Dr Mieczysław Janowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego uhonorowany odznaczeniem „Bene Meritus Powiatom”

W dniach 3-4 kwietnia odbyło się w Warszawie XXV Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Oprócz debat na temat ważkich spraw bieżących delegaci uczcili także XX Rocznicę restytucji Związku Powiatów Polskich.

Gościem tego zgromadzenia reprezentującego 315 powiatów i miast na prawach powiatu, był m.in. dr Mieczysław Janowski (pracownik Instytutu  Socjologii UR). Uhonorowano go odznaczeniem „Bene Meritus Powiatom” za szczególne zaangażowanie w sprawy rozwoju polskich powiatów, które ponownie zaistniały 1 stycznia 1999 r.

Przypomnijmy tu, że dr M. Janowski 20 lat temu - jako ówczesny senator - przewodniczył senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, aktywnie uczestnicząc w pracach legislacyjnych dotyczących samorządu powiatowego i samorządu wojewódzkiego oraz zasad rozwoju regionalnego. Dr Janowski przyczynił się także do reaktywowania w roku 1999, działającego w okresie międzywojennym, stowarzyszenia jakim jest Związek Powiatów Polskich. Zabierając głos, dr Janowski podziękował za lata dobrej roboty, która jest realizowania przez polskie samorządy terytorialne ponad podziałami politycznymi.

Odznaczenie takie otrzymali również m.in. prof. Irena Lipowicz (ówczesna przewodnicząca sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej), Jerzy Stępień (ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych i administracji) a także dotychczasowi szefie ZPP.

Zgromadzenie podjęło stanowiska, w takich sprawach jak finansowanie systemu oświaty, sytuacja w powiatowej służbie zdrowia, realizacja zadań w zakresie ochrony środowiska, racjonalny rozwój e-administracji. Podkreślono konieczność zmian w systemie dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Pełna informacja - https://www.zpp.pl/