Seminarium naukowe „Modele polityki migracyjnej w wybranych państwach europejskich. Realia i perspektywy”

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Sali Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się seminarium naukowe „Modele polityki migracyjnej w wybranych państwach europejskich. Realia i perspektywy”, które było efektem realizowanego w Kolegium Nauk Społecznych projektu „Migranci z Ukrainy w województwie podkarpackim. Implikacje społeczno-gospodarcze” w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości. Prelegenci podejmowali temat migracji w Polsce, Słowacji i we Włoszech: Zofia Sawicka (Uniwersytet Rzeszowski, Polska), Gabriel Székely (Uniwersytet Preszowski, Słowacja) oraz Nicholas Zalewski (Uniwersytet Fryderyka II w Neapolu, Włochy).

W problematykę migracji oraz działalności Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w tym zakresie wprowadził zebranych José Luis Hernández z Meksyku. W trakcie seminarium były poruszane kwestie w czterech obszarach tematycznych: polityka migracyjna Włoch, Słowacji i Polski; sytuacja migrantów w wymienionych państwach; społeczeństwo wobec migrantów; perspektywy i wyzwania.

fot. Michał Święcicki