Wykłady, prezentacje, publikacje do samodzielnego studiowania
"Depresja u osób po 50 r.ż. – fakty i mity”
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na wiosenny wykład w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+ pt. „Depresja u osób po 50 r.ż. – fakty i mity”, który odbędzie się 20.03.2024 r. o godzinie 17.00 w auli głównej im. prof. Jerzego Chłopeckiego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Wykład ma charakter otwarty dla wszystkich osób po 50 roku życia - zachęcamy do przyprowadzenia ze sobą znajomego lub członka rodziny!
Możliwe jest uczestnictwo na żywo lub online – prosimy wtedy o wypełnienie i przesłanie formularza dostępnego na stronie https://forms.gle/Q9QscPKxhS1kXoK56 do dnia 20.03.2024 r do godz. 12.00. W odpowiedzi prześlemy link do transmisji wykładu na podany przez Państwa adres e-mail w godzinach popołudniowych.
Wykład poprowadzi mgr Agata Ziemiakowicz, psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, która stale pogłębia swoją wiedzę oraz kwalifikacje z obszaru psychologii uczestnicząc w kursach, szkoleniach i konferencjach. Pani Agata może być znana Słuchaczom Akademii m.in. z przeprowadzenia wykładu „Relacje międzyludzkie a zróżnicowanie wiekowe i różnice osobowościowe, a także błędy i bariery procesu komunikowania”.
Według statystyk co trzecia osoba po 50 roku życia skarży się na zaburzenia nastroju, objawy depresji, a tylko 15% jest poprawnie diagnozowana i leczona. Brak wsparcia najbliższego otoczenia, częsta izolacja czy bagatelizowanie objawów, brak psychoedukacji, warsztatów i spotkań w zakresie zdrowia psychicznego skierowanego do tej grupy wiekowej niejednokrotnie uniemożliwiają skorzystanie z porad i leczenia u specjalistów, a nieleczona depresja stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Wykład obejmował będzie podstawowe informacje z zakresu objawów, występowania i diagnozowania depresji, przyjrzymy się również specyfice tej choroby i głównym przyczynom jej występowania u osób po 50 roku życia.
Podczas wykładu dowiecie się Państwo:
- depresja – na czym faktycznie polega
- jakie są główne przyczyny występowania depresji wśród osób po 50 roku życia
- kliniczny obraz depresji u osób po 50 r.ż.
- jakie nieprawdziwe informacje o depresji są najczęściej powielane
- jak zauważyć i zrozumieć osobę cierpiącą na depresję
- jak czerpać radość z życia i przeciwdziałać zaburzeniom nastroju po 50 r.ż.
/UWAGA! Z racji tego, że wykład jest realizowany w ramach projektu, konieczne będzie wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego, prosimy więc o wzięcie ze sobą długopisów./
Projekt Akademia Zdrowia 50+ to cykl wykładów i warsztatów o tematyce prozdrowotnej. Projekt jest kierowany do wszystkich osób powyżej 50 roku życia. Celem projektu jest popularyzacja nauki oraz ukazanie jej przydatności w życiu codziennym w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zagrożeń środowiskowych oraz koncepcji aktywnego starzenia. Projekt Akademia Zdrowia 50+ jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Więcej o projekcie w tekście na stronie: https://wsiz.edu.pl/aktualnosci/rusza-projekt-akademia-zdrowia-50-bezplatne-warsztaty-i-wyklady-dla-osob-50/
Z wyrazami szacunku,
Weronika Pięta
Koordynator projektu Akademia Zdrowia 50+
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania
Ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów