O Nas

UTW-UR patronem honorowym wiosennej edycji Forum Seniora „Aktywnie przez życie”.

Organizatorem wiosennej edycji Forum Seniora była redakcja rzeszowskich „Nowin”. Na miejsce Forum wybrano dużą aulę w budynku A1 UR przy ul. Rejtana 16 C. Wydarzenie w dniu 12 kwietnia 2023 zgromadziło wielu seniorów z całego Podkarpacia, w tym słuchaczy UTW-UR. Otwarcia Forum dokonał Jaromir Kwiatkowski, zastępca redaktora naczelnego „Nowin”, który później był także prowadzącym wydarzenie. Na prośbę redakcji „Nowin”, zarząd UTW-UR wyraził zgodę na objęcie patronatem honorowym wiosennej edycji Forum Seniora, stąd na scenie w auli widoczny był baner Uniwersytetu Trzeciego Wieku UR. Zarząd UTW-UR reprezentowały: Danuta Kamieniecka–Przywara i Maria Suchy. Obecni byli także inni członkowie zarządu: Paweł Urban, Małgorzata Kuśmierczyk i Nawojka Kolijewicz.

Organizatorzy zapewnili wiele ciekawych prelekcji, poświęconych głównie dbałości o zdrowie. Jako pierwszy wystąpił Przemysław Babiarz, który obok anegdot z życia dziennikarza sportowego, przekazał słuchaczom także kilka wartych przemyślenia refleksji. Podkreślał, że chaos wokół nas niepotrzebnie zabiera energię, zaś świadomość własnych, wynikających z wieku ograniczeń powinna zostać zaakceptowana. Nie udawajmy, że jesteśmy młodzi i nauczmy się korzystać z jesieni życia „małą srebrną łyżeczką”. Niekłamany podziw wśród obecnych wzbudził kolejny gość Forum: Izabela Zatorska-Pleskacz, wielokrotna mistrzyni świata w biegach górskich. Z pasją opowiadała o swoich sportowych sukcesach i porażkach, o walce ze zmęczeniem i kontuzjami. Przekonywała zebranych, że podstawą osiągnięć czy to sportowych, czy życiowych jest zasada „Gambate! Daj z siebie wszystko”. Było to hasło, którym dopingowała ją publiczność, gdy kończyła bardzo trudny bieg górski w Indonezji, zaś przeniesione do życia codziennego wzmacniało determinację, gdy przyszło walczyć o życie matki.

W bloku poświęconym zdrowiu organizatorzy zaprosili między innymi jako prelegentkę dr n. o zdrowiu Agnieszkę Wiśniowską  Szurlej, znaną słuchaczom UTW-UR specjalistę fizjoterapii, która opowiedziała o tym, że aktywność fizyczna i poznawcza może być przepisem na długowieczność. W trakcie Forum wystąpił także światowej sławy okulista prof. Zbigniew Zagórski, wieloletni kierownik Katedry Okulistyki im. Profesora Krwawicza UM w Lublinie, założyciel Grupy Medycznej OCHO. O wadze profilaktyki dla seniorów mówili także lek. med. Łukasz Gaj, mgr pielęgniarstwa Kinga Łabuda i mgr fizjoterapii Szymon Sroczyński. Te prelekcje uzupełniły wystąpienia Rafała Śliża, rzecznika prasowego oraz pełnomocnika ds. kontaktów zewnętrznych Podkarpackiego Oddziału NFZ, Wojciecha Dyląga, regionalnego rzecznika prasowego ZUS oraz Janusza Magonia, wiceprezesa Zarządu PGE Obrót S.A.

Oprócz wykładów i rozmów w kuluarach, uczestnicy Forum mogli odwiedzić stoiska partnerów wydarzenia, by uzyskać informacje na temat różnych usług czy produktów, jak również skorzystać z darmowego pomiaru ciśnienia, cukru czy porad dietetyka i wykonać analizę składu ciała oraz zbadać wzrok. Szczególnym zainteresowaniem seniorów cieszyły się stoiska NFZ, gdzie eksperci zapewnili możliwość potwierdzenia Profilu Zaufanego, który służy między innymi do logowania się do IKP. Zainteresowani mogli również uzyskać informacje o programach profilaktycznych realizowanych przez NFZ. Organizatorzy zapewnili także możliwość rozmów i konsultacji indywidualnych podczas przerw kawowych. Więcej szczegółów o przebiegu Forum można znaleźć w specjalnym dodatku „Nowin”, który ukazał się w piątek, 24 kwietnia br. oraz na stronie internetowej: https://nowiny24.pl/za-nami-forum-seniora-w-rzeszowie-mozna-bylo-wysluchac-interesujacych-prelekcji-i-wykladow-zdjecia-wideo/ar/c1-17453611

Maria Suchy