O Nas

Ze smutkiem informujemy, iż zmarła kol. Ludmiła Korga - Starościna UTW w latach 2007-2008.

W wydanej w 2019 r. monografii "UTW-UR 2008-2018" znajdziemy jej rozważania nt. samotności, które opatrzyła mottem "Nie ma na samotność lepszego leku, niż Uniwersytet Trzeciego Wieku".

W Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rzeszowie była od lutego 2007 r. i od razy przez Opiekuna UTW prof. Zina została zaproszona do pracy w Zarządzie UTW, a w maju tego roku była wybrana Starościną UTW. Jej kadencja przypadła na gwałtowny przyrost słuchaczy – ok. 200 rocznie, stąd zaistniała konieczność formalnego usprawnienia organizacji: powstają nowe regulaminy wewnętrzne, krystalizują się sekcje i kluby, ustalono zasady współpracy z UR, poszerzono zarząd do 12 osób z podziałem zadań. Starościna wnioskowała też o powołanie Rady Programowej UTW, uzgodniła z władzami UR potrzebną korektę Statutu UTW, uformowała samorząd słuchaczy – wsparcie dla zarządu, które dawali kierownicy klubów i grup zajęciowych oraz nawiązała współpracę z innymi UTW z Podkarpacia. Ze względów rodzinnych musiała we wrześniu 2008 r. zrezygnować z pracy w Zarządzie. Ale nadal służyła wsparciem i swoim doświadczeniem, włączyła się w organizację 30-lecia UTW w 2014 r.; opracowała wniosek projektu „Nowoczesna bankowość dla postępowych seniorów" konkursu NBP i kierowała projektem w 2015 r  Ostatnie kilka lat mieszkała w Warszawie, bliżej córki i tam też uczestniczyła w życiu UTW. Emanowała szeroką wiedzą i wysoką kulturą osobistą.

Maria Rudnicka "Ostatni przystanek Ludmiły Korgi"

Pielgrzymka Twoja dobiegła końca.

Udajesz się na drugi brzeg.

Znikły Twoje cierpienia i troski,

bo skończyłaś  życia bieg.

W niebiańskim oliwnym gaju,

nowa ojczyzna na Ciebie czeka.

W poszumie rajskiego wiatru,

zadźwięczy kosmiczna muzyka.

Otwarły się bramy niebios

i dusza Twoja się raduje.

W drugiej ojczyźnie tam,

blask Pana, cudnie emanuje.

Zaśpiewamy Ci żałobną pieśń.

Niech wiatr z echem Ci gra

i niesie smutne dźwięki i żal,

tam gdzie wieczny sen trwa

Pamiętać będziemy o Tobie,

W UTW, zostawiłaś cząstkę siebie.

Modlić się będziemy codziennie,

gdy będziesz szczęśliwa w niebie.

Zegnamy Cię z łezką w oku,

Problemy pierzchły jak cień.

Zostanie po Tobie pamięć

i ten nostalgiczny dzień.