Dyplomatorium kierunku lekarskiego i English Division of Medicine

22 września w Filharmonii Podkarpackiej obyło się czwarte Dyplomatorium kierunku lekarskiego w historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas uroczystości dyplomy odebrało 133 absolwentów kierunku lekarskiego i 18 absolwentów kierunku English Division.

W Dyplomatorium absolwentom towarzyszyli przedstawiciele władz uczelni, kadra akademicka oraz reprezentanci władzy ustawodawczej, władze miasta i lokalni samorządowcy. Uroczystość miała szczególne znaczenie dla młodych lekarzy, którzy uroczyście podsumowali swoją 6 letnią edukację medyczną.

JM prof. dr hab. n. med. Adam Reich, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego zwrócił się do absolwentów podkreślając odpowiedzialność jaką niesie za sobą zawód lekarza. W swoim przemówieniu pogratulował absolwentom i życzył im profesjonalizmu w pełnieniu misji lekarskiej.

Prof. dr hab. n. med. Artur Mazur, Prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych podkreślił, że obecny rocznik absolwentów napotkał podczas swojej studenckiej przygody wiele wyznań z którymi musieli się zmierzyć, takich jak pandemia, nauczanie zdalne czy wybuch wojny na Ukrainie.

Dyplomatorium to również okazja do wręczenia wyróżnień studentom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i angażowali się w życie akademickie. Wsród wyróżnionych Studentów znaleźli się: lek. Martyna Bukała, lek. Aleksandra Tomkiewicz, lek. Urszula Zelik, lek. Aldona Sokołowska, lek. Aleksandra Burbelka, lek. Katarzyna Koziorowska (kier. lekarski ED), lek. Konrad Wróbel, lek. Mateusz Iwański, lek. Aleksandra Skubisz, lek. Maksymilian Kłosowicz.

Podczas uroczystości wszyscy młodzi adepci medycyny złożyli Przyrzeczenie Lekarskie. Tym samym zobowiązali się do „służenia życiu i zdrowiu ludzkiemu”.

To historyczne dyplomatorium

W tym roku pierwszy rocznik absolwentów kierunku English Division, opuścił mury Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Od czasu powstania kierunku lekarskiego (2016 rok) Uniwersytet Rzeszowski wykształcił 516 lekarzy.

Wykład absolutoryjny wygłosił prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert

Prof. Ryszard Gellert jest specjalistą nefrologii, chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej i intensywnej terapii. Konsultantem Krajowym w dziedzinie nefrologii. Kierownikiem Kliniki Nefrologii, Chorób Wewnętrznych i Medycyny Rodzinnej CMKP. Pełnomocnikiem Dyrektora CMKP ds. Jakości Kształcenia. Dyrektorem ds. Lecznictwa Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Członkiem Towarzystwa Internistów Polskich i Polskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej, członkiem Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego. Prezesem Federaci Polskich Towarzystw Medycznych.

fot. Michał Święcicki