Konferencja na temat spowolnienia tempa przekształcania ekosystemów

W dniach 2-3 marca 2020 roku w Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego (ul. Zelwerowicza 4) odbyła się IV Konferencja Naukowa: „Retardacja przekształcania zasobów środowiska. Osiągnięcia, problemy, perspektywy”. Została zorganizowana pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwestra Czopka.

Cele konferencji obejmowały: określenie metod spowalniania tempa przekształcania zasobów środowiska jako ważnego instrumentu zrównoważonego rozwoju, rozważenie sposobów stałego zwiększania partycypacji społecznej w procesie planowania zagospodarowania przestrzeni, zaprezentowanie dobrych praktyk w dziedzinie retardacji, podzielenie się doświadczeniem w zakresie upowszechniania retardacji oraz poznanie stanu działań badawczych i dydaktycznych w tym zakresie.

Kolejna już konferencja na wskazany temat jest efektem współpracy naukowej pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego; w tym organizacyjnie pracowników Zakładu Podstaw Rolnictwa i Gospodarki Odpadami oraz Zakładu Chemii i Toksykologii Żywności.

Uczestnikami Konferencji byli także liczni członkowie Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej oraz Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, którzy znaleźli się w składzie Komitetu Naukowego konferencji. Sponsorem głównym Konferencji była PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

Wśród prezentujących referaty (16) i postery (28) znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, Politechniki Białostockiej, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Lubelskiej, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Opolskiego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów

Konferencję otwierali: Pan Prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych, dr hab. Józef Cebulski, prof. UR oraz przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego konferencji prof. dr hab. Joanna Kostecka.

W referatach wprowadzających zostały podkreślone między innymi: fakt dalszego degradowania ekosystemów i niewystarczające działania edukacyjne w zakresie zapobiegania utracie różnorodności biologicznej. Pozostałe prezentacje (program konferencji w załączniku), tylko pozornie odległe tematycznie, rozważały potrzebę wykorzystywania różnorodnych zasobów środowiska przez człowieka i wynikające z tego problemy.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzenia wystawy pięknych pasteli sławiących urodę Planety, wykonanych przez rzeszowską artystkę, Krystynę Bileńki z cyklu „Kolory Ziemi” oraz uczestniczyli w spotkaniu z autorką nowo wydanej książki „Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenie o wolności” – Anną Kalinowską – prezentującą w czasie konferencji referat naukowy. Dzięki współpracy z PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie, możliwe było także zwiedzanie instalacji termicznego przekształcania odpadów.

Była to kolejna konferencja z zakresu wyżej wymienionej problematyki. Ze względu na wagę zagadnienia, jej uczestnicy uznali potrzebę kontynuowania badań i działań oraz ich prezentowania na kolejnych konferencjach w Rzeszowie.

Po konferencji odbyło się ócme zebranie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej, któremu w kadencji 2016-2020, przewodniczy prof. dr hab. Joanna Kostecka, kierująca Zakładem Podstaw Rolnictwa i Gospodarki Odpadami.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wkład naukowy i organizacyjny w zaistnienie konferencji i zapraszamy do współtworzenia następnych spotkań.