dr hab. Magdalena Rabizo-Birek, prof. UR członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN

Jest nam bardzo miło poinformować, że Pani dr hab. Magdalena Rabizo-Birek, prof. UR z Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa w Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego została powołana w skład Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020 - 2023.

Magdalena Rabizo-Birek

Dr hab., prof. UR.; nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego (1987); doktorat na Wydziale Filologicznym WSP w Rzeszowie (2000), habilitacja w IBL PAN w Warszawie (2013). Od 1989 pracuje w Instytucie Filologii Polskiej; w l. 1989-2000 jako asystent, następnie adiunkt (2000-13) i (od 2013) prof. nadzw. w Zakładzie Literatury Polskiej XX Wieku. W l. 2002-06 była zatrudniona także w WSIiZ w Rzeszowie. Odbyła staże naukowe na UJ (1997-98) i PAN (2006-07). Należy do Rady Naukowej rocznika „Prace Literaturoznawcze” IFP Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz rocznika Instytutu Wydziału Sztuki UR "Warstwy" . Od 1991 w redakcji, a od 1998 redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” (pod jej redakcją wydano 86 numerów pisma; w latach 2015-2019 na liście B MNiSW). Autorka dwóch monografii: Między mitem a historią. Twórczość literacka Włodzimierza Odojewskiego (2002) i Romantyczni i nowocześni. Formy  obecności romantyzmu w polskiej literaturze współczesnej (2012), dwóch książek z krytyki sztuki, około stu artykułów naukowych, wielu tekstów krytycznych, redaktorka i współredaktorka ośmiu monografii zbiorowych (m.in. pierwszych monografii o pisarstwie Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka i Tomasza Różyckiego), sześciu tomów prac z dziedziny krytyki sztuki (m.in. czterech tomów Sztuki Podkarpacia, Rzeszów 2011-2015) oraz redaktor tomów poezji, prozy i esejów. Organizatorka i współorganizatorka czterech ogólnopolskich konferencji naukowych i czterech sympozjów uczelnianych. Promotor jednego doktoratu, czterdziestu prac magisterskich, trzydziestu prac licencjackich. Należy do Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego "Fraza" w Rzeszowie, Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego w Łodzi, Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia Góry Babel w Nowej Rudzie. W latach 2017-2018 zasiadała w kapitule Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w Łodzi. Jest laureatką Nagrody Fundacji Turzańskich (Toronto 2004).

Serdeczne gratulacje!