Aktualności/News

Staż naukowo-badawczy doktorantki Szkoły Doktorskiej UR w ramach programu STER NAWA

Na przełomie kwietnia i maja 2024 roku Pani Magdalena Jagodzka, doktorantka kształcąca się w dyscyplinie literaturoznawstwo, odbywała miesięczny staż naukowy w Uniwersytecie Illinois w Urbanie i Champaign w ramach projektu NAWA STER: UR an international PhD student. Jednostką, która zaoferowała opiekę naukową w UIUC było Center for Advanced Study, reprezentowane przez prof. Jane Desmond. Tematyka dysertacji doktorantki koncentruje się na krytycznej analizie współczesnych powieści kanadyjskich z perspektywy studiów nad zwierzętami. Aplikując na staż Magdalena Jagodzka kierowała się chęcią podtrzymania i wzmocnienia współpracy, którą podjęła jako uczestniczka Animal Studies Summer Institute w UIUC w 2023 roku.

UIUC jest liczącym się ośrodkiem akademickim nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. Dorobek pracujących tam naukowców wnosi istotny wkład w rozwój nauki, a uniwersytet posiada bogatą infrastrukturę badawczą. Center for Advanced Study, jako osobna jednostka uniwersytetu, koncentruje się na wspieraniu interdyscyplinarności i integracji naukowców reprezentujących różne dziedziny nauki poprzez szereg wydarzeń takich jak otwarte wykłady, spotkania dyskusyjne, konferencje czy właśnie Animal Studies Summer Institute.

Podczas stażu doktorantka skupiła się na pracy naukowej związanej z pisaniem dysertacji, zbieraniu materiałów naukowych oraz konsultowaniu wyników badań z pracownikami akademickimi z UIUC. Przez cały okres pobytu miała nieograniczony dostęp do niezwykle bogatych zasobów bibliotecznych, zarówno elektronicznych jak i kopii papierowych. Mogła także liczyć na wsparcie pracowników biblioteki w dotarciu do mniej dostępnych źródeł. Uczestniczyła w seminariach doktoranckich w dyscyplinie i tematyce zbieżnej z jej pracą oraz spotkaniach autorskich organizowanych na kampusie. Została także zaproszona do poprowadzenia autorskich interdyscyplinarnych warsztatów dla doktorantów tamtejszego uniwersytetu.

Miesięczny pobyt w zagranicznej instytucji naukowej pozwolił na pełne wykorzystanie jej infrastruktury i zasobów. Czas w UIUC okazał się bardzo owocny pod względem umocnienia współpracy oraz rozwinięcia nowych perspektyw na pracę badawczą. Znajomości zawarte podczas stażu zaowocują dalszą współpracą naukową.