Aktualności
Kolejna publikacja w "Nature"
Miło nam poinformować, że ukazał się kolejny artykuł w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych "Nature", w którym Pani dr hab. Marta Połtowicz-Bobak, prof. UR oraz Pan mgr Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego są współautorami.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu:
https://www.nature.com/articles/s41586-023-05726-0
Dr hab. inż. Joanna Trąbska gościem PAIA oraz British School of Archaeology in Athens
W październiku 2022 roku gościem PAIA oraz British School of Archaeology in Athens była dr hab. inż. Joanna Trąbska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
zobacz więcej Dr hab. inż. Joanna Trąbska gościem PAIA oraz British School of Archaeology in Athens
Mikołajkowe Dni Otwarte Instytutu Archeologii UR
W dniach 8-9 grudnia br. odbyły się "Mikołajkowe Dni Otwarte Instytutu Archeologii UR". Na gości wydarzenia czekało wiele interesujących atrakcji
zobacz więcej Mikołajkowe Dni Otwarte Instytutu Archeologii UR
Wykład Pani Prof. Ashley Dumas
W dniu 14 grudnia o godzinie 16.00 w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się wykład Pani Prof. Ashley Dumas z The University of West Alabama.
Profesor Ashley Dumas na Uniwersytecie Rzeszowskim
Gościmy obecnie na Uniwersytecie Rzeszowskim Panią Prof. Ashley Dumas z The University of West Alabama ze Stanów Zjednoczonych.
zobacz więcej Profesor Ashley Dumas na Uniwersytecie Rzeszowskim
Międzynarodowa konferencja "Steppe invaders vs local residents (4th-3th millennia BC)
W dniach 2-3 grudnia w Niepołomicach odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa "Steppe invaders vs local residents (4th-3th millennia BC)"
zobacz więcej Międzynarodowa konferencja "Steppe invaders vs local residents (4th-3th millennia BC)
Jubileusz Profesora Sławomira Kadrowa
W dniu 1 grudnia 2022 r. w Pracowni Archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Igołomi obchodziliśmy uroczysty Jubileusz Profesora Sławomira Kadrowa od wielu lat zawodowo związanego z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Osada społeczności scytyjskiego kręgu kulturowego w Hruszowicach, stan. 2, jako element tzw. aglomeracji chotynieckiej
Prezentowana monografia jest efektem projektu pod tym samym tytułem realizowanego przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Książka ma na celu publikację materiałów archeologicznych pozyskanych podczas badań związanych z budową autostrady A4 w latach 2009-2012.
Uroczystość powtórnego pochówku doczesnych szczątków ludzkich
Uroczystość powtórnego pochówku doczesnych szczątków ludzkich, pochodzących z obszaru cmentarza przykościelnego, otaczającego nieistniejący obecnie kościół pw. św. Jakuba.
zobacz więcej Uroczystość powtórnego pochówku doczesnych szczątków ludzkich
Zapraszamy na wystawę czasową pt. „Chotyniec - wrota do antycznej Scytii
Zapraszamy na wystawę czasową pt. „Chotyniec - wrota do antycznej Scytii”, która będzie dostępna dla zwiedzających od 29.10 – 2.12.2022 w Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
zobacz więcej Zapraszamy na wystawę czasową pt. „Chotyniec - wrota do antycznej Scytii
Badania neolitycznych materiałów w Grecji przez Archeologów z naszego Uniwersytetu
Profesor Andrzej Pelisiak wraz z dr. Maciejem Dębcem z naszego Instytutu Archeologii brali udział w opracowaniu narzędzi krzemiennych z dwóch neolitycznych stanowisk w północnej Grecji. Badania te są prowadzone w ramach projektu MapFarm (https://mapfarm.he.duth.gr).
zobacz więcej Badania neolitycznych materiałów w Grecji przez Archeologów z naszego Uniwersytetu
Badania nieinwazyjne w Sadowiu
W tym tygodniu wykonaliśmy nieinwazyjne badania za pomocą magnetometru w miejscowości Sadowie, położonej na Wyżynie Sandomierskiej, gdzie od kilku sezonów pod kierownictwem dra Wojciecha Pasterkiewicza, prowadzone są przez nasz Instytut Archeologii prace wykopaliskowe.
Badania archeologiczne w Tyrawie Solnej
19 września rozpoczęły się badania archeologiczne w Tyrawie Solnej na stanowisku nr 1. Badaniami kieruje Dr Michał Dzik oraz Dr Maciej Dębiec a biorą w nich udział studenci Instytutu Archeologii UR w ramach praktyk terenowych.
Badania paleolitycznego stanowiska w Dzbańcach
Zapraszamy do odbycia z nami kolejnej podróży w czasie i przestrzeni. Tym razem przeniesiemy się na paleolityczne stanowisko w Dzbańcach położone na Płaskowyżu Głubczyckim, gdzie nasi studenci pod czujnym okiem dr hab. Marty Połtowicz-Bobak, prof. UR...
zobacz więcej Badania paleolitycznego stanowiska w Dzbańcach
Publikacja w Nature dra Macieja Dębca
27 lipca 2022 roku ukazał się kolejny numer czasopisma Nature (wersja online), w którym opublikowany został artykuł pt. „Dairying, diseases and the evolution of lactase persistence in Europe”, którego jednym z autorów jest pracownik naszego Instytutu dr Maciej Dębiec