Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „DEPOPULACJA W KRAJACH I REGIONACH TRÓJMORZA UWARUNKOWANIA I KONSEKWENCJE”

W dniu 17 lutego 2020 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się międzynarodowa debata ekspercka pt. „DEPOPULACJA W KRAJACH I REGIONACH TRÓJMORZA UWARUNKOWANIA I KONSEKWENCJE”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawowali: JM Uniwersytetu Rzeszowskiego Prof. dr hab. Sylwester Czopek, Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut.

Konferencja otwarła jednocześnie pierwszą Międzynarodową Szkołę Zimową ASCECU Youth pt. „VIA CARPATIA – A ROUTE TO THE FUTURE: SOCIO-ECONOMIC AND GEOPOLITICAL ASPECTS” dla studentów oraz pracowników naukowych z uczelni należących do Stowarzyszenia Uniwersytetów Ekonomicznych Południowej i Wschodniej Europy oraz Regionu Morza Czarnego (ASECU Association of Economic Universities of South and Eastern Europe and the Black Sea Region),  którego członkiem jest również Uniwersytet Rzeszowski. ASECU  zrzesza ponad 40 szkół wyższych oraz instytucji badawczych. Warsztaty w ramach szkoły odbywały się w dniach 18-21 lutego 2020 roku w Polańczyku i Przemyślu.

Głównym organizatorem tego wydarzenia był Uniwersytet Rzeszowski (Instytut Ekonomii i Finansów Kolegium Nauk Społecznych) przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Urzędu Wojewódzkiego, Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, Rządowej Rady Ludnościowej oraz Euroregionu Karpaty. W debacie uczestniczyło ponad 120 osób, w tym przedstawiciele administracji publicznej rządowej i samorządowej, przedstawiciele nauki, studenci i doktoranci. Goście  z zagranicy reprezentowani byli przez 14 profesorów, 79 studentów  oraz  doktorantów z 25 ośrodków akademickich z 14 państw (w tym Armenia, Austria, Bułgaria, Niemcy, Grecja, Włochy, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Szwajcaria i Ukraina).

Głównym celem konferencji była ocena skali, przyczyn i skutków niekorzystnych procesów demograficznych prowadzących do depopulacji w państwach Europy Środkowo-Wschodniej wchodzących w skład porozumienia krajów Trójmorza, wymiana doświadczeń w zakresie działań ograniczających te zjawiska podejmowanych w poszczególnych państwach, jak również poszukiwanie obszarów współpracy umożliwiającej efektywniejsze wykorzystanie cennego, endogenicznego potencjału państw inicjatywy Trójmorza, w tym również w ramach efektywnej współpracy edukacyjnej i badawczo-naukowej.

W pierwszej plenarnej części, prowadzonej przez prorektora ds. Kolegium Nauk Społecznych dra. hab. prof. UR Grzegorza Ślusarza swoje referaty wygłosili: Prof. dr hab. Józef Oleński, Uczelnia Łazarskiego oraz Assoc. Prof. PhD  Bogdan Gabriel Zugravu, (Alexandru Ioan Cuza University, Rumunia), zaś w debacie wystąpili: dr Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, dr Marek Cierpiał-Wolan, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski, prof. Paskal Zhelev, (University of National and World Economy, Bułgaria).

W drugiej części, prowadzonej przez dra. hab., prof. UR, Bogdana Wierzbińskiego prodziekana Kolegium Nauk Społecznych, głos zabrali: prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz (Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej)  oraz prof. Grigoris Zarotiadis (Aristotle University of Thessaloniki, Grecja). W części panelowej wystąpili: prof. Saša Popović (University of Montenegro, Czarnogóra), Prof. Apostolos Christopoulos  (University of the Aegan, Grecja), Iordanis Chatziprodromou, PhD  (ReoR20, Swiss Federal Institute of Technology Zurich,  Szwajcaria).

Podsumowaniem pierwszej szkoły zimowej ASECU Youth była konferencja pt.”I Międzynarodowe Forum Współpracy Młodych Obszaru Karpat i Inicjatywy „Trójmorza”, którego organizatorem był Euroregion Karpaty (21.02.2020). W trakcie tej konferencji uczestnicy szkoły zimowej zaprezentowali wnioski wynikające z zadań badawczych realizowanych w trakcie warsztatów w Polańczyku w ramach tematu wiodącego "VIA CARPATIA – A ROUTE TO THE FUTURE: SOCIO-ECONOMIC AND GEOPOLITICAL ASPECTS".

Relacja filmowa z wydarzenia (TVP 3 Rzeszów)