Nowa inicjatywa: Uniwersytet Rzeszowski i Wojewódzki Urząd Pracy uruchamiają kursy języka polskiego dla obcokrajowców

4 września 2024 r. w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie odbyło się spotkanie, które zapoczątkowało nowy rozdział w działaniach na rzecz integracji cudzoziemców w województwie podkarpackim. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. n. med. Adam Reich spotkał się z Dyrektorem WUP Tomaszem Czopem w celu podpisania umowy dotyczącej organizacji i przeprowadzenia kursów języka polskiego jako obcego dla cudzoziemców.

Celem projektu „Podkarpackie Centrum Integracji Cudzoziemców II” jest wsparcie obywateli państw trzecich w adaptacji do życia w Polsce poprzez naukę języka polskiego. W ramach tej inicjatywy Uniwersytet Rzeszowski, we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy, zrealizuje kursy językowe na poziomach od A1 do C2. Kursy te, zakończone egzaminem certyfikowanym The European Language Certificate TELC, mają na celu nie tylko rozwijanie umiejętności językowych, ale także przygotowanie uczestników do codziennego życia w Polsce.

Uczelnia musi się włączyć w kształcenie nie tylko studentów, ale wszystkich kadr, które są potrzebne w naszym województwie. [...] Mamy odpowiednią kadrę, osoby wykształcone do tego, aby móc kształcić innych. - podkreślił JM prof. dr hab. Adam Reich, Rektor UR

Program kursów obejmie 600 osób i będzie realizowany do 15 listopada 2025 r. na terenie województwa podkarpackiego. Uczestnicy kursów zdobędą umiejętności komunikacyjne niezbędne w sytuacjach związanych z organizacją życia w Polsce, podróżowaniem, a także załatwianiem spraw urzędowych. Oprócz tego kursanci będą uczyć się pisania tekstów zarówno oficjalnych, jak i nieoficjalnych, a także rozumienia treści pisanych i mówionych.

Jest coraz większa liczba mieszkańców Podkarpacia, która przyjeżdża z krajów spoza Unii Europejskiej i podstawą do rozpoczęcia życia zawodowego tutaj jest język. [...] Te kursy muszą być realizowane na jak najwyższym poziomie, dlatego jesteśmy zadowoleni, że te kursy będą prowadzone we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim bo to gwarantuje pewną jakość - mówi Tomasz Czop, dyrektor WUP

Każdy z kursów będzie dostosowany do poziomu zaawansowania uczestników, od podstawowego A1, aż po biegłość językową na poziomie C2. W programie kursów znalazły się zagadnienia związane z gramatyką, słownictwem, ortografią, interpunkcją oraz wymową i intonacją, które pozwolą uczestnikom na swobodne porozumiewanie się zarówno w oficjalnym, jak i nieoficjalnym kontekście.

Wspólnie dążymy do tego, aby obywatele państw trzecich nie tylko opanowali język polski, ale także zyskali pewność siebie w poruszaniu się w polskim społeczeństwie. Jestem przekonany, że te kursy będą kluczowe w budowaniu mostów międzykulturowych i ułatwieniu integracji w naszym regionie - podkreśla Oskar Kaczorowski, kierownik Działu Kształcenia Podyplomowego

Podpisanie tej umowy to ważny krok w procesie integracji cudzoziemców w regionie, a także w promocji języka i kultury polskiej wśród nowych mieszkańców województwa podkarpackiego.

fot. Michał Święcicki