Rozpoczęcie II etapu inwestycji pn. Podkarpackie Centrum Sportu Akademickiego

Z przyjemnością informujemy, że 1 sierpnia br. została podpisana umowa stanowiąca o rozpoczęciu II etapu inwestycji pn. Podkarpackie Centrum Sportu Akademickiego. Umowę podpisał JM rektor UR prof. Sylwester Czopek wraz z Wiceprezesem firmy BAUDZIEDZIC Marcinem Baranem.

Wartość projektu na podstawie postępowania przetargowego wynosi 26 405 785,10 zł, a planowany okres realizacji to 22 miesiące. Generalnym wykonawcą prac jest firma BAUDZIEDZIC SP. Z O. O. SP.K., z siedzibą przy ul. Lotniskowej 8, 36-060 Głogów Małopolski.

Rodzaj inwestycji

Inwestycja polega na wykonaniu nowego obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej hali lekkoatletycznej, stanowiącej I etap projektu uniwersyteckiego kompleksu sportowego. Nowy obiekt pozwoli na centralizację Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej, który do tej pory był zlokalizowany w kilku różnych częściach miasta. Inwestycja zapewni odpowiednią infrastrukturę dla działalności dydaktycznej oraz naukowo-badawczej Instytutu, a także będzie dostępna dla całej społeczności akademickiej.

Zakres rzeczowy i opis inwestycji

Podkarpackie Centrum Sportu Akademickiego będzie nowoczesnym obiektem, w pełni dostosowanym do obowiązujących przepisów, o wysokiej estetyce architektonicznej. Obiekt będzie zlokalizowany bezpośrednio przy istniejącej hali lekkoatletycznej i będzie stanowił kolejny element kompleksu sportowego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Na część obiektową składają się:

1. Sale dydaktyczne, w tym dwie aule wykładowe.
  2. Gabinety naukowe.
  3. Sale sportowe, w tym:
    • Sala gier zespołowych SD.44 do ćwiczeń ogólnorozwojowych, gier i zabaw ruchowych oraz indywidualnych treningów.
    • Sala gimnastyczna SD.47 do ćwiczeń ogólnorozwojowych z wykorzystaniem przyrządów gimnastycznych oraz specjalistycznych treningów.
  4. Szatnie z węzłami sanitarnymi.
  5. Magazyny sprzętu sportowego.

Dodatkowo przynależny teren zewnętrzny będzie obejmował kort tenisowy oraz boisko typu orlik do piłki nożnej.

Charakterystyczne parametry techniczne obiektu:

• Powierzchnia netto: 2 870 m²
  • Powierzchnia całkowita: ~3 200 m²
  • Wysokość budynku: 11,75 m
  • Szerokość budynku: 40 m
  • Długość budynku: 80 m
  • Kubatura budynku: ~17 370 m³

Uniwersytet Rzeszowski posiada pełną dokumentację projektową oraz prawomocne pozwolenie na budowę.

Cel inwestycji

Budowa Podkarpackiego Centrum Sportu Akademickiego pozwoli na poprawę warunków do realizacji zajęć dydaktycznych oraz pracy naukowo-badawczej. Nowy obiekt umożliwi utworzenie nowych kierunków studiów, realizację większej liczby studiów podyplomowych oraz kursów instruktorskich i trenerskich. Inwestycja przyczyni się do wzrostu liczby studentów i podniesienia poziomu kształcenia. Kompleks umożliwi także rekreację i czynny wypoczynek studentom oraz kadrze naukowej.

Realizacja tej inwestycji jest krokiem w kierunku stworzenia nowoczesnej infrastruktury sportowej, która będzie służyć społeczności akademickiej Uniwersytetu Rzeszowskiego i wpłynie na jakość edukacji oraz warunki do prowadzenia badań naukowych.

fot. Michał Święcicki