MUR
MUR w Katedrze Lingwistyki Stosowanej – Jak wygląda praca tłumacza?
Instytut Lingwistyki Stosowanej (wcześniej Katedra LS) już od dwóch lat uczestniczy w organizacji zajęć Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego, których koordynatorem ze strony Instytutu Neofilologii jest dr Iwona Szwed (członek Rady programowej UR).
W sobotę, 21.1.2023 Katedrę Lingwistyki Stosowanej w Instytucie Neofilologii odwiedzili studenci MUR (najstarsza grupa). Instytut Neofilologii po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii MUR był organizatorem zajęć dla młodych adeptów nauki. Mogli tam zapoznać się bliżej w teorii i praktyce z pracą tłumacza. Najpierw podczas wykładu pani profesor Zofii Bilut-Homplewicz dowiedzieli się, jakich umiejętności i kompetencji wymaga ta praca, na czym polega kontrastowanie języków oraz dlaczego lepiej unikać „fałszywych przyjaciół” tłumacza, czyli słów, które podobnie brzmią w różnych językach, ale mają zupełnie inne znaczenie. Na przykładach konkretnych tłumaczeń z różnych dziedzin, w tym także tłumaczeń poezji, zobaczyli, że dla tłumacza ważna jest nie tylko dobra znajomość języków obcych, ale też języka ojczystego oraz kontekstu użycia tłumaczonego tekstu.
Student z Koła Naukowego „Poligloci” pan Michał Wilk pokazał im, że niekiedy, a głównie przy tłumaczeniu starszych dokumentów, konieczna jest znajomość dawnych krojów pisma. Wraz z panem Michałem młodzież próbowała „odszyfrować” słowa zapisane pismem frakturowym w obcych językach.
Następnie przyszła pora na wypróbowanie własnych predyspozycji tłumaczeniowych studentów MURu pod opieką dr Agnieszki Buk i dr Iwony Szwed oraz studentów z Koła Lingwistyki Stosowanej „Poligloci”. Była to okazja do sprawdzenia, czy słusznie praca tłumacza ustnego jest nieraz porównywana z pracą pilota myśliwca czy astronauty z uwagi na poziom stresu. Siedząc w kabinach tłumaczeniowych studenci MURu w praktyce dowiedzieli się, co oznacza tłumaczenie symultaniczne, czyli równoczesne słuchanie tekstu w języku wyjściowym i mówienie w języku docelowym, przy jednoczesnym panowaniu nad panelem obsługi kabiny, nad mikrofonem, słuchawkami i całą stroną techniczną procesu tłumaczenia ustnego.
Później byli uczestnikami oprowadzania po Uniwersytecie Rzeszowskim z tłumaczeniem ustnym przy użyciu „tourguidów”. Każdy stał się na chwilę tłumaczem – oprowadzaczem i mógł z mikrofonem oraz słuchawkami na uszach sprawdzić, czy wielozadaniowość, podstawowa cecha tłumaczy ustnych, jest również jego mocną stroną.
Zajęcia przygotowały i przeprowadziły prof. Zofia Bilut Homplewicz, dr Agnieszka Buk oraz dr Iwona Szwed, wszystkie z Katedry Lingwistyki Stosowanej.
W przygotowaniu i przeprowadzeniu MURu na Lingwistyce Stosowanej brali udział następujący członkowie Koła Naukowego „Poligloci” (w ramach projektu SIBAST - Student in Business and Scientific Translation):
- Natalia Madej
- Magdalena Okoń
- Julia Rozmus
- Mateusz Ryba
- Michał Wilk
- Wiktoria Ziajkiewicz
Rok 2023/2024
Zajęcia MUR w Katedrze Lingwistyki Stosowanej dla najstarszej grupy (6-8 klasa szkoły podstawowej) odbyły się w dniu 20.04.2024 pod hasłem:
Języki obce - zabawa MURowana
Podczas wykładu dr Doroty Miller uczniowie mogli usłyszeć różne ciekawostki o językach obcych w ogóle i dowiedzieć się, jakie są podstawowe różnice i podobieństwa pomiędzy językiem angielskim a niemieckim oraz w jaki sposób znajomość jednego z nich może ułatwiać naukę drugiego, a także jak unikać „fałszywych przyjaciół”. Okazało się, że nauka języków obcych może być naprawdę dobrą zabawą i ćwiczeniem dla mózgu, szczególnie przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych, choćby do ćwiczenia lepszej wymowy w języku angielskim. Dzięki ćwiczeniom zaproponowanym przez dr Ewę Kusz nauczyli się, jak mogą sami pracować nad wymową w języku obcym przy pomocy specjalnych aplikacji dedykowanych takiej nauce.
Pod opieką dr Magdaleny Krawiec i dr Iwony Szwed nasi młodzi studenci mogli również sami spróbować swoich sił w kabinach jako tłumacze symultaniczni, panując równocześnie nie tylko nad słuchaniem tekstu w języku angielskim i przekładem na język polski, ale też nad panelem obsługi kabiny, mikrofonem i słuchawkami.
Prowadzenie zajęć:
dr Magdalena Krawiec, dr Ewa Kusz, dr Dorota Miller i dr Iwona Szwed.
Rok 2024/2025
Na kolejne zajęcia MUR w Instytucie Lingwistyki Stosowanej zapraszamy już w kwietniu 2025r. Będą to zajęcia przygotowane dla uczniów najstarszej grupy, czyli klas VI-VIII szkoły podstawowej.