Rzecznik akademicki
Rzecznik akademicki, kierując się zasadami niezależności, bezstronności, nieformalności i poufności, działa na rzecz całej wspólnoty Uniwersytetu Rzeszowskiego, każdy – osoby pracujące, studiujące, odbywające studia doktorancie czy uczące się w Liceum Uniwersyteckim, przedstawiciele jednostek organizacyjnych UR i samorządów studenckiego i doktoranckiego – może zwrócić się do Rzecznika z prośbą o wsparcie, radę czy rozmowę. Do najważniejszych zadań Rzecznika akademickiego należy: wspieranie członków wspólnoty uniwersyteckiej w polubownym rozwiązywaniu konfliktów i sporów oraz promowanie wysokich standardów etycznych.
Rzecznikiem akademickim (academic ombuds) Uniwersytetu Rzeszowskiego jest dr Joanna Uliasz, wieloletni pracownik Instytutu Nauk Prawnych UR.
Członkinie i członkowie wspólnoty uniwersyteckiej mogą porozmawiać z Rzecznikiem o każdej sprawie dotyczącej życia akademickiego, funkcjonowania uczelni, pracy lub studiów w UR bez konieczności podejmowania dalszych działań. O tym czy zostaną podjęte dalsze kroki i na czym będą one polegały można zdecydować wspólnie podczas rozmowy z Rzecznikiem.
Rzecznik akademicki:
- wysłuchuje zgłaszające się do niego osoby, pomaga w dokładnym określeniu problemu i w szukaniu jego rozwiązania,
- pomaga rozwiązywać spory i konflikty w sposób polubowny,
- rekomenduje mediację i pomaga ją rozpocząć,
- udziela informacji o możliwych sposobach rozwiązywania problemów,
- promuje znajomość praw i wartości akademickich, monitoruje ich naruszenia,
- uczestniczy w tworzeniu dokumentów i rozwiązań mających na celu promowanie praw i wartości akademickich oraz wysokich standardów etycznych.
Rzecznik akademicki NIE:
- podejmuje działań w sprawach zgłoszonych anonimowo,
- zajmuje się poradnictwem prawnym lub psychologicznym,
- wydaje wiążących opinii lub rozstrzygnięć,
- występuje jako reprezentant osoby pokrzywdzonej,
- uczestniczy w dochodzeniach formalnych czy dyscyplinarnych inaczej niż obserwator.
Zasady działania Rzecznika akademickiego UR wynikają ze standardów ogólnie przyjętych przez International Ombuds Association (IOA).
O standardach praktyki Rzeczników i kodeksie etycznym IOA, które wyznaczają te zasady możesz przeczytać w jęz. angielskim na stronie IOA.
Dokumenty
Sprawozdanie Rzecznika akademickiego UR za 2022
Sprawozdanie Rzecznika akademickiego UR za 2023
Kontakt
Kontakt za pośrednictwem Biura ds. równego traktowania lub zgłoszenie problemu poprzez Formularz zgłoszeniowy