z „kulturową wyspą” Zamieszańców, śledząc to, co pozostało do czasów nam współczesnych.
Michał Organ - przewodnik górski, ratownik GOPR Bieszczady, anglista, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa.
7.01.2025 - prof. dr hab. Jadwiga Stanek-Tarkowska,Instytutu Nauk Rolniczych UR "Czy pochodzenie ma znaczenie? Od neolitycznego rolnika do Zielonego Ładu.”
Wykład realizowany w ramach programu: Regionalna inicjatywa doskonałości - Plan Doskonałe Podkarpacie - kompleksowe badania środowiska w Uniwersytecie Rzeszowskim na rzecz regionu. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Nauki w ramach Programu "Regionalna inicjatywa doskonałości" Umowa nr RID/SP/0010/2024/01.
Tematem wykładu będzie wpływ rolnictwa na środowisko od neolitu do współczesności, a w szczególności na glebę i jej bioróżnorodność. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy zielona rewolucja, w myśl twórców, zlikwidowała problem głodu na Ziemi. Czy wprowadzanie Zielonego Ładu zmniejszy negatywny wpływ rolnictwa na środowisko i poprawi jakość produkowanej żywności w Europie.
Wykładowczyni jest agronomem, geografem, pracownikiem Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska, Kolegium Nauk Przyrodniczych UR. Prelegentka bada właściwości fizykochemiczne i biologiczne gleb różnie użytkowanych oraz różnorodność zbiorowisk okrzemek rozwijających się na glebach. Analizuje wpływ różnych systemów upraw i nawożenia na zawartość RDC. Zajmuje się doskonaleniem metod wykorzystywania mikroskopii świetlnej i skaningowej do badań środowiskowych. Ocenia wpływ niekonwencjonalnych nawozów i dodatków doglebowych na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb. Prowadząca wykład jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji naukowych.
3.12. - dr hab. prof.UR Mirosław Dymon, Instytut Muzyki Kolegium Nauk Humanistycznych UR, „Muzyka a zdrowie – profilaktyka i terapia”; w wykładzie uczestniczył będzie również Podkarpacki Kwintet Akordeonowy „AMBITUS V” pod kierunkiem: Mirosława Dymona, w składzie: prof. Paweł Paluch, Krzysztof Marek, Michał Stefanik, Mariusz Siuśta.
Celem wykładu jest pokazanie możliwości stosowania muzyki w działaniach związanych z prewencją i promocją zdrowia, a także jak pisze T. Natanson (1988), wykorzystanie muzyki do działań zmierzających w kierunku rehumanizacji współczesnego życia przez wielostronne wykorzystanie wielorakich walorów substancji muzycznej w celu ochrony i przywracania zdrowia, prowadzonych w ramach muzykoterapii. Teoretycznym punktem wyjścia jest przekonanie o holistycznym funkcjonowaniu człowieka (jako jedności bio-psycho-społecznej) oraz szerokie rozumienie zdrowia (wykraczające poza zdrowie somatyczne i tradycyjnie rozumiane zdrowie psychiczne). Uzasadnione jest skoncentrowanie się na działaniach prewencyjnych związanych z zapobieganiem wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń i wzmacnianiem wszelkich zasobów człowieka oraz na działaniach terapeutycznych. Istniejące ujęcia w podejściach naukowych, odwołują się niekiedy do definicji przyjętej w roku 1948 przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), gdzie zdrowie określane jest jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny” (Heszen-Niejodek, Wrześniewski, 2000, str. 458). Dla uporządkowania przedstawianych rozważań pomocą będzie tzw. równanie G. W Albee’go, które klasyfikuje zarówno czynniki ryzyka jak i zasoby. Najważniejszą ideą wykładu jest wypunktowanie miejsca muzyki w każdej wymienionej w równaniu klasie, a tym samym zasugerowanie korzystania z niej nie tylko w terapii lecz także w zapobieganiu zaburzeniom i w potęgowaniu zdrowia rozumianego rozwojowo i wiązanego z samorealizacją, a nawet z transcendencją oraz ze szczęściem i z radzeniem sobie w sytuacjach trudnych. Muzyka zwiększa poziom endorfin, mózgowych opiatów, które wpływają na nastrój, a dalej na funkcje immunologiczne i zmniejszenie odczuwania bólu. Badacze z Addiction Research Center w Stanford, w Kalifornii (za: Campbellem, 2001) wykazali, że takie efekty wywiera euforia odczuwana podczas słuchania muzyki. Przykład ilustracji metody Mobilnej Rekcji Muzycznej, zawierającej poszczególne fazy przywracania dobrostanu i równowagi emocjonalnej słuchaczy, będzie stanowić podsumowanie prezentowanych rozważań.
Profesor Mirosław Dymon jest pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki Kolegium Nauk Humanistycznych. Obszar jego zainteresowań naukowo–badawczych dotyczy problematyki związanej z szeroko rozumianymi uwarunkowaniami psychopedagogicznymi, krajowej i zagranicznej edukacji muzycznej, psychologii twórczości, psychologii muzyki, a także muzykoterapii. Wyrazem tej działalności jest m.in. czynny udział prelegenta w licznych konferencjach naukowych, polskich oraz zagranicznych. Dotychczasowy dorobek naukowo-badawczy profesora Mirosława Dymona obejmuje szereg publikacji naukowych i monografii opublikowanych w kraju i za granicą. Oprócz działalności naukowej prowadzi działalność artystyczną, jako muzyk-kameralista w Podkarpackim Kwintecie Akordeonowym „AMBITUS V” sprawując kierownictwo artystyczne. W 2023 roku profesor Mirosław Dymon za działalność naukowo-artystyczną oraz propagowanie kultury muzycznej otrzymał medal „Gloria Artis”.
19.11. - dr hab. prof.UR Bartosz Wróblewski, Instytut Nauk o Polityce UR "Podziały wewnątrz islamu i ich wpływ na współczesne konflikty na Bliskim i Środkowym Wschodzie.”
W bardzo wczesnej fazie rozwoju islamu (w połowie VII w.) doszło do ważnego podziału wewnętrznego, który wywiera wpływ na jego rozwój do czasów współczesnych. W wyniku sporów o następstwo po Mahomecie, wytworzyły się wspólnoty sunnitów, szyitów i charydżytów. Szczególnie istotny okazał się podział między sunnitami a szyitami. Pozostaje on istotny nie tylko historycznie, ale również obecnie wywiera wpływ na polityczne wydarzenia na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Należy więc przedstawić zarówno historyczne uwarunkowania tej kwestii, jak i przede wszystkim wskazać na dramatyczne skutki, jakie ten spór przynosi w końcu XX i w XXI wieku, np. w postaci konfliktów w Jemenie czy rywalizacji Iranu z Arabią Saudyjską.
Wykładowca jest pracownikiem naukowym w Kolegium Nauk Społecznych w Instytucie Nauk o Polityce. Kieruje zespołem naukowców w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych i Praw Człowieka UR. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji i artykułów naukowych.
12.11. - dr Damian Wicherek, Instytut Nauk Politycznych UR, "Weto ustawodawcze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”
Celem wykładu będzie analiza regulacji prawnych oraz przedstawienie aktywności, z jaką poszczególni Prezydenci RP korzystali z konstytucyjnej prerogatywy, jaką jest prawo weta ustawodawczego. Punktem wyjścia do niniejszych rozważań będą przepisy Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r., która stanowi, że jeżeli prezydent nie wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, może z umotywowanym wnioskiem przekazać ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia
Wykładowca jest adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych w Zakładzie Systemów Politycznych i Medialnych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do zainteresowań badawczych wykładowcy należą zagadnienia związane z partiami politycznymi oraz systemami politycznymi ze szczególnym uwzględnieniem urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest autorem wielu opracowań naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach oraz monografiach naukowych
24.09. - „Warunki zachowania zdrowia i sprawności fizycznej do późnej starości”, lek.med. Maria Grzegorzewska, Kierownik Klinicznego Oddziału Opieki Paliatywno-Hospicyjnej przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie;
08.10. - "Współczesne konflikty zbrojne", dr hab. prof.UR Maciej Milczanowski, Instytut Nauk o Polityce UR; w ramach Wykładów Otwartych UR dla mieszkańców Rzeszowa i słuchaczy UTW-UR.
Wykładowca jest zastępcą dyrektora Instytutu Nauk o Polityce w UR. Jego zainteresowania naukowe to: bezpieczeństwo, zarządzanie konfliktem, strategia, politologia, geopolityka, przywództwo oraz historia starożytna. Specjalizuje się w konfliktach regionu Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, a także w Europie. Jest autorem pięciu książek i wielu artykułów naukowych oraz popularnonaukowych, ponad setki tekstów na stronie StratLider. Jest ekspertem Fundacji Kazimierza Pułaskiego, która zajmuje się polityką zagraniczną i bezpieczeństwem międzynarodowym. Był żołnierzem, uczestniczył w misji ONZ na Wzgórzach Golan oraz Sił Koalicji w Iraku. Jego pasją są biegi długodystansowe. Czterokrotnie ukończył z powodzeniem ultramaraton, którego 52 kilometrowa trasa wiodła przez Saharę w południowej części Tunezji oraz 4 maratony. Drugą Jego pasją jest astrofotografia.
15.10. - "Patroni Roku 2024. Bł Rodzina Ulmów z Markowej" , dr hab. prof.UR Elżbieta Rączy, Instytut Historii UR; w ramach projektu studentów i absolwentów UR "Dla Niepodległej - Patroni 2024 r. - edukacja patriotyczna w woj. podkarpackim."
Zainteresowania naukowe Wykładowczyni koncentrują się wokół problematyki zagłady Żydów oraz złożonych relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Wieloletnie badania naukowe i publikacje poświęcone Polakom ratującym Żydów w czasie holokaustu zostały nagrodzone w 2016 roku. Pani Profesor otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi również za szczególne zaangażowanie w powstanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Muzeum oddaje hołd Polakom z Podkarpacia zamordowanym za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi. Wykładowczyni otrzymała również w 2018 roku honorową odznakę „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.
22.10. - "Gabinet cieni, geneza, działalność, adaptacje kulturowe”, dr Dominik Szczepański, Instytutu Nauk o Polityce UR.
Celem wykładu będzie ukazanie genezy związanej z początkiem tworzenia się nieformalnej instytucji „gabinet cieni” w Wielkie Brytanii, z jednoczesną jej adaptacją przez państwa odwzorowujące westminsterski model rządów parlamentarno-gabinetowych (Austria, Kanada, Nowa Zelandia). Przedmiotem rozważań będą także funkcje „gabinetu cieni” oraz implikacje kulturowe związane z przejmowaniem tradycji brytyjskiego modelu opozycyjności przez państwa o zróżnicowanych typach systemów politycznych.
Wykładowca jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół szeroko rozumianej problematyki współczesnych polskich partii politycznych (myśl polityczna, strategie wyborcze, komunikowanie polityczne), zmiany konstytucji w Polsce oraz wyborów, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki wyborczej województwa podkarpackiego (analiza preferencji i zachowań społecznych).
05.11. - "Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów - mediacje", dr hab. prof.UR Aneta Arkuszewska, Instytut Nauk Prawnych KNS UR.
Przedmiotem wykładu będzie przybliżenie alternatywnych metod rozwiązywania sporów, czyli pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów. Pozasądowe, a zatem realizowane poza państwowym wymiarem sprawiedliwości. Metody te zyskują coraz większe znaczenie we współczesnych systemach prawnych, stanowiąc skuteczną alternatywę dla modelu tradycyjnego postępowania sądowego. W naszym systemie są to przede wszystkim arbitraż i mediacja. Instytucje te usprawniają działanie wymiaru sprawiedliwości (mniej spraw wpływających do sądów powszechnych, krótszy czas postępowań, mniejsze koszty dochodzenia roszczeń). Zwłaszcza mediacja należy do metod najbardziej polecanych a zarazem wspieranych aktami Unii Europejskiej, upatrującej w alternatywnych metodach rozwiązywania konfliktów sposobu urzeczywistnienia podstawowych praw obywatela.
Wykładowczyni jest profesorem w Instytucie Nauk Prawnych KNS Uniwersytetu Rzeszowskiego, radcą prawnym, Kierownikiem Centrum Mediacji i Rozwiązywaniem Sporów w IPN, KNS UR, stałym mediatorem przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, mediatorem Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP; jest autorką 90 publikacji poświęconych problematyce prawa procesowego cywilnego, alternatywnym sposobom rozwiązywania sporów - głównie mediacji, a także instrumentom elektronicznym wykorzystywanym w sądownictwie powszechnym i arbitrażowym.