Wykłady, prezentacje, publikacje do samodzielnego studiowania

"Depresja u osób po 50 r.ż. – fakty i mity”

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na wiosenny wykład w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+ pt. „Depresja u osób po 50 r.ż. – fakty i mity”, który odbędzie się 20.03.2024 r. o godzinie 17.00auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wykład ma charakter otwarty dla wszystkich osób po 50 roku życia  - zachęcamy do przyprowadzenia ze sobą znajomego lub członka rodziny!

Możliwe jest uczestnictwo na żywo lub online – prosimy wtedy o wypełnienie i przesłanie formularza dostępnego na stronie https://forms.gle/Q9QscPKxhS1kXoK56 do dnia 20.03.2024 r do godz. 12.00. W odpowiedzi prześlemy link do transmisji wykładu na podany przez Państwa adres e-mail w godzinach popołudniowych.

Wykład poprowadzi mgr Agata Ziemiakowicz, psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, która stale pogłębia swoją wiedzę oraz kwalifikacje z obszaru psychologii uczestnicząc w kursach, szkoleniach i konferencjach. Pani Agata może być znana Słuchaczom Akademii m.in. z przeprowadzenia wykładu „Relacje międzyludzkie a zróżnicowanie wiekowe i różnice osobowościowe, a także błędy i bariery procesu komunikowania”.

Według statystyk co trzecia osoba po 50 roku życia skarży się na zaburzenia nastroju, objawy depresji, a tylko 15% jest poprawnie diagnozowana i leczona. Brak wsparcia najbliższego otoczenia, częsta izolacja czy bagatelizowanie objawów, brak psychoedukacji, warsztatów i spotkań w zakresie zdrowia psychicznego skierowanego do tej grupy wiekowej  niejednokrotnie uniemożliwiają skorzystanie z porad i leczenia u specjalistów, a nieleczona depresja stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wykład obejmował będzie podstawowe informacje z zakresu objawów, występowania i  diagnozowania depresji, przyjrzymy się również specyfice tej choroby  i głównym przyczynom jej występowania u osób po 50 roku życia.

Podczas wykładu dowiecie się Państwo:

• depresja – na czym faktycznie polega
  • jakie są główne przyczyny występowania depresji wśród osób po 50 roku życia
  • kliniczny obraz depresji u osób po 50 r.ż.
  • jakie nieprawdziwe informacje o depresji są najczęściej powielane
  • jak zauważyć i zrozumieć osobę cierpiącą na depresję
  • jak czerpać radość z życia i przeciwdziałać zaburzeniom nastroju po 50 r.ż.

/UWAGA! Z racji tego, że wykład jest realizowany w ramach projektu, konieczne będzie wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego, prosimy więc o wzięcie ze sobą długopisów./

Projekt Akademia Zdrowia 50+ to cykl wykładów i warsztatów o tematyce prozdrowotnej. Projekt jest kierowany do wszystkich osób powyżej 50 roku życia. Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz ukazanie jej przydatności w życiu codziennym w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia. Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Więcej o projekcie w tekście na stronie: https://wsiz.edu.pl/aktualnosci/rusza-projekt-akademia-zdrowia-50-bezplatne-warsztaty-i-wyklady-dla-osob-50/

Z wyrazami szacunku,

Weronika Pięta