Wykłady, prezentacje, publikacje do samodzielnego studiowania
Uczymy się zdalnie - jak słuchać wykładu i równocześnie przeglądać prezentację? - opr. kol. Jan Ziąbek.
Zachęcam, spróbujcie tego sposobu nauki na przykładzie wykładu z chmury: Poczucie osamotnienia osób z ASD i ich rodzin. Przyczyny i przeciwdziałanie. dr Tomasza Gosztyły. Został specjalnie dla nas przygotowany przez prowadzącego do zaprezentowania i wysłuchania zdalnie i jest dostępny do samodzielnego odtworzenia po pobraniu z chmury (na sieci). Pan Profesor przysłał nam link do jego pobierania. Pobrać go może każdy, kto użyje tego linka w przeglądarce internetowej:
https://drive.google.com/drive/folders/17Kdbt1rxagxRJ84hu1TZCsDMk-s4d56J
PODPOWIEDŹ.
Po otwarciu linka zobaczycie: Folder dla UTW-UR - są w nim dwa pliki do pobrania z chmury na swój dysk.
- Prezentacja: Poczucie osamotnienia(…).PPT (1,9MB)
- Nagranie: Wykład dla UTW.m4p (91MB-czas 64 minut)
POBIERZCIE je na swój komp. Jest tam strzałka Pobieranie.
Podpowiedzi: W przeglądarce pliki pobierane widać w okienku Pobieranie mruga strzałka w dół. Można to okienko otworzyć i pliki z niego zapisać sobie na własnym komputerze w dowolnej wybranej lokalizacji, np. D:Wykłady/Gosztyła 2020-03.
Plik pierwszy : Poczucie osamotnienia - o rozszerzeniu PPT- to typowa prezentacja plansz do wyświetlania na ekranie. Otworzycie go w programie PowerPoint z zestawu biurowego Office Microsoftu albo darmowym programem do prezentacji z LibreOffice czy OpenOffice – nazywa się Impress. Należy mu pozwolić na otwarcie pliku PPT Microsoftu - aplikacje i opcje tych programów wyglądają prawie identycznie, są w polskich wersjach językowych.
Drugi plik to „Wykład… o rozszerzeniu .M4P - (to duży plik 91 MB - komputer go zwykle nie chce otwierać z chmury, więc trzeba go zapisać u siebie) – jest to nagranie głosu, w którym wykładowca omawia i komentuje kolejne plansze z wykładu (całośc trwa 54 minuty). Plik otworzy się w komputerze dowolnym edytorem dwięku – wystarczy zaznaczyć go i Enterem wystartuje.
Zestaw obu plików otwarty równocześnie - ogląda się jak wykład:
Uruchomiony plik z głosem można słuchać w tle (schowany pod ekranem z prezentacją, można głos nawet zatrzymywać czy cofać jak coś przeleci za szybko)
Uruchomioną na ekranie Prezentację przewija się samodzielnie – kolejne plansze w przód i w tył – tak jak podpowiada wykłdowca głosowo.
Po uruchomieniu prezentacji na ekranie - edytor z głosem schowa się pod spód ekranu – będzie widać tylko jego ikonę w linijce dolnej.
Powodzenia - Jan Ziąbek.