Aktualności

Dr Rafał Wilk zdobył brązowy medal w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego (H4) igrzysk paralimpijskich w Paryżu!

Rafał Wilk to jeden z najbardziej utytułowanych polskich sportowców w parakolarstwie, jest doktorem nauk o kulturze fizycznej i cenionym wykładowcom w Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej w Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dr Rafał Wilk od lat dominuje w kolarstwie ręcznym, stając się inspiracją zarówno dla sportowców, jak i studentów. Jego sukcesy to nie tylko triumfy sportowe, ale również dowód na siłę charakteru i determinację.

To piąty medal dra Rafała Wilka wywalczony w paralimpiadzie

Mistrzem został trzykrotnie; w Londynie w 2012 roku wywalczył dwa medale. Cztery lata później w Rio de Janeiro przypadły mu także dwa medale, złoty w wyścigu na czas oraz srebrny w wyścigu szosowym. W tym roku do kolekcji wywalczył brąz - piąty medal paralimpijski.

- No to teraz mam wszystkie kolory medali do kolekcji. Jestem zadowolony i uważam ten medal za sukces, bo przyszedł wbrew temu, co pokazuje PESEL. Ten medal, choć brązowy, smakuje równie słodko, jak tamte złote. W Tokio pech i złośliwość sprzętu pozbawiły mnie medalu, więc los mi odpłacił" - mówił Rafał Wilk w rozmowie z Polskim Komitetem Paralimpijskim.

Złoty medalista, Holender Jetze Plat, pokonał trasę o długości 56,8 km - przy różnicy wzniesień wynoszącej 140 metrów - w czasie 1:29.15. Srebro wywalczył Austriak Thomas Fruehwirth (+0:31). Polak stracił do Holendra przeszło pięć minut.

Karierę sportową Rafał Wilk rozpoczął jako żużlowiec, jednak po wypadku w 2006 roku, który przerwał jego żużlowe sukcesy, rozpoczął nową drogę, stając się jednym z najbardziej utytułowanych paralimpijczyków w historii. Poza działalnością sportową, dr Rafał Wilk angażuje się w życie akademickie, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodym pokoleniem.